Azərbaycan xalqının milli bayramı - 28 May Respublika Günü münasibətilə Azərbaycanın Moldovadakı səfirliyi bir sıra tədbirlər təşkil edib
Həmin tədbirlərdə Moldova Xarici İşlər və Avropaya İnteqrasiya Nazirliyinin dövlət katibi Dmitri Sokolan, Türkiyə Cümhuriyyətinin Moldova Respublikasındakı səfiri Gürol Sökmensüer, Belarus Respublikasının Moldova Respublikasındakı səfiri Anatoli Kalinin, Moldova Respublikası parlamentinin deputatları, Moldovanın tanınmış mədəniyyət və elm xadimləri, müxtəlif KİV-lərin təmsilçiləri, Azərbaycan diasporunun nümayəndələri iştirak edib. Əvvəlcə Azərbaycanın və Moldovanın Dövlət himnləri səslənib. Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasındakı səfiri Qüdsi Osmanov qonaqları salamlayaraq qeyd edib ki, builki bayram bizim üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir: biz ilk dəfədir ki, Respublika Gününü işğaldan azad edilmiş torpaqlarda qeyd edirik. Həmin ərazilərdə Azərbaycan bayrağı dalğalanır. Bu gün işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa işləri aparılır və regionda nəhayət sülhün bərqərar olması üçün hər cür imkan var. Səfir bildirib ki, müasir Azərbaycan dövləti Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) hüquqi varisidir. AXC qısa müddət mövcud olsa da həmin dövrdə müstəqilliyin və dövlətçiliyin təməlini yaradıb. 1990-cı illərin əvvəlində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı sayəsində ölkəmiz firavanlaşmağa başlayıb, siyasi böhrandan çıxıb. Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezident İlham Əliyevin hərtərəfli ölçülüb-biçilmiş siyasəti sayəsində regionun aparıcı dövlətinə çevrilib. Səfir Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın genişmiqyaslı fəaliyyətindən də söhbət açaraq qeyd edib ki, o, ölkənin inkişafına və firavanlaşmasına böyük töhfə verir. Diplomat deyib: “Mehriban Əliyevanın bilavasitə rəhbərliyi ilə bütün sahələrdə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir, mühüm sosial layihələr reallaşdırılır, qayğıya və himayəyə ehtiyacı olan vətəndaşlara, o cümlədən şəhid ailələrinə və müharibə veteranlarına xüsusi diqqət və kömək göstərilir”. Qüdsi Osmanov Moldova ilə Azərbaycan arasında münasibətlərə də toxunaraq deyib: “Ölkələrimizi möhkəm dostluq və əməkdaşlıq telləri bağlayır. Moldova Respublikasının rəhbərliyi beynəlxalq məkanlarda Azərbaycanın mövqelərini dəstəklədiyinə görə ona minnətdarıq”. Moldova Xarici İşlər və Avropaya İnteqrasiya Nazirliyinin dövlət katibi Dmitri Sokolan da tədbirdə çıxış edib. O, Azərbaycan xalqını Respublika Günü münasibətilə təbrik edərək Azərbaycanın beynəlxalq arenada uğurlarını, müxtəlif sahələrdə nailiyyətlərini vurğulayıb. D.Sokolan deyib: “Mayın 18-də biz Moldova ilə Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlər yaradılmasının 29-cu ildönümünü qeyd etdik. Bu illər ərzində iqtisadi, sosial və mədəni sahələrdə hər iki tərəfin mənafelərinə cavab verən çoxsaylı layihələr həyata keçirilib. Bizim əməkdaşlığımız yaxşı potensiala malikdir, lakin bu gün həmin potensial tam həcmdə reallaşmır. Biz bu istiqamətdə iş aparırıq. Mən Azərbaycan xalqını bayram münasibətilə bir daha təbrik edirəm, ona sülh və firavanlıq arzu edirəm”.
