Moldovada yaşayan həmvətənlərimiz Ermənistanın genişmiqyaslı təxribatı ilə əlaqədar Azərbaycan dövlətinə dəstək nümayiş etdirib
2022-ci ilin 15 sentyabr tarixində Moldovada yaşayan həmvətənlərimiz Ermənistanın genişmiqyaslı təxribatı ilə əlaqədar Azərbaycan dövlətinə dəstək nümayiş etdirmək və şəhidlərimizin xatirəsini yad etmək məqsədilə ölkəmizin Moldovadakı Səfirliyinə toplaşıb.
Görüşdə Moldova parlamentində hakim Fəaliyyət və Həmrəylik Partiyasının deputatı, Moldova-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun sədri Vitaliy Jakot, Moldovada yaşayan soydaşlarımız, yerli sakinlər, müxtəlif icma nümayəndələri, gənclər iştirak edib.
İlk öncə, görüş iştirakçıları tərəfindən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Səfirliyin önündə şəhidlərimizin xatirəsinə həsr edilmiş guşə önünə gül dəstələri düzülüb.
Deputat V.Jakot çıxış edərək şəhidlərin ailələrinə bağsağlığı ifadə edib, guşədə foto-şəkilləri əks olunmuş gənclərin itkisinə görə dərin təəssüf hissi keçirdiyini, habelə Moldova xalqının bu kədəri xalqımızla bölüşdüyünü bildirib. Deputat bu cür insan tələfatına səbəb olan təxribatların bir daha təkrarlanmayacağına ümidvar olduğunu dilə gətirib.
Görüş zamanı səfir Qüdsi Osmanov çıxışında əvvəlcə Ermənistanın növbəti hərbi təxribatında canından keçmiş qəhrəman şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyib. Səfir bildirib ki, Azərbaycan hər zaman regionda sülhə dəstək verən ölkə olaraq qonşu ölkələrin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşılıqlı hörmət əsasında Ermənistanla münasibətlərin normalaşması təşəbbüsü ilə çıxış edib. O, müasir Azərbaycanın qurucusu Ulu öndər Heydər Əliyevin uğurlu siyasətinin davamçısı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında hazırda bölgədə sabitlik və inkişafa yönəlmiş genişmiqyaslı yenidənqurma layihələrinin həyata keçirildiyini, bu xüsusda ərazilərimizdə hər hansı insidentin baş verməsinin ölkəmizin marağında olmadığını görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Ermənistanın davamlı hərbi təxribatlara əl ataraq sülh danışıqlarını pozmağa və gərginlik coğrafiyasını genişləndirməyə çalışdığını qeyd edən səfir dəmir yumruğu xatırladaraq soydaşlarımızın Prezidentimiz və xalqımız ətrafında sıx birləşməsini alqışlayıb.
Daha sonra görüşdə çıxış edən Moldovadakı Azərbaycanlılar Konqresinin (MAK) sədri Elçin Bayramov qeyd edib ki, hər zaman olduğu kimi bu günlərdə də Moldovadakı soydaşlarımız Vətənin, Azərbaycanın, düşmənə layiqincə cavab verən hərbçilərimizin yanındadır və Prezident İlham Əliyevin sülhə hədəflənən uzaqgörən siyasətini birmənalı dəstəkləyir. Sədr sözügedən hərbi təxribatla bağlı ötən gün MAK-ın müraciətinin hazırlanaraq paytaxt Kişineuda yerləşən beynəlxalq və regional təşkilatların ofislərinə təqdim edildiyini vurğulayıb.
Bundan əlavə, görüşdə Moldovada yaşayan azərbaycanlı fəallar Maarif Rəhimov, Yasin Seyidov və digərləri vətənpərvər çıxışlar edərək görüşdə iştirak edən gəncləri ölkəmizin haqlı mövqeyi ilə bağlı məlumatlandırıblar.

Azerbaijanis living in Moldova have expressed their support for the Azerbaijani state in relation to Armenia's large-scale provocation
On September 15, 2022, Azerbaijanis living in Moldova gathered in the square of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Moldova to express their support for the Azerbaijani state in regard to Armenia's large-scale provocation and to honor the memory of the fallen martyrs.
The meeting was attended by the Deputy of the ruling party «Action and Solidarity Party» in the Moldovan Parliament, the Chairman of the Moldova-Azerbaijan Interparliamentary Friendship Group Vitalie Jacot, Azerbaijanis living in Moldova, residents of the region, representatives of various communities and young people.
First, the participants honoured the memory of the Azeri martyrs with a minute's silence and laid flowers at the memorial corner in front of the embassy.
Deputy Vitalie Jacot gave a speech and expressed his condolences to the families of the martyrs. He expressed the hope that this confrontation, which caused so many human casualties, would not be repeated. During the meeting, Ambassador Gudsi Osmanov asked for the first time for God's mercy for the heroes, martyrs killed as a result of the Armenian military provocation. The Ambassador said that Azerbaijan, as a country that has always supported peace in the region, has taken the initiative to normalize relations with Armenia on the basis of mutual respect for the territorial integrity and sovereignty of neighboring countries.
He said that under the leadership of President Ilham Aliyev, the successor to the successful policy of the founder of modern Azerbaijan, the great leader Heydar Aliyev, large-scale reconstruction projects aimed at stability and development are being implemented in the region. In this regard, he drew the attention of the meeting participants to the fact that it is not in Azerbaijan's interest to have incidents on its territories. Noting that Armenia is trying to derail peace talks and expand the geography of tensions by resorting to continuous military provocations, the Ambassador recalled the iron fist and welcomed the close unity of Azerbaijani compatriots around the President and the Azerbaijani people.
Elchin Bayramov, President of the Azerbaijani Congress of Moldova (ACM), who addressed the meeting, said that, as always, Azerbaijanis in Moldova are on the side of their homeland, Azerbaijan and its soldiers, who have responded to the enemy in a dignified way and unreservedly support President Ilham Aliyev's visionary policy aimed at achieving peace.
The President of ACM pointed out that yesterday CAM prepared an appeal on the Armenian military provocation and sent it to the offices of international and regional organisations based in Chișinău.
Also during the meeting, Azerbaijani activists living in Moldova, Maarif Rahimov, Yasin Seyidov and others gave patriotic speeches and informed the young people present at the meeting about the correct position of our country.