Relaţii interparlamentare

Parlamentele Republicii Azerbaidjan și Republicii Moldova au grupuri interparlamentare de lucru pentru relațiile dintre cele două țări.

  • Grupul de prietenie dintre Republica Moldova și Republica Azerbaidjan

Președinte - Jacot Vitalie (Partidul Acțiune și Solidaritate)

Membrii:

  1. Albu Adrian (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)   
  2. Apostolova Reghina (Deputați Independenți)           
  3. Bandalac Efimia (Partidul Acțiune și Solidaritate)   
  4. Batrîncea Vlad (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)           
  5. Beleacova Elena (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)        
  6. Bolea Vasile (Deputați neafiliați)      
  7. Caraman Diana (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)          
  8. Cojocari Evghenia (Partidul Acțiune și Solidaritate)
  9. Cunețchi Tatiana (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)        
  10. Cușnir Mariana (Partidul Acțiune și Solidaritate)     
  11. Davidovici Natalia (Partidul Acțiune și Solidaritate)
  12. Fotescu Vadim (Deputați Independenți)       
  13. Furculiţă Corneliu (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)      
  14. Gagauz Fiodor (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)
  15. Gavrouc Vitali (Partidul Acțiune și Solidaritate)
  16. Greceanîi Zinaida (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)      
  17. Grosu Igor (Partidul Acțiune și Solidaritate) 
  18. Grosu Liliana (Partidul Acțiune și Solidaritate)
  19. Jardan Petru (Deputați Independenți)
  20. Koksal Ivanna (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)
  21. Marcoci Boris (Partidul Acțiune și Solidaritate)
  22. Morozova Marina (Partidul Acțiune și Solidaritate) 
  23. Nesterovschi Alexandr (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)           
  24. Novac Grigore (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)
  25. Odnostalco Vladimir (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)  
  26. Pancu Maria (Partidul Acțiune și Solidaritate)
  27. Qatrawi Ersilia (Partidul Acțiune și Solidaritate)      
  28. Răileanu Adela (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)          
  29. Roșca Veronica (Partidul Acțiune și Solidaritate)     
  30. Sibova Inga (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)    
  31. Starîş Constantin (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)        
  32. Suhodolski Alexandr (Deputați neafiliați)
  33. Tauber Marina (Deputați Independenți)
  34. Ulanov Denis (Deputați Independenți)
  35. Voronin Vladimir (Blocul Comuniștilor și Socialiștilor)       

 

  • Grupul de prietenie dintre Republica Azerbaidjan și Republica Moldova

Șeful grupului de lucru - Sabir Kamal oglu Hajiyev (Partidul Unității Civile)

Membrii:

  1. Eldar Rza oglu Ibrahimov (Partidul Noul Azerbaidjan)
  2. Gudrat Muzaffar oglu Hasanguliyev (Partidul Frontului Popular din Azerbaidjan)
  3. Mashur Shahbaz oglu Mammadov (Partidul Noul Azerbaidjan)
  4. Ramil Sahib oglu Hasan (Partidul Frontului Popular din Azerbaidjan)
  5. Razi Goulamali oglu Nurullayev (Partidul Frontului Național)
  6. Rufat Atakishi oglu Guliyev (Non-partid)

Căutați în arhivă