No:328/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov öz Moldovalı həmkarı Tudor Ulyanovskini qəbul edib
Nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan Moldova Respublikasının xarici işlər və Avropa inteqrasiyası naziri Tudor Ulyanovskinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Nazir Elmar Məmmədyarov bu səfərin həyata keçirilməsini təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirərək, onun ikitərəfli münasibətlərin geniş gündəliyi üzrə müxtəlif məsələlər ətrafında mövqelərin əlaqələndirilməsi üçün gözəl imkan yaratdığını qeyd edib.
Aparılan fikir mübadiləsi çərçivəsində tərəflər arasında siyasi-diplomatik, o cümlədən səfərlər mübadiləsinin davam etdirilməsi, beynəlxalq və regional əməkdaşlıq barədə ətraflı müzakirələr aparılıb.
İki ölkə arasında iqtisadi və ticarət sahəsində əməkdaşlığın təşviq edilməsinin vacibliyi qeyd edilərək, onun keyfiyyət baxımından yeni, daha yüksək səviyyəyə qaldırılması məqsədilə, İqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclasının təşkili, habelə ayrı-ayrı dövlət qurumları və işgüzar dairələri tərəfindən yerinə yetirilməli işlərin əlaqələndirilməsi perspektivləri müzakirə edilib. Logistika, sənaye, energetika və nəqliyyat sahələrdə münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli əməkdaşlıq fürsətlərinin olduğu vurğulanıb.
Görüş əsnasında tərəflər beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə diqqət ayıraraq bu xüsusda qarşılıqlı dəstək yanaşmasının mövcud olduğunu məmnunluqla qeyd etdilər.
Tərəflər dünyada cərəyan edən proseslərin tənzimləməsi, o cümlədən mövcud münaqişələrin həlli baxımından beynəlxalq hüququn prinsiplərinə qeyd-şərtsiz riayət edilməsi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığının rəhbər tutulması üzrə dəyişməz mövqeyə sadiq qaldıqlarını bir daha vurğuladılar.
Görüşdə, həmçinin ölkələr arasında müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıldı, o cümlədən qarşılıqlı maraq kəsb edən digər regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə edildi.

Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Tudor Ulianovschi, Minister of Foreign Affairs and European Integration of the Republic of Moldova, in the framework of his working visit to Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov noted that the current visit is praiseworthy and creates a good opportunity to coordinate the positions on a wide range of issues related to the broad agenda of bilateral relations.
During an exchange of views, the sides discussed political-diplomatic issues, including the continuation of mutual visits, international and regional cooperation.
The importance of the trade-economic cooperation between the two countries was noted and the prospects to arrange the next meeting of the Joint Intergovernmental Commission on Economic Cooperation as well as coordination of the work to be done by various governmental bodies and business circles with a view to improving the quality of bilateral cooperation to a new, higher level were discussed. It was emphasized that there are opportunities to continue the good partnership for further development of relations in the spheres of logistics, industry, energy, and transport.
At the meeting, the sides noted with satisfaction the existence of reciprocal support within the international organizations.
The sides reaffirmed their unwavering commitment to the principle position of unconditional compliance with the principles of international law, territorial integrity and the inviolability of the international boundaries as an assurance for proper regulation of the ongoing world developments, including the resolution of existing conflicts.
The sides also exchanged views on expansion of the legal framework between the two countries, as well as other regional and international issues of mutual interest.