No:213/18, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Naziri cənab Elmar Məmmədyarovun BMT Baş Assambleyasının 73-cü sessiyası çərçivəsində keçiriləcək 6-cı GUAM -Yaponiya Nazirlər görüşündə çıxışı
Nyu-York, 24 sentyabr 2018-ci il
Hörmətli cənab Sədr,
Hörmətli cənab Taro Kano,
Hörmətli cənab Baş katib,
Əziz Həmkarlarım,
Nümayəndə heyətimiz adından hamınızı salamlamaq və bugünkü görüşü təşkil etdiyi üçün Moldova sədrliyinə təşəkkür etmək istərdim. Ümid edirəm ki, görüşümüz GUAM və Yaponiya arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə məhsuldar fikir mübadiləsi və baxışlarımızın bölüşdürülməsi üçün əlavə imkan yaratmış olacaq.
Çıxışımın əvvəlində həm regional, həm də regionlararası səviyyələrdə sülh, təhlükəsizlik, sabitlik və tərəqqinin təmin edilməsinə yönəlmiş genişləndirilmiş GUAM-Yaponiya əlaqələrinin əhəmiyyətini vurğulamaq istərdim.
Bu səbəbdən, Yaponiyalı həmkarım cənab Kano ilə bu yaxınlarda onun Azərbaycana səfəri zamanı Bakıdakı məhsuldar görüşümü xatırlamaqdan şadam. Bizim güclü münasibətlərimiz var, lakin biz burada durmamalıyıq. Biz daha çoxunu etməliyik. Həm Azərbaycan, həm də GUAM-dakı digər tərəfdaşlarımız. Yaponiya kimi dost və tərəfdaş ölkə ilə məsafənin heç bir əhəmiyyəti yoxdur.
Bu xüsusda vurğulamaq istərdim ki, 3-cü GUAM-Yaponiya Nazirlər görüşü zamanı (3 dekabr 2015-ci il, Belqrad) imzalanmış “GUAM-Yaponiya Əməkdaşlıq Proqramı”nın həyata keçirilməsi əməkdaşlığımızın gücləndirilməsi, həmçinin yeni layihələrin işlənməsi və həyata keçirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Yaponiya ilə iş birliyimizin siyasi ölçüsü Yaponiyanın bizim ölkələrə suverenlik və ərazi bütövlüyün qorunması və münaqişələrin beynəlxalq hüququn məlum norma və prinsipləri əsasında həllinə bütün regional və beynəlxalq müstəvilərdə dəstəkləməsinə xüsusi vurğu edir. Biz Yaponiyanın davamlı mövqeyinə və BMT və digər yerlərdə dəstəyinə arxalanırıq.
Bundan başqa, biz GUAM Nəqliyyat Dəhlizinin həyata keçirilməsi üçün bağlılıq diplomatiyasını təşviq etmək istəyirik. Təhlükəsiz, etibarlı, kommersiya cəhətdən möhkəm nəqliyyat və infrastruktur layihələrinin əsasının qoyulması bizim birgə məqsədimizdir. Bununla əlaqədar, Azərbaycan Şərq-Qərb, Şimal-Qərb və Şimal-Cənub ticarət dəhlizləri kimi infrastruktur layihələrinin şəbəkəsinin qurulması yolu ilə regional və regionlararası ticarətin genişləndirilməsinə yardım edir. Bölgəmizə əhəmiyyətli ticarət həcmini cəlb etmək üçün biz bir çox ölkələrlə fəal şəkildə iş aparmışıq. Yaponiya şirkətləri də bu kimi nəqliyyat və logistika layihələrindən faydalana bilər.
Biz dəniz ticarəti infrastrukturumuzu genişləndiririk və eyni zamanda müxtəlif sektorlardan şirkətləri cəlb edə bilməsi üçün xüsusi uzun müddətli liberal sərmayə və gömrük rejimi ilə idarə olunacaq Ələtdəki Azad İqtisadi Zona vastəsilə regional olçülü logistika mərkəzini inkişaf etdiririk. Biz bunu hələ 1994-cü ildə neft və qaz sektorumuza çoxmillətli şirkətləri cəlb edən Əsrin Müqaviləsi ilə etdik. Beləliklə də biz bunu yenə edəcəyik, bu dəfə ticarət limanı ərazisində və ətrafında logistika mərkəzimizə şirkətlərin cəlb edilməsi yolu ilə. Bu, GUAM bölgəsi boyunca ticarəti yüksəldəcək. Beləliklə də, bizim Yaponiya və GUAM tərəfdaşlarımıza dəvətimiz Azərbaycanın bu strateji səyini dəstəkləməkdən ibarətdir.
