Azərbaycan Respublikası Miqrasiya Məcəlləsinin 36-cı maddəsinə uyğun olaraq, viza verilməsi üçün aşağıdakı sənədlər tələb olunur:
36.1.1. nümunələri müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilmiş ərizə-anket;nümunələri müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilmiş ərizə-anket (nümunəsi əlavə olunur)ərizə-anket portalı elektron səhifəsinə daxil olaraq, ərizə-anket elektron qaydada doldurula bilər;
36.1.2. pasport və ya digər sərhədkeçmə sənədi (pasportun və ya digər sərhədkeçmə sənədinin etibarlılıq müddəti verilməsi nəzərdə tutulan viza müddətinin bitməsi tarixindən azı 3 ay artıq olmalıdır) və onların əsas səhifələrinin surətləri;
36.1.3. biometrik identifikasiya tələblərinə uyğun iki ədəd rəngli fotoşəkil (3x4sm);
36.1.4. tibbi sığorta şəhadətnaməsinin surəti (dəvət edən tərəf tibbi xidmətləri öz üzərinə götürmədikdə);
36.1.5. viza verilməsi üçün dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd;
36.1.6.nümunəsi müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasına əcnəbini və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsi dəvət edən tərəfin vəsatəti (nümunəsi əlavə olunur) (tranzit, turizm, rəsmi və şəxsi səfər vizaları üçün bu sənəd tələb olunmur) ;
36.1.6-1. Azərbaycan Respublikasına əcnəbini və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsi dəvət edən tərəf qeyri-dövlət təşkilatı olduğu halda həmin qurumun dövlət qeydiyyatı haqqında şəhadətnaməsinin surəti;
36.1.6-2. dəvətin səbəbini təsdiq edən sənəd (tranzit, turizm,  və şəxsi səfər vizaları üçün bu sənəd tələb olunmur);
36.1.7. səfərin məqsədindən asılı olaraq, bu Məcəllənin 25–34-cü maddələrində göstərilən müvafiq sənədlər;
36.2. 18 yaşına çatmamış, lakin pasport sahibi olan və valideyni və ya qanuni nümayəndəsi ilə birgə səfər etməyən əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə viza rəsmiləşdirilməsi üçün bu Məcəllənin 36.1-ci maddəsində qeyd olunan sənədlərdən əlavə, notariat qaydasında təsdiq olunmuş doğum haqqında şəhadətnamənin surəti, valideynlərin və ya qanuni nümayəndənin icazəsi və onların şəxsiyyətlərini təsdiq edən sənədlərin surətləri də tələb olunur.
36.3. Viza verilməsi üçün alınan dövlət rüsumunun məbləği Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunu ilə müəyyən edilir. Viza verilməsi üçün ödənilən dövlət rüsumu, müraciətə baxılmanın nəticəsindən asılı olmayaraq, geri qaytarılmır.
• 1 ədəd ərizə-anket;
• (2 ədəd rəngli foto-şəkil (3x4sm, ağ fonda);
• Əcnəbinin pasportu və vətəndaşlığı olmayan şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd;
• Qəbul edən tərəfin dəvət məktubu (2 nüsxədə);
• Viza rəsmiləşdirilməsi üçün dövlət rüsumunun ödənilməsi haqqında qəbz.
Diqqət! Əcnəbinin pasportunun və ya digər sərhədkeçmə sənədinin etibarlılıq müddəti verilməsi nəzərdə tutulan viza müddətinin bitməsi tarixindən azı 3 ay artıq olmalıdır.
Qeyd: Azərbaycan Respublikasının Miqrasiya Məcələsinin 30-cu maddəsinə əsasən, şəxsi səfər vizası üçün "Azərbaycan Respublikasına əcnəbini və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsi dəvət edən tərəfin dəvətnamə ərizəsi"(nümunəsi əlavə olunur) tələb olunur.
Diqqət! Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar.