Daha sonra tədbirin qonaqları səfirliyin ərazisində təşkil olunmuş, müasir mərhələdə Azərbaycanın inkişafına həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar. Tədbir iştirakçıları səfirliyin bağçasında ümummilli lider Heydər Əliyevin büstü önünə tər çiçəklər qoyublar. Büstün rəsmi açılış mərasimi Moldovanın və Azərbaycanın yüksəkvəzifəli şəxslərinin iştirakı ilə keçiriləcək. Tədbir çərçivəsində Heydər Əliyevin “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” sözlərinin üç dildə yazıldığı xatirə lövhəsinin açılışı olub. Bundan əlavə, səfirliyin ərazisində Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olanların xatirəsinə həsr edilmiş “Şəhidlər bulağı”nın açılışı olub.

По случаю 28 мая - Дня Республики, посольство Азербайджана в Молдове организовало ряд мероприятий
на которых присутствовали государственный секретарь Министерства иностранных дел и европейской интеграции Дмитрий Соколан, посол Турецкой Республики в РМ Гюрол Сёкменсюер, посол Беларуси в Молдове Анатолий Калинин, депутаты парламента РМ, деятели культуры и науки Молдовы, представители различных СМИ, азербайджанской диаспоры и др.
Вначале прозвучали гимны Азербайджана и Молдовы.
Посол Азербайджанской Республики в Республике Молдова Гудси Османов, приветствуя гостей, отметил, что этот год особенно значим для нас, потому что впервые мы отмечаем День Республики с освобожденными от оккупации землями. На этих территориях развевается флаг Азербайджана. Сегодня на освобожденных территориях ведутся восстановительные работы и есть все возможности для того, чтобы в регионе наконец-то наступил мир.
Он рассказал о том, что современный Азербайджан является правопреемником Азербайджанской Демократической Республики, которая просуществовала недолго, но заложила основы независимости и государственности. Благодаря пришедшему к власти в начале 90-х годов общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева страна стала процветать, вышла из политического кризиса. В результате взвешенной политики Президента Ильхама Алиева сегодня Азербайджан стал ведущим государством региона.
Посол также рассказал о масштабной деятельности Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой, которая вносит большой вклад в развитие и процветание страны. «Под ее непосредственным руководством претворяются в жизнь широкомасштабные проекты во всех сферах, реализуются важные социальные проекты, оказывается особое внимание и помощь гражданам, нуждающимся в опеке и заботе, в том числе семьям шехидов, ветеранам войны», - сказал дипломат.
Гудси Османов также подчеркнул отношения между Молдовой и Азербайджаном : "Наши страны связывают долгие узы братства и сотрудничества. Мы благодарны руководству Республики Молдова за поддержку позиции Азербайджана на международных площадках".
На мероприятии также выступил государственный секретарь Министерства иностранных дел и европейской интеграции Дмитрий Соколан, который поздравил азербайджанский народ с Днем Республики.
Он отметил успехи Азербайджана на международной арене, достижения в различных сферах. "18 мая мы отметили 29-ю годовщину установления дипломатических отношений между Молдовой и Азербайджаном. За эти годы было реализовано множество проектов в экономической, социальной и культурной сферах, которые отвечали интересам обеих сторон. Наше сотрудничество имеет хороший потенциал, но не реализуется сегодня в полной мере. Однако мы работаем в этом направлении. Ещё раз поздравляю азербайджанский народ с праздником, желаю ему мира и процветания".
Затем гости мероприятия ознакомились с выставкой, организованной на территории посольства и посвященной современному развитию Азербайджана.
Участники мероприятия возложили цветы к бюсту общенационального лидера Гейдара Алиева, установленному в сквере посольства. Официальная церемония его открытия состоится в будущем с участием высокопоставленных лиц Молдовы и Азербайджана.
Также состоялось открытие памятной доски, на которой выгравированы слова Гейдара Алиева на трех языках, которые стали символом патриотизма для каждого азербайджанца: "Я всегда гордился и сегодня горжусь тем, что я азербайджанец". Кроме того, на территории посольства был открыт "Родник шехидов" в память о тех, кто погиб за независимость Азербайджана и его территориальную целостность.