Moldovada 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Günü qeyd edilib
2022-ci ilin 18 oktyabr tarixində ölkəmizin Moldovadakı Səfirliyinin önündə 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə Moldova ictimaiyyətinin nümayəndələri, Türkiyənin Moldovadakı Səfirliyinin əməkdaşı, Moldovadakı Azərbaycanlılar Konqresinin üzvləri və fəal həmvətənlərimiz, xarici və azərbaycanlı tələbələr iştirak edib.
İlk öncə, tədbir iştirakçıları Səfirliyin önündəki bağçada ulu öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzüblər.
Tədbirdə səfirliyimizin, eləcə də qardaş Türkiyə səfirliyinin diplomatları, vətənpərvər soydaşlarımız tərəfindən çıxışlar səsləndirilib. Çıxışlarda Azərbaycan xalqının 1991-ci il oktyabrın 18-də öz müstəqilliyini bərpa etməsi, müstəqillik əldə etdikdən sonra müasir Azərbaycanın hərtərəfli inkişafı və beynəlxalq müstəvidə tanıdılmasında Ulu öndər Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri, habelə bütün azərbaycanlılar tərəfindən dövlətçilik tariximizdə əhəmiyyəti olan bu bayramın ötən il ilk dəfə olaraq Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş qalib xalq kimi qeyd etməsi vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində müstəqillik tariximiz, eləcə də müasir Azərbaycanın sürətli inkişafını əks etdirən foto-şəkillərdən ibarət sərgi təşkil edilib, tədbirə qatılan qonaqlar sərgini maraqla izləyib.

October 18 - Restoration of Independence Day was celebrated in Moldova
On October 18, 2022, an event was held in front of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova on the occasion of October 18 - Restoration of Independence Day.
The event was attended by representatives of the Moldovan public, diplomat of the Turkish Republic Embassy to the Republic of Moldova, members of the Congress of Azerbaijanis in Moldova and active azerbaijani living in Moldova, foreign and azerbaijani students.
Firstly, the participants of the event laid flowers in front of the bust of the National Leader Heydar Aliyev in the Embassy’s garden.
At the event, speeches were made by diplomats of Azerbaijani Embassy, ​​as well as the Embassy of Turkey, and active azerbaijanis living in Moldova.
In the speeches, it was emphasized that the people of Azerbaijan restored their independence on October 18, 1991; National Leader Heydar Aliyev played an important role in the comprehensive development of modern Azerbaijan after gaining independence, and this important holiday in the history of Azerbaijan’s statehood was celebrated by all Azerbaijanis for the first time last year as a victorious nation that restored its territorial integrity under the leadership of President Ilham Aliyev.
Within the framework of the event, a photo-exhibition was organized displaying the history of our independence and the rapid development of modern Azerbaijan. The guests who attended the event visited the exhibition with great interest.