Moldovada 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Günü qeyd olunub
Cari ilin 18 oktyabr tarixində ölkəmizin Moldovadakı Səfirliyində 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpasının 30-cu ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Moldova Respublikası Parlamentinin vitse-spikeri, hakim Fəaliyyət və Həmrəylik Partiyasının (PAS) fraksiya sədri Mihail Popşoy, Moldovanın Xarici İşlər və Avropaya İnteqrasiya Nazirliyinin əməkdaşları, Moldovada akkreditə olunmuş Türkiyə, Ukrayna, Qatar, Yaponiyanın səfirləri və diplomatik korpusun əməkdaşları, eləcə də Moldovada fəaliyyət göstərən icmaların nümayəndələri, həmvətənlərimiz və yerli media nümayəndələri iştirak edib.
İlk öncə, tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Vətən müharibəsində canlarından keçmiş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə açılış nitqi söyləyən səfir Qüdsi Osmanov qonaqları salamlayıb, Azərbaycanın müstəqillik tarixi haqqında məlumat verərək 1991-ci ilin bu günündə ölkəmizin müstəqilliyinin bərpa edildiyini, bu dövrdə ölkəmizin çox gərgin və mürəkkəb proseslərlə qarşılaşdığını, bunun Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün güclənməsinə səbəb olduğunu və torpaqlarımızın 20 faizinin işğala məruz qaldığını bildirib. Səfir qeyd edib ki, 1993-cü ildə xalqın iradəsi ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi nəticəsində ölkəmizdə sabitlik bərqərar olub, görkəmli dövlət xadiminin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrdə ölkəmizin siyasi, iqtisadi, mədəniyyət və digər sahələrdə inkişafı və beynəlxalq əməkdaşlığını genişləndirməsi nəticəsində dövlət müstəqilliyimiz möhkəmləndirilib, ümummilli liderin davamçısı Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində Azərbaycan regionda lider ölkəyə çevrilib. O, Ali Baş Komandan Prezident İlham Əliyevin siyasəti, qətiyyəti və müdrikliyi sayəsində bu gün müstəqilliyin bərpası gününün qalib ölkə olaraq ərazi bütövlüyümüzün bərpası şəraitində qeyd olunduğunu dilə gətirib və 44 günlük Vətən müharibəsində həlak olmuş şəhidlərin xatirəsininin daim ehtiramla yad edildiyini diqqətə çatdırıb.
iştirakçıları tərəfindən Səfirliyin önündə yeni yaradılmış bağçada Ulu Öndər Heydər Əliyevin büst-heykəli önünə gül dəstələri düzülüb.
Daha sonra səfir Q.Osmanov çıxışında Azərbaycan-Moldova münasibətlərindən söhbət açaraq gələcək əməkdaşlıq perspektivlərindən danışıb, burada yaşayan həmvətənlərimizi daim diqqətdə saxladığına görə Moldova rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Moldova Parlamentinin vitse-spikeri, PAS-ın fraksiya sədri M.Popşoy çıxış edərək, Moldova parlamenti və xalqı adından ölkəmizi və bütün azərbaycanlıları müstəqilliyimizin bərpasının 30 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib. Vitse-spiker qeyd edib ki, bu il Moldova Respublikası da müstəqilliyinin 30 illiyini qeyd edib və qardaş ölkələrimiz 30 illik müstəqillik tarixində oxşar proseslərlə üzləşib. O, ölkərimiz arasında siyasi, iqtisadi, enerji və digər sahələr üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi, bununla da ölkələrimiz arasında təmasların möhkəmləndirilməsi ilə bağlı planların olduğunu vurğulayıb. M.Popşoy bildirib ki, hakim partiyanın fraksiya sədri olaraq, Moldovada yaşayan azərbaycanlıların təşkilatçılığı, fəallığı və səfərbərliyini hər zaman digər icmalar üçün nümunə göstərib. O, MAK-ın diaspor fəaliyyətində təcrübəli yaşlı nəslin yerini istedadlı gənc nəslə ötürməsinin təqdirəlayiq olduğunu diqqətə çatdırıb.
