27 sentyabrda ölkəmizin Moldovadakı Səfirliyinin önündə 27 Sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Moldova parlamentinin hakim Fəaliyyət və Həmrəylik Partiyasının deputatı Mariya Panku, siyasi təhlilçi, politoloq Ruslan Şevçenko, Moldovada “Ştefanın davamçıları” gənclər hərəkatının sədri Dumitru Roybu, ictimai-siyasi xadimlər, müxtəlif icma nümayəndələri, çoxsaylı yerli və xarici gənclər, eləcə də həmvətənlərimiz iştirak edib.
İlk öncə, tədbir iştirakçıları Şəhidlərin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edib.
Tədbirdə çıxış edən deputat M.Panku tədbir iştirakçılarını azərbaycan dilində salamlayıb, anım günündə Vətən müharibəsində şəhid olmuş qəhrəmanların xatirəsini Moldova xalqının nümayəndəsi olaraq ehtiramla yad edib. Bu münasibətlə, Azərbaycan xalqı ilə həmrəy olduğunu bildirən deputat ölkəmizə sülh və firavanlıq arzulayıb. M.Panku doğmalarımızın əmin-amanlığının, təhlükəsizliyinin qiymətli olduğunu, bununla bağlı Moldova xalqının müharibəni pislədiyini və sülhün tərəfdarı olduğunu qeyd edib. Moldovanın ölkəmizin ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini vurğulayan deputat çıxışının sonunda Vətən uğrunda canından keçən şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyib.
Səfir Q.Osmanov çıxışında xalqımız üçün belə mühüm gündə həmrəylik nümayiş etdirərək Səfirlikdə toplaşan qonaqlara təşəkkür edib, tədbirdə çoxsaylı yerli, xarici və azərbaycanlı gənclərin iştirakı ilə bağlı məmnunluğunu bildirib. Səfir 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuzun tarixi ədaləti bərpa etdiyini qeyd edərək, hazırda Qarabağ bölgəsində aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işlərindən söhbət açıb. Azərbaycanın bölgədə sülh və sabitliyin təminatına istiqamətlənmiş fəaliyyətindən bəhs edən səfir Ermənistanın son təxribatlarının bu prosesə maneə olduğunu vurğulayıb. Sonda Q.Osmanov Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 27 sentyabr - Azərbaycan Respublikasında Anım Günü ilə bağlı bəyanatını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Tədbirdə siyasi təhlilçi R.Şevçenko çıxış edərək Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın davam edən təcavüzü ilə bağlı tarixi həqiqətlərdən danışıb, bu müddət ərzində Azərbaycan tərəfinin münaqişənin sülh yolu ilə beynəlxalq hüquqa əsaslanan həllinə çalışdığını, buna baxmayaraq müxtəlif illərdə erməni təxribatları nəticəsində çoxsaylı hərbçi və mülki şəxslərin dünyasını dəyişdiyini, bununla da Azərbaycan xalqının səbrinin tükəndiyini qeyd edib. R.Şevçenko bildirib ki, Ermənistan hakimiyyətinin qeyri-konstruktiv fəaliyyəti münaqişənin sülh yolu ilə həll edilməsinə davamlı maneə yaradıb və bu proses iki il öncə Azərbaycanın qələbəsi ilə bitən 44 günlük müharibə ilə nəticələnib. Sonda politoloq vurğulayıb ki, Azərbaycan rəhbərliyinin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin təmin edilməsi istiqamətində düşünülmüş və uzaqgörən fəaliyyəti Moldova, eləcə də digər oxşar problemlərlə üzləşmiş ölkələrə nümunə olmalıdır.
Eyni zamanda, tədbirdə çıxış edən gənclər hərəkatının sədri D.Roybu ölkəmizə bir neçə il öncə baş tutmuş səfərindən bəhs edərək Azərbaycan xalqının Qarabağa verdiyi yüksək dəyərdən bəhs edib. O, ötən il yenidən Azərbaycana səfər edərək ermənilər tərəfindən Gəncəyə edilən raket hücumunun acınacaqlı nəticələrinin şahidi olduğunu, tamamilə dağıdılmış Ağdamda qarşılaşdığı mənzərədən təəssüfləndiyini bildirib.
Tədbirdə Moldovadakı Azərbaycanlılar Konqresinin nümayəndəsi Maarif Rəhimov çıxış edərək, bu mühüm tarixi harada yaşamasından asılı olmayaraq bütün azərbaycanlıların unutmamalı olduğunu və Azərbaycanın qüdrəti, ordumuzun qəhrəmanlığı barədə gənclərin, xüsusilə gələcək nəsillərin mütəmadi məlumatlandırılmasının vacibliyini dilə gətirib.
