Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) Azərbaycanın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzvlüyünün 30-cu ildönümü münasibətilə bəyanat yayıb.
Bəyanatda bildirilir ki, bu il dekabrın 8-də Azərbaycan Respublikasının İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzvlüyünün 30 ili tamam olur.
“İƏT-lə münasibətlərin inkişafı və təşkilat ilə dəyərli əməkdaşlığın genişləndirilməsi Azərbaycan Respublikasının xarici siyasət prioritetlərinə daxilidir və son 30 ildə bu istiqamətdə ölkəmiz tərəfindən davamlı addımlar atılıb.
1991-ci ilin dekabrın 8-də İslam Əməkdaşlıq Konfransının Zirvə görüşündə təşkilata tamhüquqlu üzv seçilən Azərbaycan, keçmiş sovet respublikaları arasında təşkilatın sıralarına qoşulan ilk ölkə olmuşdur. Bu illər ərzində Azərbaycan İƏT-in, habelə İslam ölkələri Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) fəal üzvü olmaqla yanaşı, İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsinə xidmət edən yeni təşkilatların – İƏT Gənclər Forumu, Əmək Mərkəzi və Jurnalistlər Assosiasiyasının yaradılmasının təşəbbüskarı olub. 2006-cı ildə Azərbaycan İƏT Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 33-cü Konfransına, 2010-cu ildə isə İslam İnkişaf Bankının Müdirlər Şurasının 35-ci toplantısına ev sahibliyi edib. 2017-ci il Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən ölkədə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilib və həmin ildə Azərbaycanda IV İslam Həmrəyliyi Oyunları keçirilib.
Azərbaycan, İƏT tərəfindən keçmiş Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan mövqeyinə verdiyi dəstəyi yüksək dəyərləndirir. 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış ərazilərinin bir hissəsinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən işğalına son verməklə Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa etdi, həm BMT Təhlükəsizlik Şurasının məlum qətnamələrinin, həm də İƏT-in qəbul etdiyi çoxsaylı qətnamələrin tələblərini yerinə yetirdi.
İƏT 44 günlük müharibə zamanı verdiyi ictimai bəyanatları ilə Azərbaycanın ədalətli mövqeyini dəstəklədi. Münaqişə sonrasında İƏT-in Təmas Qrupunun Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə səfəri isə bölgədəki vəziyyətlə, bu ərazilərdə uzun illər ərzində Ermənistan tərəfindən məqsədyönlü şəkildə aparılmış qeyri-qanuni fəaliyyətlə, xüsusilə də İslam irsinə qarşı törədilmiş vandalizm aktları ilə tanış olmaq baxımından müstəsna əhəmiyyət kəsb etdi. İƏT-in beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında Azərbaycana verdiyi dəyərli dəstək bölgədə davamlı sülhün və əmin-amanlığın təmin olunmasına töhfədir.
Azərbaycan, milli maraqlarına əsaslanan xarici siyasət prioritetlərinə uyğun olaraq, bundan sonra da İƏT ilə yüksək səviyyəli və çoxşaxəli əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafı naminə səylərini əsirgəməyəcək və birgə fəaliyyət nəticəsində həm üzv ölkələr arasında həmrəyliyin möhkəmlənməsinə, həm də beynəlxalq sülhün təmin olunmasına töhfə verəcəkdir”, - deyə XİN-in bəyanatında bildirilir.

Министерство иностранных дел (МИД) распространило заявление в связи с 30-й годовщиной членства Азербайджана в Организации исламского сотрудничества (ОИС).
В заявлении говорится, что 8 декабря этого года исполняется 30 лет членству Азербайджанской Республики в Организации исламского сотрудничества.
«Развитие отношений с ОИС и расширение ценного сотрудничества с организацией - в числе приоритетов внешней политики Азербайджанской Республики, и на протяжении последних 30 лет наша страна постоянно предпринимала шаги в этом направлении.
Азербайджан, избранный полноправным членом ОИС на саммите Конференции исламского сотрудничества 8 декабря 1991 года, стал первой страной среди постсоветских республик, вступившей в ряды организации. В течение этих лет Азербайджан, являясь активным членом ОИС, а также Исламской организации по вопросам науки, образования и культуры (ИСЕСКО), стал инициатором создания новых организаций, служащих укреплению исламской солидарности - Форума молодежи ОИС, Центра труда и Ассоциации журналистов. В 2006 году Азербайджан принял 33-ю конференцию министров иностранных дел ОИС, а в 2010 году – 35-е заседание Совета директоров Исламского банка развития. Президент Азербайджанской Республики объявил 2017 год в стране Годом исламской солидарности, и тогда же в Азербайджане прошли IV Игры исламской солидарности.
Азербайджан высоко оценивает поддержку ОИС, оказанную по вопросу уже оставшегося в прошлом армяно-азербайджанского конфликта. В результате 44-дневной Отечественной войны Азербайджан положил конец армянской оккупации, длившейся около 30 лет, восстановил свою территориальную целостность, выполнив известные резолюции Совета Безопасности ООН и многочисленные резолюции, принятые ОИС.
Организация исламского сотрудничества поддержала своими заявлениями справедливую позицию Азербайджана во время 44-дневной войны. Визит Контактной группы ОИС на освобожденные территории Азербайджана была чрезвычайно важна с точки зрения ознакомления с ситуацией в регионе, последствиями незаконной деятельности Армении на этих землях, в частности, с актами вандализма, совершенными против исламского наследия. Бесценная поддержка, которую ОИС оказала Азербайджану на основании принципов международного права, является вкладом в обеспечение прочного мира и благосостояния в регионе.
Азербайджан в соответствии с приоритетами внешней политики, опирающимися на национальные интересы, будет и впредь прилагать усилия для развития многостороннего сотрудничества с ОИС на высоком уровне и благодаря совместной деятельности вносить вклад в укрепление солидарности между странами-участницами организации и в обеспечение мира на международном уровне», - говорится в заявлении МИД.