Kiçik və orta sahibkarlığa sərmayə qoymaqla qeyri-neft sektorunun sabit inkişafını təmin etmək üçün Azərbaycan Hökuməti müxtəlif beynəlxalq maliyyə təsisatları ilə müvəffəqiyyətlə əməkdaşlıq edir. Kiçik və orta sahibkarlıq hər bir ölkənin iqtisadi inkişafı üçün vacib elementdir və işlə təmin olunmaya mühüm töhfədir. Bununla bağlı, 2018-ci ilin 28 yanvar - 3 fevral tarixlərində Yaponiyada keçirilmiş kiçik və orta sahibkarlığın təşviqi üzrə GUAM-Yaponiya işçi seminarının nəticələrini və iki tərəfin gələn il Yaponiyada sərmayənin təşviqi üzrə işçi seminar keçirmək qərarını yüksək qiymətləndiririk. Biz Yaponiya sərmayədarlarını ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlıq sektorunun inkişafı imkanlarının araşdırılmasına dəvət edirik. Azərbaycan üçün yaxşı olanı GUAM bölgəsi üçün də yaxşıdır. Həmçinin GUAM-Yaponiya Biznes Forumu və Təhlükəsizlik Dialoqu görüşlərinin keçirilməsi imkanlarının nəzərdən keçirilməsi faydalı olardı.
Güclü və davamlı turizmin yüksəlişi bizim milli iqtisadiyyatımızın prioritetlərindən biridir. Bu xüsusda biz Yaponiyanın turizm sahəsində əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcək GUAM üzv ölkələri ilə mədəni və humanitar mübadilələrin genişləndirilməsinə yönəlmiş səylərini yüksək qiymətləndiririk. Bu xüsusda biz ölkələrimizin aviasiya qurumları arasında birbaşa hava uçuşlarının açılması üçün danışıqları alqışlayırıq.

No:213/18, Statement of H.E. Mr. Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the 6th GUAM-Japan Ministerial Meeting on the sidelines of the 73rd session of the UN General Assembly
New York, 24 September 2018
Dear Mr. Chairman,
Dear Mr. Taro Kano,
Dear Mr. Secretary General,
Distinguish Colleagues,
On behalf of our Delegation, I would like to greet all of you and thank the Moldovan Chairmanship for facilitating today’s event. I do hope that our meeting will be another opportunity for a fruitful exchange of views and sharing our vision about enhancing cooperation among GUAM and Japan.
At the beginning of my intervention I’d like to underline the importance of an enhanced GUAM-Japan interaction, aimed at ensuring peace, security, stability, and prosperity on both regional and inter-regional levels.
Therefore, I am glad to recall my fruitful meeting with my Japanese colleague Mr. Kano in Baku during his recent trip to Azerbaijan. We have strong relations, but we should not stop there. We should do more. Both Azerbaijan and the rest of our partners in GUAM. And with such friend and partner as Japan, the distance actually doesn’t and should not matter.
In this light, I would like to emphasize that the implementation of the “GUAM-Japan Cooperation Program” signed during the 3rd GUAM-Japan Ministerial Meeting (3 December 2015, Belgrade), is of particular significance for the strengthening our cooperation as well as elaborating and implementing new projects.
The political dimension of our interaction with Japan features a particular emphasis on Japan’s support to our countries on the pertinent issue of safeguarding our sovereignty and territorial integrity and the resolution of conflicts based on well-known norms and principles of international law in all regional and international fora. We count on Japan’s consistent position and support in the UN and elsewhere.
Apart from that, we are keen to promote connectivity diplomacy, so that the concept of GUAM Transport Corridor gains a momentum. Establishing safe, reliable, commercially solid transport and infrastructure projects is our common goal. With that purpose in mind, Azerbaijan helps to expand regional and even inter-regional trade through constructing a web of infrastructure projects such as East-West, South-West, and North-South trade corridors. In order to attract considerable trade volumes to our region, we have been actively engaged with many countries. Japanese companies can also benefit from these transport and logistics projects.
We are enhancing our sea trade port infrastructure and also developing a logistics hub of a regional scale through a Free Economic Zone in Alyat, which will be governed by a special long-term liberal investment and fiscal regime, so that it can attract companies from different sectors. We did it back in 1994 with the Contact of Century, which attracted multinational companies to our oil and gas sector. So we will do again, this time by attracting companies to our logistics hub in and around our trade port’s area. It will boost trade across GUAM region. So our invitation is for Japan and our GUAM partners to keep in mind and support this strategic endeavor of Azerbaijan.
In order to ensure the stable development of non-oil sector by investing in SMEs, the Government of Azerbaijan has been successfully cooperating with various IFIs. SMEs are important engines for economic growth of each country and a key contributor of employment. In this regard we appreciate the outcomes of the GUAM-Japan Workshop on Small and Medium Enterprise Promotion, which was held in Japan on January 28 – February 3, 2018, and decision of two sides to organize the Workshop on Investment Promotion on next year in Japan. We invite Japanese investors to explore possibilities for SME sector development in our country. What is good for Azerbaijan is good for the GUAM region. Also, it would be useful to consider the possibilities of helding GUAM-Japan Business Forum, as well as Security Dialogue meetings.
Boosting strong and sustainable tourism growth is one of the priorities for our national economy. In this regard we appreciate efforts of Japanese side towards extension of cultural and humanitarian exchanges with GUAM member states, whichcontribute to the development of cooperation in the tourism sphere. In this regard we welcome negotiations betweenthe aviation authorities of our countries concerning opening direct air passenger flights.