Moldovada 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Günü qeyd edilib
2022-ci ilin 18 oktyabr tarixində ölkəmizin Moldovadakı Səfirliyinin önündə 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə Moldova ictimaiyyətinin nümayəndələri, Türkiyənin Moldovadakı Səfirliyinin əməkdaşı, Moldovadakı Azərbaycanlılar Konqresinin üzvləri və fəal həmvətənlərimiz, xarici və azərbaycanlı tələbələr iştirak edib.
İlk öncə, tədbir iştirakçıları Səfirliyin önündəki bağçada ulu öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzüblər.
Tədbirdə səfirliyimizin, eləcə də qardaş Türkiyə səfirliyinin diplomatları, vətənpərvər soydaşlarımız tərəfindən çıxışlar səsləndirilib. Çıxışlarda Azərbaycan xalqının 1991-ci il oktyabrın 18-də öz müstəqilliyini bərpa etməsi, müstəqillik əldə etdikdən sonra müasir Azərbaycanın hərtərəfli inkişafı və beynəlxalq müstəvidə tanıdılmasında Ulu öndər Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri, habelə bütün azərbaycanlılar tərəfindən dövlətçilik tariximizdə əhəmiyyəti olan bu bayramın ötən il ilk dəfə olaraq Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş qalib xalq kimi qeyd etməsi vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində müstəqillik tariximiz, eləcə də müasir Azərbaycanın sürətli inkişafını əks etdirən foto-şəkillərdən ibarət sərgi təşkil edilib, tədbirə qatılan qonaqlar sərgini maraqla izləyib.

18 октября - в Молдове отметили День Восстановления Независимости
18 октября 2022 года перед зданием посольства Азербайджанской Республики в Республике Молдова было проведено мероприятие по случаю 18 октября - Дня Восстановления Независимости.
В мероприятии приняли участие представители общественности Молдовы, дипломат посольства Турецкой Республики в Молдове, члены Конгресса Азербайджанцев в Молдове, азербайджанцы, проживающие в Молдове, иностранные и азербайджанские студенты.
Прежде всего, участники возложили цветы перед бюстом Общенационального Лидера Гейдара Алиева на посольской площади.
В ходе мероприятия с речами выступили дипломаты посольства Азербайджанской Республики и посольства Турецкой Республики, а также азербайджанцы, проживающие в Молдове.
Из выступлений было отмечено, что азербайджанский народ восстановил свою независимость 18 октября 1991 года, Общенациональный Лидер Гейдар Алиев после обретения независимости сыграл решающую роль во всестороннем развитии современного Азербайджана, и этот важный праздник в истории азербайджанской государственности в прошлом году впервые отмечался всеми азербайджанцами как народ-победитель, восстановивший свою территориальную целостность под руководством Президента Ильхама Алиева.
В рамках мероприятия была организована фотовыставка, представляющая историю независимости Азербайджана и стремительное развитие современного Азербайджана. Гости, присутствовавшие на мероприятии, с большим интересом осмотрели выставку.