2-4 mart tarixində Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində Moldova Respublikası Elmlər Akademiyasında "Ekoloji kimya və ətraf mühitin kimyası -2017" adlı beynəlxalq konfrans keçirilmişdir.
2-4 mart tarixində Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində Moldova Respublikası Elmlər Akademiyasında "Ekoloji kimya və ətraf mühitin kimyası -2017" adlı beynəlxalq konfrans keçirilmişdir. Tədbirdə dünyanın 22 ölkəsindən 300 nəfərə yaxın aparıcı tədqiqat mərkəzlərinin alimləri və nümayəndələri iştirak etmişdirlər. 10 nəfərdən ibarət Azərbaycan nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının ayrı-ayrı elmi-təhqiqat universitetlərini təqdim edirdi.
Konfransda ətraf mühitin qorunması və bu sahədə əldə olunan son elmi nailiyyətlər, suyun, havanın, torpağın çırklənməsi nəticəsində baş verən fiziki-kimyəvi və biokimyəvi dəyişiklərin insan sağlamlığına və ətraf mühitə təsiri və bu sahə üzrə digər elmi məsələr müzakirə olmuşdur.
Azərbaycan nümayəndə həyətinin rəhbəri - Azərbaycan Milli elmlər akademiyasının vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Azərbaycan Milli elmlər akademiyasının prezidenti Akif Əlizadənin Moldova Elmlər akademiyasının prezidenti Qeorqi Dukaya ünvanlanmış təbrik məktubunu iştirakçılara çatdırdı. Həmçinin, konfransda Qara Dəniz İqtisadi əməkdaşlıq təşkilatının Parlament Assambleyasının baş katibi Asəf Hacıyev mövzu ilə bağlı çıxış etdi.
Konfrans Moldova Respublikasının YUNESKO üzrə milli komissiyası, MDB üzv-ölkələrinin humanitar əməkdaşlıq üzrə beynəlxalq fondu və Moldova Elmlər akademiyasının təşkilatçılığı ilə 1995-ci ildən keçirilir.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri ilə Səfir Qüdsi Osmanov və Moldova Azərbaycan Konqresinin sədri Vüqar Novruzov görüş keçirmişdirlər və onlara fəal iştiraklarına görə təşəkkürlərini bildirmişdirlər.

В столице Молдовы в Кишиневе 2-4 марта состоялась международная конференция "Экологическая химия и химия окружающей среды - 2017", которая проходила в Академии наук Республики Молдова
В столице Молдовы в Кишиневе 2-4 марта состоялась международная конференция "Экологическая химия и химия окружающей среды - 2017", которая проходила в Академии наук Республики Молдова. В мероприятии приняли участие более 300 участников из 22 стран мира из числа ведущих ученых и представителей научных центров. Азербайджанская делегация из 10 человек по численности уступала лишь румынской.
В ходе конференции обсуждались актуальные вопросы охраны окружающей среды и последние достижения в области изучения физико-химических и биохимических изменений воды, воздуха и почвы в результате их загрязнения, воздействие этих процессов на здоровье человека и среду его обитания, методы и научные достижения по защите окружающей среды.
Председатель азербайджанской делегации - вице-президент Академии наук Азербайджана, академик Ибрагим Гулиев зачитал поздравительное письмо президента Академии наук Азербайджана Акифа Ализаде Президенту Академии наук Молдовы Георигию Дука. Также с приветственным словом к участникам мероприятия и докладом выступил генеральный секретарь Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества профессор Асаф Гаджиев. Представители Азербайджанской делегации с различных научных и исследовательских институтов приняли активное участие в работе конференции и выступили с докладами.
Отметим, что данное мероприятие, является традиционным, которое провидится в Молдове с 1995 года при поддержке национальной комиссии Республики Молдова по делам ЮНЕСКО, международного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ и Академии наук Республики Молдова.
Представители азербайджанской делегации также провели встречу с Послом Азербайджана в Молдове Гудси Османовым и руководителем Конгресса азербайджанцев Молдовы Вугаром Новрузовым.