Cari ilin 27 oktyabr tarixində səfir Qüdsi Osmanovun Moldova Respublikasının Baş prokuroru Eduard Xarunjen ilə görüşü keçirilmişdir.
Görüşdə səfir Azərbaycan ilə Moldova arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin dinamik inkişafını qeyd etmiş, əməkdaşlığın genişlənməsi üçün potensialın olduğunu vurğulamış, o cümlədən dövlətlərimizin prokurorluq orqanları arasında səmərəli qarşılıqlı və uğurlu fəaliyyətindən söz açmışdır. Bundan əlavə, Q.Osmanov Moldovada qanunu pozan və cinayət məsuliyyətinə cəlb edilən Azərbaycan vətəndaşları ilə maraqlanmışdır.
Baş prokuror E.Xarunjen Moldova ilə Azərbaycanın prokurorluq orqanları arasında mövcud olan əməkdaşlıq memorandumu əsasında ikitərəfli və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərin olduğunu bildirmiş, ikitərəfli səfərlərin həyata keçirildiyini vurğulamışdır. Eyni zamanda, baş prokuror Moldovanın baş prokurorluğunda icrada olan Azərbaycan vətəndaşlarının işləri barədə danışmışdır. O səfəri əmin etmişdir ki, AR vətəndaşlarına qarşı qaldırılan işlərə diqqətlə, qərəzsiz və ədələtlə yanaşılacaqdır.
Bundan əlavə, görüşdə qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Görüşün sonunda səfir Azərbaycan Respublikası Baş prokuroru adından cənab Xarunjeni Azərbaycana rəsmi səfər etməyə dəvət etmişdir. E.Xarunjen dəvəti məmuniyyətlə qəbul etmiş, Azərbaycana 2018-ci ildə səfər etmək imkanında olduğunu bildirmişdir

On October 27, Ambassador Gudsi Osmanov met with the General Prosecutor of the Republic of Moldova, Eduard Harunjen.
The Ambassador noted the dynamic development of cooperation between Azerbaijan and Moldova, stressed the potential for expanding cooperation and the effective interaction and successful activity of our states' prosecutors. In addition, G.Osmanov was interested in the citizens of Azerbaijan, who violated the law in Moldova and brought to criminal responsibility. General Prosecutor E. Harunjen stated that there are friendly and cooperative relations within the framework of bilateral and international organizations on the basis of existing memorandum between prosecutor's offices of Moldova and Azerbaijan, stressed the importance of bilateral visits. He assured the ambassador that the work against the AR citizens would be treated with care, impartiality and fairness. Besides this, the sides exchanged views on issues of the mutual interest. At the end of the meeting the ambassador invited Harunjen to visit Azerbaijan on behalf of the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan. E.Harunjen welcomed the invitation and said that he was able to visit Azerbaijan in 2018.