Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı Səfirliyinin mətbuata açıqlaması
İyulun 22-də Moldova Azərbaycanlıları Konqresi (MAK) 12-14 iyul 2020-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan və Ermənistan sərhəddində Tovuz rayonu istiqamətində törədilmiş silahlı təxribata etiraz olaraq, eləcə də Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə dəstək nümayiş etdirmək məqsədilə Kişinyov meriyası ilə razılaşdırılmış və tətbiq olunan qaydalara uyğunlaşdırılmış dinc yürüş təşkil edib. Tədbir barədə Moldova Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinə də rəsmi məlumat verilib.
Aksiya Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı Səfirliyində başlayıb və tədbir iştirakçıları Azərbaycan hökumətinə dəstəklərini ifadə etmək üçün səfir Qüdsi Osmanovla görüşüb. Səfir aksiya iştirakçılarını dinc etiraz aksiyasına çağırıb və mümkün təxribatlara qarşı hər hansı bir reaksiya verilməməsi barədə xəbərdarlıq edib, qanuna riayət edilməsinin və dinc aksiyaların keçirilməsinin qanunvericiliyinə uyğun hərəkət etməyin vacibliyini bildirib.
Daha sonra əlliyə yaxın azərbaycanlı icmasının nümayəndəsi Ermənistan səfirliyinə gedərək orada dinc aksiya keçirməyi planlaşdırıb və MAK-ın beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsini tələb edən bəyanatını oxuyub və son günlərdə Ermənistanın Azərbaycana qarşı törətdiyi təcavüz aktlarını pisləyib.
Moldovadakı erməni icmasının nümayəndələrinin Ermənistan səfirliyində gözləməsi özlüyündə aksiya iştirakçılarının dinc etiraz hüququnu pozmaq deməkdir. Belə ki, sözügedən vəziyyət erməni icması tərəfindən əvvəlcədən planlaşdırılan təxribatın bir hissəsi idi və bu, qarşıdurmalara və gözlənilməz nəticələrə səbəb ola bilərdi.
Bundan başqa, erməni icmasının nümayəndələri arasında Moldova Respublikası Parlamentinin deputatı Qayk Vartanyan və Moldova Respublikası Prezidentinin müşaviri Ernest Vardanyan da olub.
Qeyd edək ki, məmurlar etnik mənsubiyyətinə baxmayaraq dövlətin və təmsil etdikləri seçicilərin maraqlarını qorumağa borcludurlar və iki dövlət - Azərbaycan və Moldova arasındakı ikitərəfli münasibətlərə xələl gətirməməyə çalışmalıdırlar. Moldova Respublikasının dövlət qurumlarında etnik azərbaycanlıların da olmasına baxmayaraq, onlar rəsmi vəzifələrinə görə Moldova Respublikası dövlətinin maraqlarına uyğun hərəkət edirlər. Bundan öncə, MAK tərəfindən 31 yanvar 2020-ci ildə Moldova Respublikası Parlamentinə və Prezident Administrasiyasına AŞPA-nın bəyannaməsini imzalayan deputat Qayk Vartanyanın əməllərini pisləyən müraciət göndərilib. Bəyannamədə Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri ilə bağlı tarixi həqiqətlər təhrif edilib. Otuz ilə yaxındır ki, Azərbaycan Respublikası ərazilərinin iyirmi faizi erməni işğalı altındadır. BMT Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycanın və ona bitişik yeddi rayonun işğaldan azad edilməsi ilə bağlı dörd qətnaməsi hələ də icra olunmayıb.
Dinc aksiya iştirakçılarını Ermənistan səfirliyində gözləyən erməni icmasının nümayəndələri sonra daha böyük ərazilərin, o cümlədən Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərinin işğalının zəruriliyi barədə ifadələr işlədərək, erməni dilində təhqir və ədəbsiz sözlər səsləndirməyə başlayıb. Erməni icmasının nümayəndələri öz hərəkətləri ilə dinc etiraz edən azərbaycanlıları davaya təhrik edib. Faktiki olaraq, aksiya iştirakçıları arasında müasir Ermənistanın ərazisindən qovulan 360 min azərbaycanlıdan erməni dilini başa düşən azərbaycanlılar da olub. Eyni zamanda, Azərbaycan təmsilçisinin əlindən Azərbaycan bayrağı alınıb. Bütün bunlar sosial şəbəkədə yerləşdirilən videogörüntülərdə aydın görünür. Nəticədə, dinc yürüş iki icmanın nümayəndələri arasında toqquşma halına gəlib.