Bundan əlavə, silsilə tədbirlərin davamı olaraq, 27 sentyabr tarixində Moldovanın nüfuzlu xəbər portalı “Noi” xəbər agentliyinin redaksiyasında yerli və azərbaycanlı gənclərin iştirakı ilə Anım Gününə həsr edilmiş konfrans keçirilib. Konfransda tələbə və gənclər çıxış edərək 30 il davam edən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tarixi aspektləri, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etdikdən sonra bölgədə aparılan irimiqyaslı tikinti-bərpa işləri, sülh quruculuğunda Azərbaycanın davamlı səyləri və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfirliyin önündə təşkil edilmiş tədbir, habelə “Noi”də keçirilmiş gənclərin konfransı çərçivəsində 27 sentyabr - Azərbaycan Respublikasında Anım Gününə həsr edilmiş foto-şəkillərdən ibarət sərgi təşkil edilib. Sərgi izləyicilərinə foto-şəkillərə dair izahlı məlumat verilib, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
27 sentyabr – Anım Günü münasibətilə paytaxt Kişineuda təşkil edilmiş silsilə tədbirlər Moldova KİV-də rumın və rus dillərində işıqlandırılıb.

September 27 was established as a commemorative day in the Republic of Azerbaijan by decree of President Ilham Aliyev on December 2, 2020, as a sign of deep respect for Azerbaijani soldiers and officers who fought heroically in the war and raised the Azerbaijani flag on Azerbaijani lands liberated from occupation.
On this occasion, in the square of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Moldova, an event was organized with the participation of guests such as: the deputy of the Action and Solidarity Party, Pancu Maria, the political expert Ruslan Shevcenco, the founder and president of the Youth Movement "Followers of Ștefan", Roibu Dumitru and representatives of the Congress of Azerbaijanis of Moldova, as well as the society of young students of Moldova, both local and Azerbaijani.
During the event, those present honoured the memory of the Azerbaijani martyrs with a minute's silence and laid flowers at the bust of Heydar Aliyev and also at the Patriotic War memorial in the embassy square.
PAS deputy Maria Pancu greeted the participants in Azerbaijani and paid tribute to the martyrs who gave their lives for the Motherland. On behalf of the Moldovan people, she also expressed solidarity with the Azerbaijani people, wishing peace and calmity to Azerbaijan, noting that the Moldovan people detest Armenia's provocative actions towards Azerbaijan and that the Republic of Moldova fully supports the territorial integrity of Azerbaijan.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova, Mr. Gudsi Osmanov, thanked all those present for this sign of solidarity with the Azerbaijani people. He also thanked the society of young students of Moldova for showing interest in the history of Azerbaijan. The Ambassador mentioned that the Azerbaijani army restored historical justice under the leadership of President Ilham Aliyev following the 44-day Patriotic War and spoke about the major restoration and construction works currently underway in the Karabakh region. Speaking about Azerbaijan's activities aimed at ensuring peace and stability in the region, the Ambassador stressed that Armenia's recent challenges are an obstacle to this process. Finally, G. Osmanov brought to the attention of the participants of the event the statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on 27 September - the Day of Remembrance in the Republic of Azerbaijan.
Political expert Ruslan Shevchenko discussed the timeline from the beginning of the conflict to the present. Highlighting Armenia's aggressive policy and inhumane actions towards the Azerbaijani people. Pointing out that the Azerbaijani side has tried to resolve the conflict peacefully, based on international law, but many soldiers and civilians have been killed as a result of Armenian provocations over the years. He noted that the patience of the Azerbaijani people has run out. Ruslan Shevchenko said that the unconstructive activity of the Armenian authorities created a permanent obstacle to the peaceful resolution of the conflict, and this process led to a 44-day war that ended with Azerbaijan's victory two years ago.
Dumitru Roibu recalled his visit to Azerbaijan a few years ago and talked about the great value Azerbaijanis have for the Karabakh region. In 2021 visiting Azerbaijan he witnessed sad scenes following the Armenian attack on Ganja.
At the event, Maarif Rahimov, representative of the Azerbaijani Congress of Moldova, took the floor and recalled with sorrow the events in Azerbaijan's history, marking the crimes against humanity committed against the Azerbaijani people, saying that all Azerbaijanis should remember this important part of history, noting the crucial importance of informing the younger generation about the strength and heroism of Azerbaijan.
As a continuation of the event, a conference dedicated to the Day of Remembrance was held where students and young people spoke and exchanged views on the historical aspects of the 30-year conflict between Armenia and Azerbaijan, the reconstruction work in the cities liberated from Armenian occupation and Azerbaijan's continued efforts in peace building.
The event held in front of the Embassy included a photo exhibition dedicated to 27 September - the Day of Remembrance in the Republic of Azerbaijan, as well as the youth conference held with the help of the "We" news portal. Visitors to the exhibition were given explanatory information about the photos and their questions were answered.
Information about 27 September - Remembrance Day was published in Romanian and Russian in the media of the Republic of Moldova.