Hörmətli vətəndaşlar,
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən koronavirus infeksiyasının (COVİD-19) qlobal pandemiya elan olunduğunu nəzərə alaraq, Nazirlər Kabinetinin 12.03.2020-ci il tarixli qərarına əsasən Azərbaycan Respublikası ərazisində virusun yayılmasının qarşısını almaq məqsədilə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında və "ASAN Viza" elektron portalı vasitəsilə 45 gün müddətinə vizaların rəsmiləşdirilməsi dayandırılır. Dəyişiklik olduğu təqdirdə əlavə məlumat veriləcəkdir.
“ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilən elektron vizaların rəsmiləşdirilməsi proseduru Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən həyata keçirilir. “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə 3 iş günü müddətində verilən elektron vizasında ölkədə qalma müddəti 30 günədək müəyyən edilir və 20 ABŞ dolları məbləğində dövlət rüsumu alınır.
Həmçinin “ASAN Viza” sistemi üzərindən qeyri-iş və bayram günlərindən asılı olmayaraq 3 saat ərzində sürətləndirilmiş viza rəsmiləşdirilməsi imkanı təmin edilmişdir. Bu xüsusda, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər www.evisa.gov.az internet səhifəsinə daxil olduqda, ətraflı məlumatı alaraq, elektron viza üçün müraciət edə bilərlər.
2018-ci ilin 15 may tarixindən etibarən Azərbaycan Respublikasının qanunlarında, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarında və Azərbaycan Respublikasının dövlətlərarası və ya hökumətlərarası müqavilələrdə nəzərdə tutulmuş hallarda əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında vizaların verilməsi “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron qaydada həyata keçirilir.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında vizaların “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə verilməsi, habelə viza ilə əlaqədar ödənişlərin “ASAN ödəniş” sistemi vasitəsilə həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi tərəfindən təmin edilir.
Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq statuslu hava limanlarında quraşdırılmış "ASAN Viza" özünəxidmət terminallarında tətbiq edilən proqramın "sərhədkeçmə sənədi" bölməsində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının "laissez-passer" (UNLP) seçimi 11 iyun 2019-cu il tarixindən etibarən əlavə edilmişdir.

Considering that the World Health Organization has declared the global pandemic of coronavirus infection (COVID-19), according to the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, dated 12.03.2020, the issuance of visas upon arrival to the international airports of the Republic of Azerbaijan and electronic visas via “ASAN Visa” system are suspended for a period of 45 days in order to prevent spread of the virus on the territory of the Republic of Azerbaijan. In case of any changes, additional information will be provided.
The electronic visa application procedure issued through the “ASAN Visa” system is realized by the State Agency for Public Service and Social Innovation under the President of the Republic of Azerbaijan. The electronic visa issued within 3 working days through “ASAN Visa” system determines the duration of stay in the country up to 30 days and the state fee is 20 USD.
Also, it has been ensured that visa processing through the "ASAN Visa" system is expedited within 3 hours, regardless of non-working days and holidays. In this case, foreigners and stateless persons can apply for an e-visa by obtaining detailed information when visiting www.evisa.gov.az.
In the cases stipulated in the laws of the Republic of Azerbaijan, Presidential acts of the Republic of Azerbaijan and intergovernmental and interstate Agreements of the Republic of Azerbaijan visa issuance to foreigners and stateless persons is carried out in the international airports of the Republic of Azerbaijan through the “ASAN Visa” System electronically as of May 15, 2018.
Implementation of the visa issuance in the international airports of the Republic of Azerbaijan through the “ASAN Visa” System, as well as payment of visa related payments via the “ASAN Payment” System is provided by the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The United Nations "laissez-passer" (UNLP) option has been added to the "Border Crossing Documents" section of "ASAN Visa" self-service terminals installed at airports of international status of the Republic of Azerbaijan as of June 11, 2019.