2016-cı ilin oktyabr ayının 12-də Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasına yeni təyin olunmuş Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Qüdsi Osmanov Moldova Respublikasının Prezidenti Nikolae Timoftiyə öz etimadnamələrini təqdim etmişdir.
Əvvəlcə səfir Fəxri qarovulun önündən keçmiş, əsgərləri salamlamışdır. Daha sonra Prezidentin iqamətgahında etimadnamələrin təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Təqdimat mərasimindən sonra Moldova Respublikasının Prezidenti Nikolae Timofti və Azərbaycan Respublikasının səfiri arasında görüş olmuşdur.
Söhbət zamanı cənab Nikolae Timofti səfirə Moldova Respublikasında səmimi salamlamış və yeni diplomatik vəzifəsində uğurlu fəaliyyət arzulamışdır. O Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə olan böyük hörmət və ehtiram hisslərini bildirdi, Azərbaycanın regionda böyük nüfuz sahibi olduğunu qeyd etdi.
Nikolae Timofti ölkəsinin Azərbaycanla ənənəvi dost münasibətinin olduğunu vurğuladı. O qeyd etdi ki, ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə müsbət inkişaf dinamikası müşahidə olunur. Bu münasibətlər daha da dərinləşib inkişaf etmək üçün hər bir şərait və potensial vardır. Moldova Respublikasının Prezidenti ölkələrimizin bənzər separatizm problemləri ilə üz-üzə qaldığını qeyd edərək, bütün separatçı qüvvələrə qarşı birgə hərəkət etməyin zərurətini vurğuladı.
Səfir Q.Osmanov öz növbəsində səmimi söhbət üçün təşəkkürünü bildirərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını cənab Nikolae Timoftiyə çatdırmışdır. Səfir söhbət zamanı Azərbaycan Respublikası ilə Moldova Respublikası arasında əlaqələrin inkişaf etməsi üçün Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin ona verdiyi tapşırığa əsasən, ikitərəfli münasibətlərin yüksək şəkildə inkişaf etdirilməsində güc və bacarığını əsirgəməyəcəyini, qəbul olunmuş razılaşmaların həyata keçirilməsində fəal mövqe tutacağını bildirmişdir.

Чрезвычайный и Полномочный посол Азербайджанской Республики в Республики Молдова Гудси Османов вручил верительные грамоты Президенту Республики Молдова Николае Тимофти.
12 октября 2016 года состоялась церемония вручения верительных грамот Чрезвычайного и Полномочного посла Азербайджанской Республики в Республики Молдова Гудси Османова Президенту Республики Молдова Николае Тимофти.
Вначале посол принял рапорт начальника почетного караула и приветствовал солдат президентской гвардии, выстроившихся в его честь. Затем посол вручил свои верительные грамоты Президенту Республики Молдова Николае Тимофти.
После этого состоялась беседа посла с Президентом Республики Молдова. Во время беседы Президент Республики Молдова поздравив господина Гудси Османова с назначением послом в Республику Молдова, выразил свое уважение Азербайджану и его Президенту Ильхаму Алиеву. Отметив тесные связи наших стран и народов, господин Николае Тимофти обратил внимание на имеющийся большой потенциал дальнейшего развития всесторонних связей между Азербайджаном и Молдовой. Президент Республики Молдова особо отметил схожесть позиций Молдовы и Азербайджана в противостоянии с сепаратизмом и выразил пожелание дальнейших совместных усилий в разрешении этих проблем мирным путем.
Посол Гудси Османов выразил благодарность Президенту Николае Тимофти за добрые слова об Азербайджане и передал ему приветствия Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Посол особо отмерил, что во время своей дипломатической миссии в Республике Молдова он, выполняя поручение Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, приложит все свои усилия для всестороннего развития азербайджано-молдавских отношений.