Hörmətli vətəndaşlar,
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən koronavirus infeksiyasının (COVİD-19) qlobal pandemiya elan olunduğunu nəzərə alaraq, Nazirlər Kabinetinin 12.03.2020-ci il tarixli qərarına əsasən Azərbaycan Respublikası ərazisində virusun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında və "ASAN Viza" elektron portalı vasitəsilə 45 gün müddətinə vizaların rəsmiləşdirilməsi dayandırılır. Dəyişiklik olduğu təqdirdə əlavə məlumat veriləcəkdir.
“ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilən elektron vizaların rəsmiləşdirilməsi proseduru Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən həyata keçirilir. “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə 3 iş günü müddətində verilən elektron vizasında ölkədə qalma müddəti 30 günədək müəyyən edilir və 20 ABŞ dolları məbləğində dövlət rüsumu alınır.
Həmçinin “ASAN Viza” sistemi üzərindən qeyri-iş və bayram günlərindən asılı olmayaraq 3 saat ərzində sürətləndirilmiş viza rəsmiləşdirilməsi imkanı təmin edilmişdir. Bu xüsusda, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər www.evisa.gov.az internet səhifəsinə daxil olduqda, ətraflı məlumatı alaraq, elektron viza üçün müraciət edə bilərlər.
2018-ci ilin 15 may tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının qanunlarında, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarında və Azərbaycan Respublikasının dövlətlərarası və ya hökumətlərarası müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hallarda əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında vizaların verilməsi “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron qaydada həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında vizaların “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilməsi, habelə viza ilə əlaqədar ödənişlərin “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsilə həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən təmin edilir.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq statuslu hava limanlarında quraşdırılmış "ASAN Viza" özünəxidmət terminallarında tətbiq edilən proqramın "sərhədkeçmə sənədi" bölməsində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının "laissez-passer" (UNLP) seçimi 11 iyun 2019-cu il tarixindən etibarən əlavə edilmişdir.

Учитывая, что Всемирная организация здравоохранения объявила глобальную пандемию коронавирусной инфекции (COVID-19), согласно решению Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 12.03.2020, выдача виз по прибытии в международных аэропортах Азербайджанской Республики и электронных виз через систему "ASAN Visa" приостановлена на срок 45 дней с целью предотвращения распространения вируса на территории Азербайджанской Республики. В случае каких-либо изменений будет предоставлена дополнительная информация.
Процедура оформления электронных виз, выдаваемых посредством системы «ASAN Visa», осуществляется Государственным агентством по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики. В выдаваемой в течение 3 рабочих дней посредством системы «ASAN Visa» электронной визе срок пребывания в стране устанавливается до 30 дней и взимается государственная пошлина в размере 20 долларов США.
Также, было обеспечено ускоренное оформление визы посредством системы «ASAN Visa» в течение 3 часов независимо от нерабочих и праздничных дней. В этом случае, иностранцы и лица без гражданства могут подать заявку на получение электронной визы, получив подробную информацию при посещении www.evisa.gov.az
С 15 мая 2018 года в случаях, предусмотренных законами Азербайджанской Республики, актами Президента Азербайджанской Республики, межгосударственными или межправительственными договорами Азербайджанской Республики, выдача виз иностранцам и лицам без гражданства в международных аэропортах Азербайджанской Республики осуществляется в электронной форме через систему «ASAN Visa».
Выдача виз через систему «ASAN Visa» в международных аэропортах Азербайджанской Республики, а также осуществление визовых платежей через систему «ASAN Pay» обеспечиваются Государственным агентством по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики.
С 11 июня 2019 в раздел «Документы о пересечении границы» терминалов самообслуживания «ASAN Viza», установленных в аэропортах международного статуса Азербайджанской Республики, добавлена опция «laissez-passer» Организации Объединённых Наций (UNLP).