Moldovanın paytaxtı Kişinyov şəhərində 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş yürüş və tədbir keçirilib
Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin (MAK) təşkilatçılığı ilə baş tutan yürüş zamanı soydaşlarımız Azərbaycan, Türkiyə və Moldovanın görkəmli dövlət xadimləri Heydər Əliyevin, Mustafa Kamal Atatürkün və Ştefan çel Marenin abidələrini ziyarət ediblər.
Azərbaycanın Moldovadakı səfirliyinin önündə gerçəkləşdirilən bayram tədbirində MAK sədri Elçin Bayramov, ölkəmizin Moldovadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qüdsi Osmanov, Dağ yəhudiləri və yəhudilər icmasının nümayəndəsi Roman Aronov, Qaqauz icmasının sədri Nikolay Terzi, diasporun azad olunmuş Azərbaycan ərazilərindən olan üzvləri Məhəbbət İsmayılov, Yasin Seyidov, Mehralı Quliyev, Allahverdi Xələfov və başqaları çıxış ediblər.
Qeyd edilib ki, Azərbaycan torpaqlarının işğaldan qurtarması naminə ölkəmizdə yaşayan bütün millətlər, dünya azərbaycanlıları Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında bir yumruq kimi birləşərək, misilsiz həmrəylik göstəriblər. Azərbaycan dövləti BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrini təkbaşına icra etməklə beynəlxalq hüquqa uyğun olaraq ölkəmizin ərazi bütövlüyünü təmin edib.
“Azərbaycan xalqı Prezident İlham Əliyev başda olmaqla şanlı Zəfər tarixi yazıb. Bir çox xalqlar Azərbaycan Prezidenti kimi liderin onlara rəhbərlik etməsini istəyərdi”, - deyə Qaqauz icmasının sədri N.Terzi bildirib.

06.11.2021, в столице Молдовы, Кишиневе прошло мероприятие , посвященное 8 ноября - Дню Победы.
Во время марша, организованного Конгрессом азербайджанцев Молдовы (КАМ), наши соотечественники посетили памятники выдающимся государственным деятелям Азербайджана, Турции и Молдовы Гейдара Алиева, Мустафа Кемаля Ататюрка и Штефана Чел Маре.
С речью выступили: Председатель КАМ Эльчин Байрамов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Молдове Гудси Османов, представитель горских евреев и еврейской общины Роман Аронов, председатель гагаузской общины Николай Терзи, члены диаспоры с освобожденных территорий Азербайджана Махаббат Исмаилов, Ясин  Сеидов, Гулиев, Аллахверди Халафов и другие.
Было отмечено, что все проживающие в нашей стране народы, азербайджанцы мира объединились вокруг Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и проявили беспримерную солидарность в деле освобождения азербайджанских земель. Выполняя известные резолюции Совета Безопасности ООН, Азербайджанское государство обеспечило территориальную целостность нашей страны в соответствии с международным правом.
« Народ Азербайджана во главе с Президентом Ильхамом Алиевым написал славную историю Победы. Многие народы хотели бы, чтобы ими руководил такой лидер, как президент Азербайджана », - сказал Н. Терзи, председатель гагаузской общины.