Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan-Ermənistan sərhədi boyunca təxribatları barədə məlumat yayıb
“Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi tərəfindən məlumat verildiyi kimi, son günlərdə Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonu istiqamətində vəziyyəti gərginləşdirən təxribatlarını davam etdirmişdir.
2021-ci il 8 dekabr tarixində dövlət sərhədinin Kəlbəcər rayonu istiqamətində növbəti təxribat nəticəsində Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçusu Əliyev Asif Adil oğlu şəhid olub.
Dekabrın 9-10-da isə Ermənistan hərbi bölmələri Basarkeçər rayonu istiqamətində yerləşən döyüş mövqelərindən Azərbaycan Ordusunun Kəlbəcər rayonundakı mövqelərini intensiv atəşə tutub. Azərbaycan Ordusunun cavab tədbirləri nəticəsində qarşı tərəfin təxribatlarının qarşısı alınıb.
Azərbaycan və Ermənistan arasında münaqişə sonrası münasibətlərin normallaşması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən müvafiq addımların atıldığı bir vaxtda, xüsusilə də 3+3 formatlı məsləhətləşmələr mexanizminin Moskva görüşü ərəfəsində Ermənistan tərəfinin təxribatçı fəaliyyətini davam etdirməsi, bu ölkənin aqressiv mövqeyini və regional sülh quruculuğu səylərinə xələl gətirdiyini nümayiş etdirir.
İki dövlət sərhədində yaşanan gərginlik və Kəlbəcər rayonu istiqamətində törədilən qanlı cinayətin məsuliyyəti birbaşa Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərindədir.
Ermənistan XİN-in Azərbaycanı bu dövlətin suveren ərazilərini pozmaqda ittiham etməsi tamamilə əsassızdır. Məhz bu kimi saxta ittihamların qarşısını almaq üçün Azərbaycan iki dövlətin sərhədinin delimitasiyası üzrə danışıqlara ən qısa zamanda başlanılmasının tərəfdarıdır.
Əgər Ermənistan həqiqətən bölgədə sülh və sabitlik istəyirsə, o zaman münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində real addımlar atmalı və imitasiyalara son verməlidir.
Ermənistan tərəfini bölgədə məqsədli gərginlik yaradaraq sülh quruculuğuna əngəl törətmək cəhdlərindən əl çəkməyə və üzərinə götürdüyü öhdəliklərə uyğun olaraq, üçtərəfli bəyanatları tam icra etməyə çağırırıq”.

Министерство иностранных дел Азербайджанской Республики распространило информацию о провокации армянских вооруженных сил вдоль азербайджано-армянской границы.
«Как сообщило Министерство обороны Азербайджанской Республики, в последние дни армянские вооруженные силы совершают провокации, усугубляющие ситуацию на Кяльбаджарском направлении азербайджано-армянской государственной границы.
8 декабря 2021 года в результате очередной провокации Армении на Кяльбаджарском направлении государственной границы погиб военнослужащий Азербайджанской армии Алиев Асиф Адиль оглу.
9-10 декабря армянские военные подразделения вели интенсивный обстрел позиций Азербайджанской армии в Кяльбаджарском районе с позиций в Басаркечарском районе. В результате ответных мер Азербайджанской армии провокации противника были пресечены.
В то время как азербайджанская сторона предпринимает соответствующие шаги для нормализации постконфликтных отношений между Азербайджаном и Арменией, продолжение армянской стороной провокационной деятельности в особенности в преддверии московской встречи по механизму консультаций в формате "3+3 демонстрирует агрессивную позицию этой страны и подрывает усилия по установлению регионального мира.
Ответственность за напряженность на границе двух государств и преступление в направлении Кяльбаджарского района лежит на военно-политическом руководстве Армении.
Обвинения МИД Армении в том, что Азербайджан нарушает суверенные границы этой страны, являются совершенно беспочвенными. Именно во избежание подобных ложных обвинений Азербайджан выступает за скорейшее начало переговоров по делимитации границ двух государств.
Если Армения на самом деле желает мира и стабильности в регионе, то должна предпринять реальные шаги по нормализации отношений и положить конец имитациям.
Призываем армянскую сторону отказаться от попыток путем целенаправленного создания напряженности в регионе воспрепятствовать установлению мира и в соответствии со взятыми на себя обязательствами полностью выполнить трехсторонние заявления».