27 sentyabrda ölkəmizin Moldovadakı Səfirliyinin önündə 27 Sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Moldova parlamentinin hakim Fəaliyyət və Həmrəylik Partiyasının deputatı Mariya Panku, siyasi təhlilçi, politoloq Ruslan Şevçenko, Moldovada “Ştefanın davamçıları” gənclər hərəkatının sədri Dumitru Roybu, ictimai-siyasi xadimlər, müxtəlif icma nümayəndələri, çoxsaylı yerli və xarici gənclər, eləcə də həmvətənlərimiz iştirak edib.
İlk öncə, tədbir iştirakçıları Şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edib.
Tədbirdə çıxış edən deputat M.Panku tədbir iştirakçılarını azərbaycan dilində salamlayıb, anım günündə Vətən müharibəsində şəhid olmuş qəhrəmanların xatirəsini Moldova xalqının nümayəndəsi olaraq ehtiramla yad edib. Bu münasibətlə, Azərbaycan xalqı ilə həmrəy olduğunu bildirən deputat ölkəmizə sülh və firavanlıq arzulayıb. M.Panku doğmalarımızın əmin-amanlığının, təhlükəsizliyinin qiymətli olduğunu, bununla bağlı Moldova xalqının müharibəni pislədiyini və sülhün tərəfdarı olduğunu qeyd edib. Moldovanın ölkəmizin ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini vurğulayan deputat çıxışının sonunda Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyib.
Səfir Q.Osmanov çıxışında xalqımız üçün belə mühüm gündə həmrəylik nümayiş etdirərək Səfirlikdə toplaşan qonaqlara təşəkkür edib, tədbirdə çoxsaylı yerli, xarici və azərbaycanlı gənclərin iştirakı ilə bağlı məmnunluğunu bildirib. Səfir 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuzun tarixi ədaləti bərpa etdiyini qeyd edərək, hazırda Qarabağ bölgəsində aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərindən söhbət açıb. Azərbaycanın bölgədə sülh və sabitliyin təminatına istiqamətlənmiş fəaliyyətindən bəhs edən səfir Ermənistanın son təxribatlarının bu prosesə maneə olduğunu vurğulayıb. Sonda Q.Osmanov Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 27 sentyabr - Azərbaycan Respublikasında Anım Günü ilə bağlı bəyanatını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Tədbirdə siyasi təhlilçi R.Şevçenko çıxış edərək Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən təcavüzü ilə bağlı tarixi həqiqətlərdən danışıb, bu müddət ərzində Azərbaycan tərəfinin münaqişənin sülh yolu ilə beynəlxalq hüquqa əsaslanan həllinə çalışdığını, buna baxmayaraq müxtəlif illərdə erməni təxribatları nəticəsində çoxsaylı hərbçi və mülki şəxslərin dünyasını dəyişdiyini, bununla da Azərbaycan xalqının səbrinin tükəndiyini qeyd edib. R.Şevçenko bildirib ki, Ermənistan hakimiyyətinin qeyri-konstruktiv fəaliyyəti münaqişənin sülh yolu ilə həll edilməsinə davamlı maneə yaradıb və bu proses iki il öncə Azərbaycanın qələbəsi ilə bitən 44 günlük müharibə ilə nəticələnib. Sonda politoloq vurğulayıb ki, Azərbaycan rəhbərliyinin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin edilməsi istiqamətində düşünülmüş və uzaqgörən fəaliyyəti Moldova, eləcə də digər oxşar problemlərlə üzləşmiş ölkələrə nümunə olmalıdır.
Eyni zamanda, tədbirdə çıxış edən gənclər hərəkatının sədri D.Roybu ölkəmizə bir neçə il öncə baş tutmuş səfərindən bəhs edərək Azərbaycan xalqının Qarabağa verdiyi yüksək dəyərdən bəhs edib. O, ötən il yenidən Azərbaycana səfər edərək ermənilər tərəfindən Gəncəyə edilən raket hücumunun acınacaqlı nəticələrinin şahidi olduğunu, tamamilə dağıdılmış Ağdamda qarşılaşdığı mənzərədən təəssüfləndiyini bildirib.
Tədbirdə Moldovadakı Azərbaycanlılar Konqresinin nümayəndəsi Maarif Rəhimov çıxış edərək, bu mühüm tarixi harada yaşamasından asılı olmayaraq bütün azərbaycanlıların unutmamalı olduğunu və Azərbaycanın qüdrəti, ordumuzun qəhrəmanlığı barədə gənclərin, xüsusilə gələcək nəsillərin mütəmadi məlumatlandırılmasının vacibliyini dilə gətirib.
