TRACECA Hökumətlərarası Komissiyanın XIV iclası keçirilmişdir
Dekabrın 5-6-da Bakıda Avropa-Qafqaz-Asiya nəqliyyat dəhlizinin (TRACECA) inkişafı üzrə beynəlxalq nəqliyyat haqqında Əsas Çoxtərəfli Sazişin imzalanmasının 20 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans və TRACECA Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyinin XIV iclası keçirilmişdir.
Tədbirlərdə TRACECA-ya 13 üzv və 2 müşahidəçi ölkələrin rəsmiləri, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak etmişlər. Tədbirlərdə ötən dövrdə görülmüş işlər, üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunmuş və Bakı Bəyannaməsi qəbul edilmişdir.
Qeyd edək ki, TRACECA – MDB-yə göstərilən texniki yardım (TASIS) çərçivəsində xüsusi bir layihədir. O, Avropa İttifaqının dəstəyi ilə həyata keçirilir. Layihə 1993-cü ilin may ayında Brüsseldə keçirilən konfransda 8 ölkənin (5 Mərkəzi Asiya, Qazaxıstan və 3 Cənubi Qafqaz Respublikası) iştirakı ilə qəbul edilib.
Bildiririk ki, tədbirlərdə Moldova Respublikasının İqtisadiyyat və İnfrastruktura naziri Anatoliy Usatıy da iştirak etmişdir.

Состоялось XIV заседание Межправительственной комиссии ТРАСЕКА
5-6 декабря в Баку состоялась международная конференция, посвященная 20-летию подписания «Основного многостороннего соглашения по развитию международного транспортного коридора Европа-Кавказ-Азия» и XIV заседание Межправительственной комиссии TRACECA.
на мероприятиях приняли участие официальные лица 13 стран-членов TRACECA и двух стран-наблюдателей, а также представители международных организаций.
На мероприятиях были обсуждены работа, проведенная за истекший период, вопросы по расширению сотрудничества между странами-членами, была принята Бакинская декларация.
Отметим, что TRACECA – специальный проект в рамках оказываемой СНГ технической помощи (TASIS). Он реализуется при поддержке Евросоюза.
Проект был принят в мае 1993 года на конференции в Брюсселе при участии 8 стран (5 стран Центральной Азии, Казахстана и 3 южнокавказских стран).
На мероприятии также принял участие министр экономики и инфраструктуры Республики Молдова Анатолий Усатый.