Moldovanın paytaxtı Kişinyovda 20 yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Moldovanın paytaxtı Kişinyovda 20 yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü ilə bağlı anım tədbiri keçirilib. Mərasimdə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Səfirliyin önündə faciə qurbanlarının xatirəsinə həsr edilmiş guşə önünə çiçəklər düzülüb.
Anım tədbirində Qanlı Yanvar faciəsinin ildönümünü və vətənimizin azadlığı naminə canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsini yad etmək məqsədilə Moldovada yaşayan çoxsaylı soydaşlarımız, Moldovanın dövlət və ictimaiyyət nümayəndələri, bu ölkədə akkreditə olan diplomatik nümayəndəlik və beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, Moldova Xarici İşlər və Avropaya inteqrasiya nazirliyinin idarə və şöbə müdirləri, həyudi diaspor təşkilatların nümayəndələri, tələbələr və KİV nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən səfir Qüdsi Osmanov 20 yanvar tarixinin anım və qürur günü olduğunu bildirib.
Səfir 20 Yanvar hadisələrinə ilk dəfə Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən siyasi-hüquqi qiymət verildiyini diqqətə çatdırıb. O gün şəhid olan bütün qəhrəmanların hər bir azərbaycanlının qəlbində əbədi yaşayacağını vurğulayan Qüdsi Osmanov qeyd edib ki, Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi zəfər azadlıq və vətənin bölünməzliyi uğrunda canlarından keçən hər bir şəhidin ruhunu şad edib. Azad olunmuş ərazilərdə quruculuq bərpa işlərindən söz açan diplomat, Dövlət Başçısı İlham Əliyevin yeni prioritet adlandırdığı azərbaycanlıların Qərbi Azərbaycana öz doğma torpaqlarına da yaxın zamanlarda qayıdacağına ümüdvar olduğunu bildirib.
Moldova parlamentinin deputatı, Moldova-Azərbaycan Parlamentlərarası Dostluq qrupunun Moldova tərəfindən sədri Vitali Jakot çıxışında sovet hakimiyyətinin dinc azərbaycanlılara qarşı törətdiyi cinayyəti pisləyib, Moldova ilə Azərbaycan xalqlarının oxşar taleyindən, ərazilərində separatizm ilə üzləşdiyini söyləyərək, bənzər fəciələrin təkrar olunmaması üçün beynəlxalq sivil ictimaiyyət tərəfindən bu hadisələrə düzgün siyasi-hüquqi qiymətin verilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Moldovanın Baş nazirinin insan hüquqları üzrə müşaviri Nikolay Rediste çıxışında qeyd edib ki, Moldova Hökuməti terror, insan ölümünə səbəb olan istənilən təcavüzü qətiyyətlə pisləyir. Moldova rəsmisi ortaq keçmişimizi unutmamağı, belə hadisələrdən sonra sülhə daha da böyük qiymət verildiyini söyləyib.
Moldova Azərbaycan Konqresinin sədri Elçin Bayramov 20 yanvar faciəsinin Azərbaycan tarixinin ən qanlı səhifələrindən biri olduğunu, dövlətimizin azadlığı, xalqımızın birliyi və həmrəyliyinə gedən yolda mühüm rol oynadığını söyləyib. O, həmçinin qeyd edib ki, milyonlarla həmyerlimiz hadisəinin səhəri günü azadlıq meydanında toplaşaraq, xalqımızın sovet cəlladları qarşısında əyilməz və qorxmaz olduqlarını nümayiş etdiriblər.
Qardaş Türkiyənin Moldovadakı Səfiri Uyğur Mustafa Sərtəl çıxışında azərbaycan xalqının 20 yanvar 1990-cu ildə göstərdiyi vətənpərvərlik, iradə və sücaətin ən böyük hörmətə layiq olduğunu bildirib.
Diasporun fəal nümayəndəsi, şair Yasin Seyid 20 yanvarda ölkəmizin müstəqilliyi yolunda canlarından keçən şəhidlərimizin Azərbaycan xalqının gəlbində daim yaşayacaqlarını qeyd edib.