Bundan əlavə, peşəkarlığı və operativliyi sayəsində münaqişəni aradan qaldıran Moldova Respublikasının hüquq mühafizə orqanlarına təşəkkür etmək istərdik.
Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı Səfirliyi Azərbaycan icmasının nümayəndələrinin təşkil etdiyi dinc nümayişlərdə ermənilərin təxribatçı hərəkətlərini pisləyir. Bundan əlavə, Moldova Respublikasında dövlət vəzifələrini tutan, həm beynəlxalq, həm də milli səviyyədə dəfələrlə etnik maraqlarına uyğun hərəkət edən, Azərbaycan-Moldova münasibətlərini korlamağa çalışan etnik ermənilər Q.Vartanyan və E.Vardananın hərəkətlərini pisləyirik.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı Səfirliyi hər iki icmanı gələcəkdə oxşar hadisələrdən çəkinməyə və Moldovada sülh şəraitində yaşamağa çağırır.

Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Moldova reports the following
On July 22, the Congress of Azerbaijanis in Moldova (CAM) held a peaceful demonstration agreed with the Chisinau city hall in accordance with the state legislation, protested against the armed provocations committed by the Armenian armed forces in the direction of the Tovuz district at the border of Azerbaijan and Armenia from July 12-14 and supported the Azerbaijan Armed Forces. The Ministry of Internal Affairs of the Republic of Moldova was also officially notified about the event.
The demonstration started at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Moldova where the participants met with Ambassador of the Republic of Azerbaijan Gudsi Osmanov to express their support to the Azerbaijani Government. The diplomat urged the participants of the demonstration to protest peacefully and to act in accordance with the law as well as warned against any possible provocations.
Afterwards, about 50 representatives of the Azerbaijani community went to the Embassy of Armenia, where they planned to hold a peaceful demonstration and read out the declaration of CAM addressed to international organizations demanding the liberation of the occupied territories of Azerbaijan, as well as condemning the recent acts of Armenia's aggression against Azerbaijan.
In the Embassy of Armenia, representatives of the Armenian community in Moldova were there in order to violate the right of participants to peaceful protest. Based on this, the situation was already part of the planned provocation by the Armenian community, as this could have led to possible collisions and unexpected consequences.
Moreover, among the Armenian community there were the deputy of the Parliament of the Republic of Moldova Gaik Vartanyan and the adviser to the President of the Republic of Moldova Ernest Vardanyan.
It would be emphasized that public servants despite their ethnic origin are obliged to protect the interests of the state and voters they represent, rather than trying to harm bilateral relations between two states - Azerbaijan and Moldova. It would be also noted the fact that there are ethnic Azerbaijanis in the state agencies of the Republic of Moldova but they act in accordance with the interests of the Republic of Moldova. Previously, the Congress of Azerbaijan sent an appeal to the Parliament of the Republic of Moldova and to the President of Moldova with condemning the actions of the deputy of the Republic of Moldova, Gaik Vartanyan, who signed the PACE declaration in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, based on his personal ethnic interests. The Declaration distorted historical facts regarding the occupied territories of Azerbaijan. Almost 30 years, twenty percent (20%) of the territories of the Republic of Azerbaijan are under the Armenian occupation. Four (4) UN Security Council resolutions on the liberation of occupied Nagorno Karabakh and seven surrounding areas by Armenian armed forces are still not being implemented.
Representatives of the Armenian community, waiting in front of the Armenian Embassy, later began screaming and insulting in Armenian language, informing about the occupation of more territories, including the capital of Azerbaijan - Baku. By their actions, representatives of the Armenian community provoked Azerbaijani peaceful protesters. In fact, there were Azerbaijanis among the participants of the demonstration who were expelled from the territory of modern Armenia and understood the Armenian language. In addition, Azerbaijani flag was ripped off the hands of one of Azerbaijani representatives. In the videos appeared on the networks, all these are clearly visible. As a result, the peaceful march grew into a collision between the representatives of the two communities.
At the same time, we would like to thank the law enforcement agencies of the Republic of Moldova due to their professional and prompt elimination of the conflict.
The Embassy of Azerbaijan in the Republic of Moldova condemns the provocative actions of Armenians at peaceful demonstration organized by representatives of the Azerbaijani community. In addition, we condemn the actions of Gaik Vartanyan and Ernest Vardanyan who are ethnic Armenians holding state positions in the Republic of Moldova, repeatedly doing international and national actions based on their ethnic interests, trying to deteriorate relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Moldova.
In summary, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Moldova calls on both communities to avoid such incidents in the future and to coexist peacefully in the Moldovan community.