“Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında” Azərbaycan Respublikasının 1998-ci il 30 sentyabr tarixli 527-IQ nömrəli Qanununa (10-cu maddəsi – Azərbaycan Respublikası vətəndaşının xarici dövlətin vətəndaşlığına mənsubiyyətinin tanınmaması) əsasən:
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan şəxsin ikili vətəndaşlığı olduqda (Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığı ilə yanaşı, digər dövlətin (dövlətlərin) vətəndaşı olduqda) həmin şəxsin xarici dövlətin vətəndaşlığına mənsubiyyəti, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq müqavilələrində nəzərdə tutulmuş və ya Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndinə müvafiq surətdə həll edilmiş hallar istisna olmaqla tanınmır.
Xarici dövlətin vətəndaşlığını qəbul etmiş Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı bir ay müddətində bu barədə müvafiq icra hakimiyyəti orqanına yazılı məlumat verməlidir. Şəxs bu barədə Azərbaycan Respublikasının ərazisində olduqda Dövlət Miqrasiya Xidmətinə, ölkə hüdudlarından kənarda olduqda isə Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlikləri və ya konsulluqları vasitəsilə Xarici İşlər Nazirliyinə (Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və ya konsulluqlarının olmadığı ölkələrdə yaşayan şəxslər birbaşa Xarici İşlər Nazirliyinə) müraciət etməlidir.
(Bunun üçün onlar nümunəsi Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş ərizə-anketi dolduraraq, onu internet informasiya ehtiyatı, poçt, elektron poçt vasitəsilə və ya şəxsən müvafiq dövlət orqanına təqdim etməlidirlər.)
Şəxs müvafiq yazılı məlumatı aşağıdakı sənədlərə əsasən Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki Səfirlik və ya Baş Konsulluqlarına təqdim etməlidir:
1. Ərizə anket(Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2015-ci il 29 yanvar tarixli 18 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş)
2. Azərbaycan Respublikası ümumvətəndaş pasportunun surəti;
3. Vətəndaşlığını əldə etmiş xarici ölkənin bu barədə verdiyi müvafiq sənədin surəti.
Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəlik və konsulluqlarına daxil olan belə ərizələr əlavələri ilə birlikdə Xarici İşlər Nazirliyi vasitəsilə aidiyyəti üzrə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinə göndərilir.
Azərbaycan Respublikası vətəndaşının digər dövlətin vətəndaşlığını könüllü əldə etməsi, o cümlədən xarici dövlətin dövlət və ya bələdiyyə orqanlarında, yaxud silahlı qüvvələrində və ya digər silahlı birləşmələrində könüllü xidmət etməsi Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığının itirilməsi üçün əsas hesab edilir (“Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığı haqqında”  Azərbaycan Respublikasının Qanunu maddə 18).

Based on the RA Law 527-IQ adopted on September 30, 1998 (Article 10 on non-recognition of RA citizen’s foreign nationality by the Azerbaijan Republic to) on the citizenship of the Republic of Azerbaijan:
Except as specified by international treaties the Republic of Azerbaijan is party to or paragraph 32 of article 109 of the RA Constitution, dual citizenship ( the status of an individual who is a citizen of another nation along with the RA citizenship ) is not recognized by the Republic of Azerbaijan.
A citizen of the Republic of Azerbaijan who is willing to acquire citizenship of a foreign state should notify a relevant RA executive authority in writing about it within 1 month. An applicant should request to the State Migration Service if he/she is in the territory of the Republic of Azerbaijan, or to the Ministry of Foreign Affairs through the diplomatic missions or consulates of a country of their residence, or directly to the Ministry of Foreign Affair if there are no diplomatic missions or consulates in the country of their residence.
(To that end, they should fill in an application form endorsed by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan and submit it to the relevant government authorities by e-mail, mail, or deliver it in person).
To submit a relevant written information to embassies and consulates of the Republic of Azerbaijan abroad, the following documents are essential:
- an application form (approved by Resolution 18 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan on January 29, 2015);
- a copy of an ordinary passport of the Azerbaijan Republic;
- a copy of a relevant document attesting citizenship of a foreign state.
All documents submitted to diplomatic missions and consulates of the Republic of Azerbaijan should be sent to the State Migration Service via the Ministry of Foreign Affairs.
Voluntary acquisition of citizenship of another State as well as voluntary service in state or municipal bodies, armed forces or other military units of a foreign state is a ground for loss of RA citizenship (Article 18 of the Law on the Citizenship of the Republic of Azerbaijan).