Nazir Viorel Qerçu: Azərbaycan və Moldova böhrandan çıxmaqda biznes mühitinə dəstək üçün idxal-ixrac bazarlarını intensivləşdirməlidir
Regiondakı mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq Azərbaycan və Moldova böhrandan çıxmaqda biznes mühitinə dəstək olmaq üçün idxal və ixrac bazarlarının intensiv şaxələndirilməsini həyata keçirməlidir.
Bu fikri Moldovanın kənd təsərrüfatı və qida sənayesi naziri Viorel Qerçu Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Qüdsi Osmanovla görüşündə söyləyib.
Görüşdə tərəflər dialoqun intensivləşdirilməsi və ticari-iqtisadi əməkdaşlığı müzakirə ediblər. Eyni zamanda, qarşılıqlı ticarət axınının gücləndirilməsi, yeni resurs təminatçılarının müəyyənləşdirilməsi və bütün seqmentlərdə ikitərəfli münasibətlərin genişləndirilməsi məqsədilə təşkil edilməli olan hökumətlərarası forumlar barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Viorel Qerçu ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi və Moldovanın iqtisadiyyatına Azərbaycan sərmayələrinin cəlb edilməsi üçün səfirin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
“Regiondakı mövcud vəziyyət, o cümlədən enerji və xammalın qiymətlərinin əhəmiyyətli dərəcədə artması şəraitində kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçıları regional və dünya bazarlarının tələbatını ödəyə bilmirlər. Bu mənada biz böhrandan çıxmaqda biznes mühitinə dəstək olmaq üçün idxal və ixrac bazarlarının intensiv şaxələndirilməsini dəstəkləməliyik”, - deyə nazir vurğulayıb.
Öz növbəsində Qüdsi Osmanov qeyd edib ki, birgə tədbirlərin və layihələrin başlanması həm Moldova, həm də Azərbaycan şirkətləri üçün inkişaf və islahatlar imkanlarını artıracaq.

Министр Виорел Герчу: Азербайджан и Молдова должны интенсифицировать рынки импорта-экспорта, чтобы поддержать деловую среду в преодолении кризиса
Учитывая текущую ситуацию в регионе, Азербайджан и Молдова должны осуществить интенсивную диверсификацию импортных и экспортных рынков, чтобы поддержать бизнес-среду при выходе из кризиса.
Такое мнение высказал министр сельского хозяйства и пищевой промышленности Молдовы Виорел Герчу на встрече с послом Азербайджана в Молдове, Гудси Османовым.
В ходе встречи стороны обсудили активизацию диалога и торгово-экономического сотрудничества. В то же время состоялся обмен мнениями о межправительственных форумах, которые необходимо организовать в целях укрепления взаимных торговых потоков, выявления новых поставщиков ресурсов и расширения двусторонних отношений во всех сегментах.
Министр Виорел Герчу высоко оценил деятельность посла по расширению двустороннего сотрудничества и привлечению азербайджанских инвестиций в экономику Молдовы.
«Учитывая сложившуюся ситуацию в регионе, в том числе значительный рост цен на энергоносители и сырье, производители сельхозпродукции не могут обеспечить потребности регионального и мирового рынков. В этом смысле мы должны поддержать интенсивную диверсификацию импортных и экспортных рынков, чтобы поддержать бизнес-среду при выходе из кризиса», — подчеркнул министр.
Со своей стороны Гудси Османов отметил, что инициирование совместных мероприятий и проектов расширит возможности для развития и реформ как для молдавских, так и для азербайджанских компаний.