Diaspor təşkilatımızın səmərəli fəaliyyətinin ümumilikdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin genişlənməsinə müsbət təsir göstərdiyini bildirən  M.Popşoy yüksək səviyyəli əməkdaşlığın, günü-gündən möhkəmlənən müstəqilliyin xalqlarımızın rifahına töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Öz növbəsində, tədbirdə Belarus Respublikasının Moldovadakı səfiri Anatoliy Kalinin çıxış edərək dövlət müstəqilliyimizin ölkədəki stabilliyə, iqtisadi inkişafa zəmin yaratması baxımından qiymətli və vacib olduğunu dilə gətirib. Belarus səfiri qeyd edib ki, Azərbaycanın inkişafı onu regionun, Cənubi Qafqazın aparıcı ölkəsinə çevirib. O, Azərbaycan xalqının zəhmətkeş və qürurlu olduğunu bildirib. Azərbaycan-Belarus münasibətlərindən söhbət açan səfir Azərbaycanı dost ölkə adlandırıb və iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin, bütün sahəhələrdə ikitərəfli təmasların, beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin bunun göstəricisi olduğunu qeyd edib. Səfir MAK-ın Moldovadakı fəaliyyətinin burada yaşayan belarus icması üçün də nümunə olduğunu diqqətə çatdırıb. Sonda A.Kalinin dövlət müstəqilliyinin bərpasının 30 illik ildönümü münasibətilə Azərbaycan rəhbərliyini və xalqımızı təbrik edərək, xoş arzularını bildirib.
Bundan əlavə, tədbirdə Türkiyə Respublikasının Moldovadakı Səfirliyinin əməkdaşı Özlem Okuyucu təbrik nitqi ilə çıxış edərək, Türkiyənin ölkəmizin müstəqilliyini tanıyan ilk ölkə olduğunu, bunun iki qardaş ölkə arasında xüsusi münasibətlərin mövcudluğunun göstəricisi olduğunu bildirib, “Bir millət - iki dövlət” tezisi altında Azərbaycanın daim yanında olduğunu vurğulayıb. Sonda o, müstəqillik uğrunda və Vətən müharibəsində şəhid olanlara başsağlığı diləyib.
Sonda tədbirdə çıxış edən MAK-ın sədri Elçin Bayramov müstəqilliyimizin bərpası gününün ilk dəfə olaraq bu il ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş qalib xalq olaraq, qeyd etdiyimizi bildirib və MAK-ın daim Vətənimizin uğurları, həqiqətləri, adət-ənənələrinin təbliği istiqamətində çalışacağını vurğulayıb.
Tədbir çərçivəsində ölkəmizin Şanlı Zəfərinə həsr edilmiş fotolardan ibarət sərgi təşkil edilib, sərgi qonaqlar tərəfindən xüsusi maraqla izlənilib.
Eyni zamanda, tədbirdə qonaqlara Azərbaycan mətbəxinin milli təamları təqdim olunub.
Ölkəmizin Moldovadakı Səfirliyində Zəfər Gününün birinci ildönümünə həsr edilmiş tədbir Moldovanın aparıcı kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən geniş işıqlandırılıb.

18 октября 2021 года, в посольстве Азербайджана в Молдове состоялось мероприятие, посвященное 30-летию со дня восстановления независимости.
В мероприятии приняли участие вице-председатель парламента, руководитель правительственной партии «Действие и солидарность» Михаил Попшой, представители МИД Молдовы, аккредитованные в Молдове послы Беларуси, Болгарии, Литвы и Румынии, а также представители посольств Турции, России, Германии, Словакии, председатель Конгресса азербайджанцев Молдовы (КАМ) Эльчин Байрамов, представители национальных диаспор Молдовы, наши соотечественники и представители местных СМИ.
В начале участники мероприятия возложили цветы к бюсту великого лидера Гейдара Алиева, установленному у нового сквера перед посольством.
