Operativ Qərargah: Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi sentyabrın 30-dək uzadılıb
Azərbaycan Respublikasında yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən preventiv tədbirlər nəticəsində, eləcə də əhalinin tətbiq olunan karantin və gigiyena qaydalarına daha ciddi və məsuliyyətli əməl etməsi, dövlət-vətəndaş həmrəyliyi sayəsində ölkədəki sanitar-epidemioloji vəziyyət stabilləşib, yoluxma hallarının kəskin azalmasına nail olunub.
Sanitar-epidemioloji vəziyyətə uyğun olaraq, avqustun 5-dən sərt karantin rejiminin mövcud olduğu şəhər və rayonlarda, eləcə də ölkə üzrə bəzi məhdudiyyətlər aradan qaldırılmış və yumşalmalar təmin edilib.
Azərbaycan Respublikasi Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahdan bildirilib ki, bununla əlaqədar əldə olunmuş uğurların möhkəmləndirilməsi, insanların həyat və sağlamlığının səmərəli qorunması məqsədilə, eləcə də dünyada COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar vəziyyətin hələ də qeyri-qənaətbəxş olduğu nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasının ərazisində tətbiq olunan xüsusi karantin rejiminin 2020-ci il 30 sentyabr saat 00:00-dək uzadılması qərara alınıb.
Həmçinin virusa yoluxma dinamikasına və mövcud sanitar-epidemioloji vəziyyətə uyğun olaraq Cəlilabad, Gəncə, Masallı, Mingəçevir, Yevlax şəhərləri və Bərdə, Goranboy, Göygöl, Xaçmaz, Salyan rayonları 2020-ci il 31 avqust tarixdən etibarən sərt karantin rejimi zonasından çıxarılır.
Yoluxma hallarının yüksək olduğu Bakı, Sumqayıt şəhərləri və Abşeron rayonunda bəzi əlavə məhdudiyyətlər hələ davam edəcək.
Ölkə üzrə muzeylərin və sərgi zallarının fəaliyyəti ilə bağlı məhdudiyyətlər aradan qaldırılır.
Xüsusi karantin rejiminin qaydalarına riayət etməklə və 10 nəfərədək qruplarda fərdi tədris və repetitor xidmətlərinə icazə verilir.
Sanitar-epidemioloji vəziyyət təhlil edilərək rayonlararası gediş-gəlişin tam açılması məsələsinə təkrar baxılacaq.
Sərt karantin rejimi mövcud olan şəhər və rayonlarda həftəsonları aşağıdakı tarixlərdə ictimai nəqliyyat fəaliyyət göstərməyəcək:
5 sentyabr saat 00:00-dan 7 sentyabr saat 06:00-dək;
12 sentyabr saat 00:00-dan 14 sentyabr saat 06:00-dək;
19 sentyabr saat 00:00-dan 21 sentyabr saat 06:00-dək;
26 sentyabr saat 00:00-dan 28 sentyabr saat 06:00-dək.
Virusa yeni yoluxma hallarına yol verməmək üçün bir daha bütün vətəndaşlarımız tətbiq olunmuş karantin rejiminin tələblərinə və tibbi-profilaktik qaydalara riayət etməyə, sosial məsafə saxlamağa, tibbi maskalardan istifadə etməyə çağırılır.

As a result of preventive measures being taken in the Republic of Azerbaijan to avert the threat of the novel coronavirus (COVID-19) infection, as well as a more rigorous and responsible compliance with quarantine and hygiene rules by the population and the solidarity between the government and citizens, the sanitary-epidemiological situation in the country has stabilized and a sharp reduction in the number of infections has been achieved.
In accordance with the sanitary-epidemiological situation, on 5 August 2020 certain restrictions started to be removed and mitigation measures implemented in the cities and districts with a strict quarantine regime, a Task Force under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan has told.
According to the Task Force, in order to reinforce the achievements made, effectively protect human life and health, as well as considering the fact that the situation with the COVID-19 pandemic in the world still remains unsatisfactory, the decision has been made to extend the special quarantine regime on the territory of the Republic of Azerbaijan until 00:00 on 30 September 2020.
Also, due to the infection dynamics and the current sanitary-epidemiological situation, the cities of Jalilabad, Ganja, Masalli, Mingachevir, Yevlakh and Barda, and Goranboy, Goygol, Khachmaz and Salyan districts will be removed from the zone of strict quarantine on 31 August 2020.
Some additional restrictions will remain in the cities of Baku and Sumgayit and Absheron district where the incidence of the disease is high.
Restrictions on the activities of museums and exhibition halls across the country are being lifted.
Individual teaching and tutoring services are allowed in accordance with the rules of the special quarantine regime and in groups of up to 10 people.
The sanitary-epidemiological situation will be analyzed further and the issue of full re-opening of inter-district traffic will be revisited.
In the cities and districts with a strict quarantine regime, public transport will not operate on weekends on the following dates:
From 00:00 on 5 September to 06:00 on 7 September;
From 00:00 on 12 September to 06:00 on 14 September;
From 00:00 on 19 September to 06:00 on 21 September;
From 00:00 on 26 September to 06:00 on 28 September.
In order to prevent new cases of the virus, we once again call on all our citizens to comply with the requirements of the quarantine regime, follow the rules of medical prophylaxis, maintain social distance and use medical masks, the Task Force said.