Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü ilə bağlı bəyanat
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə SSRİ rəhbərliyinin əmri ilə Sovet Ordusu bölmələri və xüsusi təyinatlılar, habelə daxili qoşunların kontingenti tərəfindən Azərbaycana qarşı hərbi tecavüz nəticəsində Bakı və Sumqayıt şəhərlərində, Lənkəran və Neftçalada dinc əhaliyə, o cümlədən uşaqlara, qadınlara və qocalara qarşı qətliam törədildi. İşğalçı qüvvələrin hərbi tecavüzü nəticəsinə 150 mülki şəxs qətlə yetirildi, 744 nəfər ağır yaralandı, 4 nəfər itkin düşdü.
SSRİ rəhbərliyinin Azərbaycan xalqına qarşı ayrı-seçkilik siyasətinə, yüz minlərlə azerbaycanlıların indiki Ermənistan ərazisindəki tarixi torpaqlarından deportasiya edilməsinə və Ermənistanın Qarabağa qarşı əsassız ərazi iddialarına cavab olaraq Azərbaycan xalqının keçirdiyi kütləvi etirazları və başlatdığı milli azadlıq hərəkatını güc yolu ilə yatırmaq məqsədilə ölkəyə yeridilen Sovet ordusu beynəlxalq hüququ və Konstitusiyanı kobudcasına pozaraq dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qırğın törətdi.
Faciəvi hadisələrdən dərhal sonra 21 yanvar 1990-cı il tarixində, ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyində Azərbaycan xalqı ilə həmrəyliyini nümayiş etdirərək, Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bu cinayəti kəskin şəkildə pisledi, törədilmiş qırğına siyasi və hüquqi qiymət verilməsini, günahkarların cəzalandırılmasını tələb etdi.
Milli Məclisin 1994-cü ilin fevralında keçirilən xüsusi sessiyasında 1990-cı il yanvarın 20-de günahsız insanların qəddarcasına qətlə yetirilməsi hərbi təcavüz və cinayət kimi qiymətləndirildi ve 1994-cü ilin martında "1990-cı il yanvarın 20-də Bakıda törədilmiş faciəli hadisələr haqqında" qərar qəbul olundu. 20 Yanvar - Ümumxalq Hüzn Günü elan edildi.
20 Yanvar faciəsi Azərbaycan milli kimliyinin formalaşmasına həlledici təsir gösterdi. Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsində dönüş nöqtəsi oldu. 33 il əvvəl sovet rejiminin hərbi, siyasi və mənəvi təcavüzünə məruz qalmış Azərbaycan xalqı öz tarixi mübarizə ənənələrinə sadiq olduğunu gösterdi. Haqq-ədalətin müdafiəsi yolunda canlarından keçmiş vətən övladları o qanlı gündə xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə parlaq səhifə yazdılar. Tariximizə faciə ilə yanaşı, milli qürur günü kimi həkk olan 1990-cı ilin 20 yanvarında Azərbaycan xalqı azad, suveren və müstəqil yaşamağa layiq olduğunu bütün dünyaya çatdırdı.
Üzərindən 33 il keçməsinə baxmayaraq, bütün beynəlxalq hüquqi sənədlərin kobud şəkildə pozulduğu, öz mahiyyətinə və miqyasına görə XX əsrdə törədilmiş ən dəhşətli cinayətlərdən biri olan 20 Yanvar hadisələrinə beynəlxalq hüquqi qiymətləndirmə verilməyib. Bu cinayete göre keçmiş Sovet İttifaqı rəhbərliyi bilavasitə məsuliyyət daşıyır. Beynəlxalq hüquqa əsasən 20 yanvar faciəsi insanlıq əleyhinə cinayət kimi tövsif edilməli, onun sifarişçiləri və icraçıları cəzalandırılmalıdır.
Bu gün Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda, habelə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü naminə canından keçən qəhrəman şəhidlərimizin ruhu şaddır. Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan Ordusu, 30 il ərzində düşmən işğalı altında qalan ərazilərimizi azad edib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa edilib. Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı addımlar bundan sonra da layiqincə cavablandırılacaqdır.
Ölkəmizin ərazi bütövlüyü, xalqımızın azadlığı ve dövlətimizin müstəqilliyi yolunda canlarını fəda etmiş həmvətənlərimizin əziz xatirəsini bir daha dərin hüznlə yad edirik.

Заявление Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики по случаю 20 января - Национального дня траура
20 января 2023 года
В ночь с 19 на 20 января 1990 года по приказу руководства СССР в результате военной агрессии против Азербайджана со стороны подразделений Советской Армии и сил специального назначения, а также контингента внутренних войск в Баку, Сумгайыте, Лянкяране и Нефтчале были совершены массовые убийства мирного населения, в том числе детей, женщин и стариков. В результате военной агрессии оккупационных сил 150 мирных жителей были убиты, 744 получили тяжелые ранения, 4 пропали без вести.
Советская армия, которая была направлена в страну с целью насильственного подавления массовых выступлений азербайджанского народа национально-освободительного движения начатых в ответ на дискриминационную политику руководства СССР в отношении азербайджанского народа, депортацию сотен тысяч азербайджанцев с их исторических земель на территориях нынешней Армении и необоснованные территориальные претензии Армении к Азербайджану, грубо нарушив международное право и Конституцию, совершила беспрецедентную расправу над гражданским населением.
Сразу же после трагических событий, 21 января 1990 года, общенациональный лидер Гейдар Алиев, демонстрируя свою солидарность с азербайджанским народом в Постоянном Представительстве Азербайджана в Москве, резко осудил это преступление, совершенное против азербайджанского народа, и потребовал политико-правовой оценки этой резни и наказания виновных.
На специальном заседании Милли Меджлиса (Парламента), состоявшемся в феврале 1994 года, зверское убийство невинных людей 20 января 1990 года было оценено как военная агрессия и преступление, а в марте 1994 года было принято постановление “О трагических событиях, совершенных в Баку 20 января 1990 года”. 20 января – объявлен Национальным днём траура.
Трагедия 20 января оказала решающее влияние на формирование национальной идентичности Азербайджана и явилась поворотным моментом восстановлении в государственной независимости Азербайджана. Азербайджанский народ, подвергшийся 33 года назад военной, политической и моральной агрессии со стороны советского режима, показал свою приверженность историческим традициям борьбы. В тот кровавый день дети Родины, отдавшие свои жизни ради защиты справедливости, вписали яркую страницу в анналы героизма нашего народа. 20 января 1990 года, вошедший в нашу историю как день национальной гордости, показал всему миру, что азербайджанский народ достоин жить свободно, суверенно и независимо.
Несмотря на то, что прошло уже 33 года, событиям 20 января, по своему характеру и масштабам являющимся одним из самых страшных преступлений, совершенных в ХХ веке, в котором были грубо нарушены все международно-правовые документы, не дана международная правовая оценка. Руководство бывшего Советского Союза несет прямую ответственность за это преступление. Согласно международному праву, инцидент 20 января должен быть квалифицирован как преступление против человечности, а его заказчики и исполнители должны быть наказаны.
Сегодня души наших героев-шехидов, павших за независимость Азербайджана, а также за суверенитет и территориальную целостность нашей страны, возрадовались. Отважная Азербайджанская Армия под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего освободила наши территории, которые в течение 30 лет были оккупированы врагом, территориальная целостность Азербайджана была восстановлена. На действия, предпринимаемые против независимости, суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, и впредь будет дан достойный ответ.
С глубокой скорбью чтим светлую память о наших соотечественниках, отдавших свои жизни за территориальную целостность нашей страны, свободу нашего народа и независимость нашего государства