Посол Азербайджана в Молдове Гудси Османов, поприветствовав гостей, рассказал об истории независимости нашей страны, отметив, что в этот день 1991 году была восстановлена независимость Азербайджана. Он рассказал, что в этот период республика столкнулась со сложными политическими процессами внутри страны, чем воспользовалась соседняя Армения, совершив агрессию и оккупировав 20 процентов наших земель. Посол отметил, что только с возвращением к руководству страной по зову народа великого лидера Гейдара Алиева в стране установилась стабильность, что в период руководства страной выдающегося государственного деятеля в результате политического, экономического и культурного развития страны и расширения международного сотрудничества, наша независимость укрепилась и стала необратимой. Дипломат подчеркнул, что благодаря дальновидной политике достойного преемника общенационального лидера Президента Ильхама Алиева Азербайджан превратился в ведущую страну региона. Он отметил, что благодаря политике, решительности и мудрости Президента Ильхама Алиева сегодня мы отмечаем День восстановления независимости как страна-победитель, в условиях восстановления территориальной целостности страны и c большим уважением и почтением поминаем доблестных сынов азербайджанского народа, отдавших жизни за Родину на 44-дневной войне.
Также посол коснулся перспектив развития отношений между Азербайджаном и Молдовой, поблагодарил руководство Молдовы за заботу и внимание, которое оказывается проживающим в этой стране нашим соотечественникам.
Вице-спикер парламента, руководитель фракции партии “Действие и солидарность” Михаил Попшой в своем выступлении от имени парламента и молдавского народа поздравил Азербайджан и всех азербайджанцев с 30-летием восстановления независимости. Вице-спикер отметил, что Молдова также в этом году отметила 30-летие независимости и в первые годы суверенитета столкнулась с похожими процессами.
Он рассказал о планах расширения связей между двумя странами в политической, экономической, энергетической и других сферах. М.Попшой отметил, что являясь руководителем фракции, всегда приводит в пример другим общинам организованность, активность и сплоченность азербайджанцев Молдовы. Он подчеркнул, что передача опыта и руководства в диаспоре старшим поколением молодому поколению заслуживает высокой похвалы. Вице-спикер отметил, что плодотворная деятельность азербайджанской диаспоры в Молдове вносит вклад в укрепление и расширение двусторонних связей между нашими странами.
В свою очередь, посол Республики Беларусь в Молдове Анатолий Калинин в своем выступлении отметил, что государственная независимость ценна и важна для создания основы стабильности и экономического развития страны. Посол Беларуси отметил, что развитие Азербайджана превратило нашу страну в ведущее государство региона и Южного Кавказа. Он подчеркнул, что азербайджанский народ трудолюбивый и гордый.
Коснувшись азербайджано-белорусских отношений, посол отметил, что Азербайджан является дружественной Беларуси страной, что подтверждает высокий товарооборот между странами, развитие двусторонних отношений во всех сферах, обоюдная поддержка на международных площадках. Дипломат также подчеркнул, что диаспора азербайджанцев Молдовы является примером для белорусской общины, проживающей в этой стране. В завершение посол поздравил и передал свои добрые пожелания руководству и народу Азербайджана в связи с 30-летием восстановления независимости.
Представитель посольства Турции в Молдове Озлем Окуючу, поздравив Азербайджан со знаменательной датой, отметил, что Турция являясь братской страной одной из первых признала независимость Азербайджана. Он подчеркнул, что основываясь на идее “Одна нация, два государства” Турция всегда находится рядом с Азербайджаном. Дипломат выразил соболезнования семьям шехидов, отдавших жизни за независимость и территориальную целостность Азербайджана в период Отечественной войны.
Председатель КАМ Эльчин Байрамов в своем выступлении отметил, что в этом году Азербайджан отмечает дату восстановления независимости как народ победитель, в условиях восстановления территориальной целостности страны. Он подчеркнул, что КАМ и впредь будет осуществлять деятельность в том числе в направлении пропаганды успехов, реалий и традиций Азербайджана.
В рамках мероприятия гости ознакомились с фотовыставкой, посвященной истории независимости нашей страны. Также для участников мероприятия был организован фуршет с образцами азербайджанской национальной кухни.
Мероприятие было широко освещено в местных СМИ Молдовы.
Отметим, что в связи с 30-летием восстановления независимости Президент Республики Молдова Майя Санду направила поздравительное письмо Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву. Поздравительное письмо также было направлено от спикера молдавского парламента председателю Милли Меджлиса Азербайджана.