25.3. rəsmi səfər vizasının rəsmiləşdirilməsi üçün əcnəbinin və vətəndaşlığı olmayan şəxsin təmsil etdiyi ölkənin və ya beynəlxalq təşkilatın rəsmi notası və bu Məcəllənin 36-cı maddəsində göstərilən sənədlər tələb olunur (yalnız Nota əsasında rəsmi səfər məqsədli viza rəsmiləşdirilə bilər); 30.1.şəxsi səfər vizası Azərbaycan Respublikası vətəndaşının, Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayan əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin, Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti yaşamaq icazəsi olan əməkçi miqrantın və ya təhsil alan əcnəbinin və vətəndaşlığı olmayan şəxsin (yalnız həmin əməkçi miqrantın və ya təhsil alan əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin ailə üzvləri üçün) "notarial qaydada təsdiq edilmiş dəvət məktubu" əsasında gələn əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslər verilir;

In accordance with article 36 of the Migration Code of the Republic of Azerbaijan, the following documents are required for visa issuance:
36.1.1. Sample of application form approved by an appropriate authority of executive power (a sample is attached);
Visa application form can be fill electronically Visa application portal;
36.1.2. Passport or other travel document (a validity period of a passport or other travel document should exceed a validity period of an expected visa at least by 3 months) and copies of their main pages;
36.1.3. Two color photographs (3x4cm) matching with biometric identification requirements;
36.1.4. A copy of medical insurance certificate (if a host does not undertake to pay for medical services);
36.1.5. Document certifying payment of a state duty for visa issuance;
36.1.6. Application submitted by a party inviting a foreigner and a stateless person to the Republic of Azerbaijan, a sample (a sample is attached) of which is approved by an appropriate authority of the executive power, a registered copy of a certificate (for non-governmental organizations), a document proving the purpose of an invitation (these documents are not required for transit, tourism, official and personal travel visas);
36.1.7. Relevant documents set forth in articles 25-34 of this Code, depending on the purpose of travel.
36.2. In addition to the documents set forth in article 36.1 of this Code a notarized copy of a birth certificate, a permission of parents or a legitimate representative and copies of identification documents are required for issuance of visa to foreigners and stateless persons under 18 holders of a passport travelling without his/her parent or a legitimate representative.
36.3. An amount of a state duty for visa issuance is determined by an appropriate law of the Republic of Azerbaijan. State duty for visa issuance is not reimbursed regardless the result of processing of apply.
Following documents shall be submitted for visa issuance at a visa section of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the International Airport named after Haydar Aliyev; visa sections of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the International Airport in Nakhchivan Autonomous Republic, at Ganja International Airport; at Lankaran International Airport; at Gabala International Airport; at Zagatala International Airport of the Republic of Azerbaijan:
- 1 application form (sample is attached);Visa application portal;
- 2 color photographs (3x4cm, on a white background);
- A passport of a foreigner and an identity card of a stateless person;
- An invitation letter (except transit, tourism, official and personal visitings) of a receiving party (2 copies);
- hotel reservation
- to book a ticket
- A receipt about payment of state duty for visa issuance.
Attention! A validity period of a passport or other travel document should exceed a validity period of an expected visa at least by 3 months.
Note: According to article 30 of the Migration Code of the Republic of Azerbaijan "Invitation leter of the party that invites foreigner or stateless person to the Republic of Azerbaijan" (example is attached) is required for the personal travel visa.
25.3. the official note of the country or international organization represented by the foreigner and stateless person and the documents specified in Article 36 of this Code shall be required for the official travel visa registration; 30.1.personal travel visa is issued for the foreigners and statless persons which coming in the based on a "notarized invitation letter"
of the citizen of the Republic of Azerbaijan, a foreigner permanently residing in the Republic of Azerbaijan or a stateless person, a migrant worker who has a temporary residence permit in the Republic of Azerbaijan (only for the family members of those migrant workers or foreigners or stateless persons) ;