Həmçinin Moldovada işgüzar səfərdə olan Azərbaycan Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, “Yeni Çağ” Media Qrupunun rəhbəri Aqil Ələsgər, “Gənclərin Təşəbbüsünə və İnkişafına Dəstək” İctimai Birliyinin sədri, “Diaspor” İnformasiya Mərkəzinin direktoru Toğrul Allahverdili, “DAVAM” Gənclər Hərəkatının sədri Nihad Allahyarlı, “Xəzər “İntellektual Gənclər Klubunun sədri Seymur Teymurov, "Nə? Harada? Nə zaman?" Elitar Klubunun üzvü, Breyn-Rinq üzrə dünya çempionu Cahangir Fərəcullayev tədbirdə iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, səfirliyin önündə 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümü ilə əlaqədar Qanlı Yanvarda törədilmiş və görünməmiş qəddarlığı əks etdirən tarixi foto şəkillərdən ibarət sərgi təşkil olunub.

В столице Молдовы, Кишиневе состоялось памятное мероприятие, посвященное 33-й годовщине трагедии 20 января
В столице Молдовы Кишиневе перед Посольством Азербайджана состоялось памятное мероприятие, посвященное 33-й годовщине трагедии 20 января-Дня всеобщей скорби.  Вначале на церемонии память погибших 20 января 1990 года была почтена минутой молчания, далее участники мероприятия возложили цветы перед стендом, посвященном памяти жертв трагедии.
На мероприятии приняли участие азербайджанцы, проживающие в Молдове, государственные деятели и общественные деятели, руководители дипломатических представительств и международных организаций, аккредитованных в Молдове, руководители департаментов и отделов МИД Молдовы, представители еврейских диаспорских организаций в этой стране, а также студенты и представители местных СМИ.
Выступающий на мероприятии посол Азербайджана в Молдове Гудси Османов сказал, что 20 января это день памяти и гордости для азербайджанского народа. Посол отметил, что впервые событиям 20 января политико-правовую оценку дал Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев.  Дипломат подчеркнул, что, как и 33 года назад 20 января, так и в период 44-дневной Отечественной войны азербайджанцы проявили доблесть, мужество и патриотизм. Посол рассказал присутствующим о масштабных строительно-восстановительных работах на освобожденных территориях, о планах по возвращению беженцев в свои родные дома, в том числе о приоритете, объявленном главой Азербайджанского государства по возвращению азербайджанцев также в свои исконные земли проживания в Западном Азербайджане.
Депутат Парламента Молдовы, председатель Межпарламентской группы дружбы с Молдавской стороны Виталий Жакот в своем выступлении осудил преступление советской власти против мирных азербайджанцев. Он отметил схожесть судеб Молдовы и Азербайджана, которые на своей территории столкнулись с сепаратизмом, и подчеркнул, что для предотвращения подобных событий в будущем, им должна быть дана правильная политико-правовая оценка.
Советник премьер-министра Республики Молдова по правам человека и межэтническим отношениям Николай Радица в своем выступлении отметил, что Правительство Молдовы категорически осуждает любое насилие, террор, которые направлены против человечности. Он призвал не забывать общее прошлое двух стран, и зная такие страшные случаи еще больше ценить мир и стабильность.
Председатель Конгресса азербайджанцев Молдовы Эльчин Байрамов отметил, что 20 января является одной из кровавых страниц истории Азербайджана, которое сыграло важную роль в восстановлении независимости, сплоченности и солидарности азербайджанского народа. Он также рассказал, что миллионы азербайджанцев на следующий день собрались на площади свободы, тем самым продемонстрировав непреклонность и бесстрашие перед советскими палачами.
Посол Турции в Молдове Уйгар Мустафа Сертел отметил, что патриотизм, воля и храбрость, которую продемонстрировали азербайджанцы 20 января 1990 году заслуживают самого большого уважения.
Активный член диаспоры, поэт Ясин Сейидов в своем выступлении отметил, что память о погибших в день трагедии будет жить в сердцах всех азербайджанцев вечно.
Также на мероприятии приняли участие руководители молодежных организаций Азербайджана, находящиеся в Молдове с рабочим визитом.
Далее гости ознакомились с фотовыставкой, организованной перед Посольством Азербайджана, исторической хроникой событий 20 января.