Niku Popesku: Ötən 30 il ərzində Moldova və Azərbaycan beynəlxalq təşkilatlarda bir-birini daim dəstəkləyib
Bu səfər Azərbaycan ilə Moldova arasında münasibətlərimizi gücləndirəcək. Münasibətlərimizin qurulduğu 30 il ərzində Moldova və Azərbaycan beynəlxalq təşkilatlarda bir-birini daim dəstəkləyib.
Bu sözləri Moldovanın xarici işlər və Avropaya inteqrasiya naziri Niku Popesku Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə keçirdiyi birgə mətbuat konfransında deyib.
Moldovanın bölgədə sülh quruculuğu prosesinə töhfə vermək istədiyini bildirən N.Popesku ölkəsinin buna müsbət yanaşdığını qeyd edib.
Bizim siyasi tərəfdaşlığımız yüksək səviyyədədir. İqtisadi əməkdaşlığı da gücləndirmək niyyətindəyik. Enerji sahəsi bizim əməkdaşlığımızda maraqlı nüansdır”, - deyə o qeyd edib.

Nicu Popescu: Over the past 30 years, Moldova and Azerbaijan have consistently supported each other in international organizations
This visit will serve to strengthen relations between Azerbaijan and Moldova. For 30 years of existing relations, Moldova and Azerbaijan have consistently supported each other in international organisations.
This was stated by Moldovan Minister of Foreign Affairs and European Integration Nicu Popescu at a joint press conference with Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov.
Noting that Moldova wants to contribute to the process of peaceful reconstruction in the region, N. Popescu said his country has a positive attitude towards this issue.
"Our political partnership is at a high level. We also intend to strengthen economic cooperation. The energy sector is an interesting nuance of our cooperation," he said.