Operativ Qərargah: Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi sentyabrın 30-dək uzadılıb
Azərbaycan Respublikasında yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən preventiv tədbirlər nəticəsində, eləcə də əhalinin tətbiq olunan karantin və gigiyena qaydalarına daha ciddi və məsuliyyətli əməl etməsi, dövlət-vətəndaş həmrəyliyi sayəsində ölkədəki sanitar-epidemioloji vəziyyət stabilləşib, yoluxma hallarının kəskin azalmasına nail olunub.
Sanitar-epidemioloji vəziyyətə uyğun olaraq, avqustun 5-dən sərt karantin rejiminin mövcud olduğu şəhər və rayonlarda, eləcə də ölkə üzrə bəzi məhdudiyyətlər aradan qaldırılmış və yumşalmalar təmin edilib.
Azərbaycan Respublikasi Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahdan bildirilib ki, bununla əlaqədar əldə olunmuş uğurların möhkəmləndirilməsi, insanların həyat və sağlamlığının səmərəli qorunması məqsədilə, eləcə də dünyada COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar vəziyyətin hələ də qeyri-qənaətbəxş olduğu nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikasının ərazisində tətbiq olunan xüsusi karantin rejiminin 2020-ci il 30 sentyabr saat 00:00-dək uzadılması qərara alınıb.
Həmçinin virusa yoluxma dinamikasına və mövcud sanitar-epidemioloji vəziyyətə uyğun olaraq Cəlilabad, Gəncə, Masallı, Mingəçevir, Yevlax şəhərləri və Bərdə, Goranboy, Göygöl, Xaçmaz, Salyan rayonları 2020-ci il 31 avqust tarixdən etibarən sərt karantin rejimi zonasından çıxarılır.
Yoluxma hallarının yüksək olduğu Bakı, Sumqayıt şəhərləri və Abşeron rayonunda bəzi əlavə məhdudiyyətlər hələ davam edəcək.
Ölkə üzrə muzeylərin və sərgi zallarının fəaliyyəti ilə bağlı məhdudiyyətlər aradan qaldırılır.
Xüsusi karantin rejiminin qaydalarına riayət etməklə və 10 nəfərədək qruplarda fərdi tədris və repetitor xidmətlərinə icazə verilir.
Sanitar-epidemioloji vəziyyət təhlil edilərək rayonlararası gediş-gəlişin tam açılması məsələsinə təkrar baxılacaq.
Sərt karantin rejimi mövcud olan şəhər və rayonlarda həftəsonları aşağıdakı tarixlərdə ictimai nəqliyyat fəaliyyət göstərməyəcək:
5 sentyabr saat 00:00-dan 7 sentyabr saat 06:00-dək;
12 sentyabr saat 00:00-dan 14 sentyabr saat 06:00-dək;
19 sentyabr saat 00:00-dan 21 sentyabr saat 06:00-dək;
26 sentyabr saat 00:00-dan 28 sentyabr saat 06:00-dək.
Virusa yeni yoluxma hallarına yol verməmək üçün bir daha bütün vətəndaşlarımız tətbiq olunmuş karantin rejiminin tələblərinə və tibbi-profilaktik qaydalara riayət etməyə, sosial məsafə saxlamağa, tibbi maskalardan istifadə etməyə çağırılır.

Особый карантинный режим в Азербайджане продлен до 30 сентября
В результате превентивных мер, проводимых с целью предотвращения угрозы инфекции нового типа коронавируса (COVID-19) в Азербайджанской Республике, а также более строгого и ответственного соблюдения населением применяемых карантинных и гигиенических правил, солидарности между государством и гражданами, санитарно-эпидемиологическая ситуация в стране стабилизировалась, достигнуто резкое сокращение числа зараженных.
В соответствии с санитарно-эпидемиологической ситуацией, с 5 августа были сняты некоторые ограничения и обеспечено смягчение в городах и районах, где действует строгий карантинный режим, а также по стране.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в Оперативном штабе при Кабинете Министров Азербайджанской Республики, кроме того, в целях закрепления достижений, эффективной защиты жизни и здоровья людей, а также с учетом того, что ситуация в связи с пандемией COVID-19 в мире до сих пор остается неудовлетворительной, принято решение продлить действующий на территории Азербайджанской Республики особый карантинный режим до 00:00 30 сентября 2020 года.
Кроме того, в соответствии с динамикой распространения заражения и текущей санитарно-эпидемиологической ситуацией, с 31 августа 2020 года города Джалилабад, Гянджа, Масаллы, Мингячевир, Евлах и Бардинский, Геранбойский, Гейгельский, Хачмазский, Сальянский районы будут выведены из зоны ужесточенного карантинного режима.
Некоторые дополнительные ограничения сохранятся в городах Баку, Сумгайыт и Абшеронском районе, где факты заражения высоки.
Снимаются ограничения на деятельность музеев и выставочных залов по стране.
Разрешается оказание услуг индивидуального обучения и репетиторства с соблюдением правил особого карантинного режима и в группах до 10 человек.
Будет проанализирована санитарно-эпидемиологическая ситуация и пересмотрен вопрос о полном открытии въезда и выезда между районами.
В городах и районах, где действует ужесточенный карантинный режим, будет приостановлено движение общественного транспорта в выходные дни в следующие даты:
С 00:00 5 сентября по 06:00 7 сентября;
с 00:00 12 сентября по 06:00 14 сентября;
с 00:00 19 сентября по 06:00 21 сентября;
с 00:00 26 сентября по 06:00 28 сентября.
Для недопущения новых фактов заражения вновь призываем всех граждан к соблюдению требований установленного карантинного режима и медицинско-профилактических правил, сохранять социальную дистанцию, использовать медицинские маски.