Azərbaycan Prezidentinin Moldovanın Baş naziri ilə təkbətək görüşü olub
Oktyabrın 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizə rəsmi səfərə gələn Moldova Respublikasının Baş naziri Nataliya Qavrilitsa ilə təkbətək görüşü olub.
Prezident İlham Əliyev Moldovanın Baş naziri Nataliya Qavrilitsanı qarşıladı.
Sonra birgə foto çəkdirildi.
Görüşdə çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dedi:
-Xoş gəlmisiniz, xanım Baş nazir. Sizi görməyimə çox şadam. Azərbaycana səfərə gəldiyinizə görə təşəkkür edirəm. Əminəm ki, səfər çox uğurlu olacaq və biz əməkdaşlığımızı gücləndirəcəyik. Bilirsiniz ki, Azərbaycan ilə Moldova dost və tərəfdaşdırlar. Əminəm ki, gələn illər ərzində əməkdaşlığımızın intensivləşdirilməsi yolları üzərində çalışacağıq, çünki belə yaxşı siyasi münasibətlərlə yanaşı, biz birmənalı olaraq, digər sektorlarda imkanları da araşdırmalıyıq. İnanıram ki, səfəriniz zamanı bu məsələlər ciddi şəkildə nəzərdən keçiriləcək və biz ticari əməkdaşlıq, iqtisadi işbirliyində daha çox canlanmanı görəcəyik. Əminəm ki, ikitərəfli ticarət səviyyəsini artırmaq üçün böyük potensial var.
Əlbəttə ki, hazırda qlobal gündəlikdə duran mühüm məsələlərdən biri enerji təhlükəsizliyidir. Biz nümayəndələrimiz vasitəsilə artıq bu məsələlər üzərində iş aparmışıq. Sözsüz ki, cari vəziyyəti və həmin sahələrdə əməkdaşlığın başlanması üçün hansı işlərin görüləcəyini də müzakirə edəcəyik. Bir çox digər sahələr də var və inanıram ki, ikitərəfli gündəliyimizin genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar olacaqdır. Təbii ki, çox güclü siyasi münasibətləri nəzərə alsaq, onlar olmalıdır. Bir neçə gün əvvəl, xanım Prezidentlə Praqada görüşmək imkanı oldu. Bilirsiniz ki, bizim əvvəllər də görüşlərimiz, o cümlədən telefon danışıqlarımız olub. Bir sözlə, yaxşı işgüzar münasibətlər qurulub. Əminəm ki, siz də tərəfdaşlığımızı irəliyə doğru aparmaq məqsədilə azərbaycanlı həmkarınızla yaxşı işgüzar münasibətlər quracaqsınız. Bir daha Azərbaycana xoş gəlmisiniz.
Moldovanın Baş naziri Nataliya Qavrilitsa dedi:
Cənab Prezident, Zati-aliləri, Sizinlə görüşmək və yüksələn xətlə inkişaf edən ikitərəfli münasibətlərimizi müzakirə etmək üçün bu fürsətə görə olduqca minnətdaram. Həqiqətən, son ilyarım ərzində çoxsaylı səfərlər vasitəsilə əlaqələrimizdə xüsusi canlanmanın şahidi olmuşuq. Fürsətdən istifadə edərək, mən Prezident Sandunun Moldovaya səfər dəvətini bir daha Sizə çatdırıram. Biz, sözün əsl mənasında, müxtəlif səviyyələrdə çoxsaylı səfərlər etmişik. Şadam ki, həmin rəsmi səfərlər əsnasında biz ikitərəfli münasibətlərimizin 30 iliyini qeyd etmişik. Həmçinin hesab edirik ki, siyasi, iqtisadi və humanitar əlaqələr çox sıx olmuşdur və təkmilləşmişdir. Lakin onların potensialı daha böyükdür. Buna görə mən nəinki Baş nazir və müvafiq nazirlərlə, eləcə də işgüzar dairələrlə görüşməyi səmimiyyətlə arzulayıram. Son on ildə ilk dəfədir ki, Moldova-Azərbaycan iqtisadi komissiyasının iclası keçiriləcək.
Əminəm ki, enerji, iqtisadi, ticari və sosial sahələrdə əməkdaşlığımızı genişləndirmək üçün bizim çox məhsuldar müzakirələrimiz olacaq.

Ilham Aliyev & Prime Minister of Moldova, held a one-on-one meeting
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has held a one-on-one meeting with Prime Minister of the Republic of Moldova Natalia Gavrilita, who arrived in Azerbaijan for an official visit.
President Ilham Aliyev welcomed Prime Minister of Moldova Natalia Gavrilita.
They then posed for photographs.
Speaking at the meeting, President of Azerbaijan Ilham Aliyev said:
- Welcome, Madam Prime Minister. I am very pleased to see you. Thank you for visiting Azerbaijan. I am sure that the visit will be very successful and we will strengthen our cooperation. You are aware that Azerbaijan and Moldova are friends and partners. I am sure that we will work on ways to step up our cooperation in the coming years because, in addition to such good political relations, we should definitely explore opportunities in other sectors. I believe that these issues will be seriously considered during your visit and we will witness some recovery in trade and economic cooperation. I am convinced that there is great potential to increase the level of bilateral trade.
Of course, one of the important issues on the global agenda is energy security. We have already addressed these issues through our representatives. Of course, we will also discuss the current situation and what needs to be done to start cooperation in those areas. There are many other areas, and I believe there will be great opportunities to expand our bilateral agenda. Of course, given the very strong political relations, this should be the case. A few days ago, I had the opportunity to meet with the President in Prague. You know that we had meetings and telephone conversations before. In short, a good and businesslike relationship has been established. I am sure you will establish good relations with your Azerbaijani counterpart to move our partnership forward. Welcome to Azerbaijan again.
Prime Minister of Moldova Natalia Gavrilita said:
- Your Excellency, Mr. President, I am very grateful for the opportunity to meet with you and discuss our rapidly developing bilateral relations. Indeed, over the past year and a half, through numerous visits, we have been witnessing a revival in our relations. Taking this opportunity, I once again convey to you the invitation of President Sandu to visit Moldova. We have made multiple trips at different levels. I am glad that during those official visits, we celebrated the 30th anniversary of our bilateral relations. Also, we believe that political, economic and humanitarian relations have been very close and improved, but the potential is greater. Therefore, I sincerely wish to meet not only with the Prime Minister and relevant ministers but also with the business community. A meeting of the Moldovan-Azerbaijani economic commission will be held for the first time in the last ten years.
I am sure that we will have very productive discussions to expand our cooperation in the energy, economic, trade and social fields.