Azərbaycan Ordusu mülki əhalini, mülki obyektləri və mülki xarakterli infrastrukturları hədəfə almır
Ermənistan silahlı qüvvələrinin döyüş aktivliyinin qarşısını almaq, mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Ordusunun komandanlığı tərəfindən qoşunlarımızın bütün cəbhə boyu əks-hücum əməliyyatı başlaması barədə qərar verilib.
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Nazirliyinin bəyanatında deyilir: "Rəsmi surətdə bəyan edirik ki, Azərbaycan Ordusu mülki əhalini, mülki obyektləri və mülki xarakterli infrastrukturları hədəfə almır. Azərbaycan işğalçı Ermənistandan fərqli olaraq hərbi əməliyyatlar zamanı Cenevrə konvensiyaları da daxil olmaqla beynəlxalq humanitar hüququn müddəalarının tələblərinə riayət edir.
Ermənistan ordusu özünün atəş nöqtələrini qəsdən mülki əhalinin yaşayış yerlərinin içərisində və yaxınlığında yerləşdirir. Azərbaycan Ordusu işğal altında olan ərazilərdəki mülki əhalini hərbi obyektlərdən kənar durmağa çağırır."

Azerbaijan Army does not target the civilian population, civilian facilities, and civilian infrastructure
The command staff of the Azerbaijan Army decided to launch a counter-offensive operation along the entire front to suppress the combat activity of the armed forces of Armenia and ensure the safety of the civilian population.
According to the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan: "We officially announce that the Azerbaijan Army does not target the civilian population, civilian facilities, and civilian infrastructure. Unlike the occupying country Armenia, during military operations, Azerbaijan complies with the requirements of the regulation of international humanitarian law, including the Geneva Conventions.The Armenian army deliberately places its firing points inside and near human settlements.The Azerbaijan Army makes calls for the civilian population in the occupied territories to stay away from military facilities".