Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya Məcəlləsinə əsasən əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddətinin uzadılması barədə qərar əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma hüququ verən rəsmi sənəddir.
Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddəti uzadılmış əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər pasportlarını və ya digər sərhədkeçmə sənədlərini və müvəqqəti olma müddətinin uzadılması haqqında qərarı təqdim edərək, dövlət sərhədinin buraxılış məntəqələrindən keçməklə, ölkəni tərk edə bilərlər.
Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ölkədə müvəqqəti olma müddəti onların və ya qanuni nümayəndələrinin müraciəti əsasında 60 günədək uzadıla bilər.
18 yaşına çatmamış əcnəbinin və vətəndaşlığı olmayan şəxsin Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddəti valideyninin və ya digər qanuni nümayəndəsinin müraciəti əsasında uzadılır.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddətinin bitməsinə azı 3 iş günü qalmış (tranzit keçidi zamanı məcburi dayanma halları istisna olmaqla) müvəqqəti olma müddətinin uzadılması üçün müvafiq icra hakimiyyəti orqanına müraciət edərək tələb olunan sənədləri təqdim etməlidirlər.
Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddətinin uzadılmasına dair əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin müraciəti ilə əlaqədar 3 iş günü ərzində müvafiq qərar qəbul edilir.
Müvəqqəti olma müddətinin uzadılmasından imtina edilmiş əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddətləri bitənədək ölkə ərazisini tərk etməlidirlər. Müvəqqəti olma müddətinin uzadılması barədə müraciətə baxılanadək əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddəti bitdiyi halda, onlar imtina barədə qərarı aldıqları vaxtdan 48 saat ərzində ölkə ərazisini tərk etməlidirlər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Miqrasiya proseslərinin idarəolunmasında “bir pəncərə” prinsipinin tətbiqi haqqında” 4 mart 2009-cu il tarixli 69 nömrəli Fərmanına uyğun olaraq, 2009-cu il 01 iyul tarixindən etibarən ölkəmizdə miqrasiya proseslərinin idarə olunmasında «bir pəncərə» prinsipi tətbiq edilir. Bu prinsip üzrə vahid dövlət orqanının səlahiyyətlərini Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti (www.migration.gov.az) həyata keçirir.
Yəni Azərbaycan Respublikasına gələn əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ölkədə müvəqqəti olma müddətinin uzadılması; əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti və daimi yaşamaq üçün icazələrin verilməsi və belə icazə almış şəxslərin Azərbaycan Respublikasının ərazisində yaşayış yeri üzrə qeydiyyata alınması və s. bu kimi tədbirlər Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən həyata keçirilir.
Aşağıda göstərilən kateqoriya şəxslərin müvafiq ərizə-anket əsasında qeydiyyatı və Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti olma müddətinin uzadılması onlara yeni viza rəsmiləşdirməklə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilir.
- xarici ölkələrin Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəlik və konsulluqlarının, habelə beynəlxalq təşkilatların nümayəndəliklərinin diplomatik xidmət heyətinə daxil olan əməkdaşları və onların ailə üzvləri;
- xarici ölkələrin Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəlik və konsulluqlarının, habelə beynəlxalq təşkilatların nümayəndəliklərinin inzibati-texniki xidmət heyətinə daxil olan şəxslər və onların ailə üzvləri;
- Azərbaycan Respublikasına diplomatik missiya və ya Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hallarda xüsusi missiya ilə səfər edən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər.
Qeyd: Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar.

In accordance with the Migration Code of the Republic of Azerbaijan a decision on extension of temporary stay of foreigners and stateless persons in the Republic of Azerbaijan is an official document empowering foreigners and stateless persons to temporary stay in the Republic of Azerbaijan.
Foreigners and stateless persons, who have extended their temporary stay in the Republic of Azerbaijan can exercise their right to leave the country by submitting their passports or other documents allowing to cross the border including approval by the authorities on extension of temporary stay.
A temporary stay period for a foreigner or a stateless person in the Republic of Azerbaijan may be extended on the basis of an application of his/her parents or his/her legitimate representatives up to  60 days.
A temporary stay period for a foreigner and a stateless person under 18 in the Republic of Azerbaijan may be extended on the basis of an application of his/her parents or his/her legitimate representative.
Foreigners and stateless persons have to apply to an appropriate authority of the executive power by submitting documents required for the extension of a temporary stay at least 3 days prior to the end of a temporary stay period (except cases of emergency stop during  transit).
Relevant decision on an application of foreigners and stateless persons on extension of temporary stay in the Republic of Azerbaijan is made within 3 business days.
A foreigner or a stateless person whose application for the extension of a temporary stay is rejected should leave the country before expiration of the temporary stay.
If a temporary stay period of a foreigner or a stateless person in the Republic of Azerbaijan is expired during a period of consideration of an application, he/she has to leave the territory of the country within 48 hours from the moment of receiving a decision on rejection.
In accordance with the Presidential Decree N 69, dated March 04, 2009 “On the application of a “single window” principle for the management of a migration process”, a “single window” principle was applied in the Republic of  Azerbaijan since July 1, 2009. State Migration Service of the Republic of Azerbaijan (www.migration.gov.az) implements the authority of single state body on this principle.
I.e. extension of a temporary stay period for foreigners or stateless persons visiting  the Republic of Azerbaijan; issuance of permissions to foreigners and stateless persons for temporary and permanent residence in the Republic of Azerbaijan; registration of people allowed to temporary stay and to reside in the Republic of Azerbaijan and other functions are performed by the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan carries out registration, visa issuance, extension of a temporary stay period in the Republic of Azerbaijan for the following category of people:
• Members of staff of diplomatic missions, consulates of foreign countries, representations of international organizations functioning in the Republic of Azerbaijan and their family members;
• Members of technical service staff of diplomatic missions and consulates of foreign countries, representations of international organizations functioning in the Republic of Azerbaijan and their family members;
• Foreigners and stateless persons visiting the Republic of Azerbaijan for a diplomatic or a special purpose stipulated by international agreements supported by the Republic of Azerbaijan.