Bundan əlavə, silsilə tədbirlərin davamı olaraq, 27 sentyabr tarixində Moldovanın nüfuzlu xəbər portalı “Noi” xəbər agentliyinin redaksiyasında yerli və azərbaycanlı gənclərin iştirakı ilə Anım Gününə həsr edilmiş konfrans keçirilib. Konfransda tələbə və gənclər çıxış edərək 30 il davam edən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixi aspektləri, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra bölgədə aparılan irimiqyaslı tikinti-bərpa işləri, sülh quruculuğunda Azərbaycanın davamlı səyləri və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfirliyin önündə təşkil edilmiş tədbir, habelə “Noi”də keçirilmiş gənclərin konfransı çərçivəsində 27 sentyabr - Azərbaycan Respublikasında Anım Gününə həsr edilmiş foto-şəkillərdən ibarət sərgi təşkil edilib. Sərgi izləyicilərinə foto-şəkillərə dair izahlı məlumat verilib, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
27 sentyabr – Anım Günü münasibətilə paytaxt Kişineuda təşkil edilmiş silsilə tədbirlər Moldova KİV-də rumın və rus dillərində işıqlandırılıb.

Указом Президента Ильхама Алиева от 2 декабря 2020 года 27 сентября было установлено памятным днем в Азербайджанской Республике в знак глубокого уважения к азербайджанским солдатам и офицерам, героически сражавшимся в войне и поднявшим азербайджанский флаг на освобожденных от оккупации азербайджанских землях.
По этому случаю на площади посольства Азербайджанской Республики в Республике Молдова было организовано мероприятие с участием таких гостей, как: депутат парламента от Партии действия и солидарности Панку Мария, политический эксперт Руслан Шевченко, основатель и президент молодежного движения "Последователи Штефана" Ройбу Думитру и представители Конгресса азербайджанцев в Молдове, а также общества студенческой молодежи Молдовы, как местной, так и азербайджанской.
В ходе мероприятия присутствующие почтили память азербайджанских мучеников минутой молчания и возложили цветы к бюсту Гейдара Алиева, а также к мемориалу Отечественной войны на посольской площади.
Депутат Панку Мария приветствовала участников мероприятия на азербайджанском языке, отдав дань памяти мученикам, отдавшим жизнь за Родину. Депутат также выразил солидарность с азербайджанским народом от имени молдавского народа, пожелав Азербайджану мира и спокойствия, отметив, что молдавский народ осуждает провокационные действия Армении в отношении Азербайджана и что Республика Молдова полностью поддерживает территориальную целостность Азербайджана.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджанской Республики в Республике Молдова г-н Гудси Османов поблагодарил всех присутствующих за этот знак солидарности с азербайджанским народом. Он также поблагодарил общество студенческой молодежи Молдовы за проявленный интерес к истории Азербайджана. Посол отметил, что под руководством президента Ильхама Алиева азербайджанская армия восстановила историческую справедливость после 44-дневной Отечественной войны, и рассказал о масштабных восстановительных и строительных работах, проводимых в настоящее время в Карабахском регионе. Говоря о деятельности Азербайджана, направленной на обеспечение мира и стабильности в регионе, посол подчеркнул, что недавние вызовы Армении являются препятствием для этого процесса. Наконец, G. Османов довел до сведения участников мероприятия заявление Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики по поводу 27 сентября - Дня памяти в Азербайджанской Республике.
Политический эксперт Руслан Шевченко обсудил хронологию от начала конфликта до настоящего времени. Подчеркивая агрессивную политику Армении и бесчеловечные действия по отношению к азербайджанскому народу. Отметив, что азербайджанская сторона пыталась решить конфликт мирным путем, основываясь на международном праве, но в результате армянских провокаций за эти годы погибло много солдат и мирных жителей. Он подчеркнул, что терпение азербайджанского народа иссякло. Р. Шевченко заявил, что неконструктивная деятельность властей Армении создала постоянное препятствие для мирного разрешения конфликта, и этот процесс привел к 44-дневной войне, которая завершилась победой Азербайджана два года назад.
Гражданский активист, основатель и президент молодежного движения "Последователи Штефана" Ройбу Думитру вспомнил свой визит в Азербайджан несколько лет назад и рассказал о том, какое огромное значение азербайджанцы придают Карабахскому региону. В 2021 году, посетив Азербайджан, он стал свидетелем печальных сцен после нападения армян на Гянджу.
В ходе мероприятия выступил представитель Азербайджанского конгресса Молдовы Маариф Рагимов, который с горечью вспомнил о событиях в истории Азербайджана, отметив преступления против человечности, совершенные время против азербайджанского народа, сказав, что все азербайджанцы должны помнить эту важную часть истории, указав на огромное значение в информировании молодого поколения о силе и героизме Азербайджана.
В продолжение мероприятия состоялась конференция, посвященная Дню памяти, на которой студенты и молодежь выступили и обменялись мнениями об исторических аспектах 30-летнего конфликта между Арменией и Азербайджаном, восстановительных работах в освобожденных от армянской оккупации городах и продолжающихся усилиях Азербайджана по построению мира.
В рамках мероприятия, проведенного в сквере посольства, была организована фотовыставка, посвященная 27 сентября - Дню памяти в Азербайджанской Республике, а также молодежная конференция, проведенная при содействии новостного портала "Noi". Посетителям выставки была предоставлена пояснительная информация о фотографиях и даны ответы на их вопросы.
Информация о 27 сентября - Дне памяти была опубликована в молдавских СМИ на румынском и русском языках.