Moldovanın Kişineu şəhərində Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş konfrans keçirilib
21 fevralda Moldovanın paytaxtı Kişineuda Azərbaycan Respublikasının Moldovadakı Səfirliyi, Moldova Azərbaycan Konqresinin təşkilatçılığı və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Moldova Tarix muzeyində Xocalıya həsr olunmuş konfrans keçirilib. Tədbir “Xocalıya ədalət” kampaniyası çərçivəsində təşkil olunub.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Milli Məclisin deputatları, Moldova rəsmiləri, ictimai-siyasi xadimlər, azərbaycan diasporun üzvləri, Moldovada akkreditə olan diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri – qardaş Türkiyə, Bolqarıstan, Qətər, İsrail, Rumıniya, Qazaxıstan səfirləri, o cümlədən bu ölkədə yəhudi ictimai təşkilatların rəhbərləri və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
İlk öncə qonaqlar Moldova Tarix muzeyinin foyesində təşkil olan Xocalı soyqırımını əks etdirən foto şəkillər ilə tanış olublar.
Tədbir iştirakçılarına Heydər Əliyev Fondunun təqdim etdiyi Xocalı soyqırımı haqqında broşürlər, lifledlər, “Sonsuz dəhliz” filminin diskləri, döş nişanları paylanılıb. Sonra konfransda Xocalı soyqırımı haqqında “Histogram #Khojaly” filmi nümayiş olunub.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Moldovadakı səfiri Qüdsi Osmanov konfrans iştirakçılarına Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından söz açıb, erməni quldurların xalqımıza qarşı həyata keçirdikləri etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində törətdikləri cinayətlər sırasında Xocalı soyqırımının xüsusi amansızlıqla seçildiyini qeyd edib. Səfir Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsindəki parlaq Qələbəsi, torpaqlarımızın mənfur düşmənin işğalından azad olunması və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin olunması nəticəsində xalqımızın başıuca gəzdiyini bildirib. Diplomat tədbirdə iştirak edən Moldova Azərbaycan Konqresinin gənc üzvlərinə səslənərəq, Xocalı soyqırımının Moldova Parlamentində tanınması istiqamətində təşəbbüskar olmağa çağırıb.
Sonra tədbirdə Moldova Respublikası Prezidenti Apparatının rəhbəri Andrey Spınu çıxış edib. O dünyanın istənilən yerində işğalçı siyasətin yolverilməz olduğunu qeyd edib, Xocalı soyqırımına bənzər dəhşətli ağlasığmaz hadisələrin təkrarlanmaması üçün regionda sülhün bərqərar olmasının vacibliyini vurğulayıb. Andrey Spınu Azərbaycana səfərlərini xatırlayaraq, ölkəmizdə şahidi olduğu hərtərəfli inkişafdan söz açıb, dövlətimizə dəstəyini ifadə edərək, Moldovanın Azərbaycanın kədərini bölüşdüyünü bildirib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Tahir Mirkişili çıxışında Xocalı faciəsinin Birinci Qarabağ müharibəsində ən qanlı, ən irimiqyaslı faciə olduğunu bildirib. O bunun Azərbaycan xalqının gözləmədiyi anda qonşu erməni xalqı tərəfindən qəddarcasına törədildiyi söyləyərək, Xocalı faciəsini yalnız xalqımıza qarşı deyil, ümumilikdə insanlıq əleyhinə, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayət adlandırıb. Bu hadisələrin bir daha təkrarlanmaması üçün bütün ölkələrin Xocalı soyqırımını qınamalı olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Moldova Parlamentinin deputatı, Azərbaycan ilə Moldova parlamentlərarası dostluq qrupunun Moldova tərəfindən sədri Vitaliy Jakot çıxışında Xocalı soyqırımı törədilməsinə görə məsuliyyət daşıyanların cəzalandırılmasının vacibliyini vurğulayıb. “Bu ona görə lazımdır ki, buna bənzər dəhşətli hadisələr nə indi, nə də gələcəkdə təkrarlanmasın”, - deyə millət vəkili qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Soltan Məmmədov çıxışında Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə keçirilən tədbiri yüksək qiymətləndirərək, Heydər Əliyev Fondunun Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünyaya çatdırılması istiqamətində sistemli və ardıcıl fəaliyyətindən danışıb. O, 2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanmış “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası vasitəsi ilə faciə ilə əlaqədar erməni millətçilərinin əsl simasını ifşa edən dəhşətli faktların geniş beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılmasında kampaniyanın böyük rolunu vurğulayıb. Millət vəkili Prezident İlham Əliyevin Xocalı soyqırımını törədənlərin ifşa olunmasını və beynəlxalq ictimaiyyətin geniş məlumatlandırılmasını Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Bununla yanaşı, azərbaycanlı deputat Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin gündəmdə olduğunu, regionda bütün xalqların marağında olan sülhün və əminamanlığın bərqərar olması üçün ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən siyasətdən söz açıb.
Moldovalı siyasi təhlilçi, politoloq Ruslan Şevçenko Xocalı soyqırımını törədən erməni cinayətkarların beynəlxalq ictimaiyyət qarşısında cavab verməsinin vacibliyini vurğulayıb, bu dəhşətli faciənin iddia vaxtının olmadığını qeyd edib.
Moldova Azərbaycan Konqresinin sədri Elçin Bayramov Xocalı həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması, beynəlxalq aləmdə yayılması və bu soyqırıma obyektiv qiymət verilməsi məqsədilə hər il Moldovada təşkil edilən tədbirlərdən söz açıb, gənc azərbaycanlıları öz faciəvi tarixini unutmamağa çağırıb.

В Кишиневе состоялась конференция, посвященная Ходжалинской трагедии
21 февраля в Кишиневе в Музее Истории Республики Молдова состоялась конференция, посвященная 31-й годовщине Ходжалинской трагедии. Мероприятие было организовано Посольством Азербайджанской Республики и Конгрессом Азербайджанцев Молдовы при поддержке Фонда Гейдара Алиева в рамках международной кампании «Справедливость Ходжалы». На конференции приняли участие азербайджанские парламентарии, официальные лица Молдовы, общественно-политические деятели, представители дипломатического корпуса, аккредитованного в Молдове, члены азербайджанской диаспоры, представители СМИ.
В начале мероприятия участникам конференции был продемонстрирован фильм «Истограм#Ходжалы», повествующий о событиях, отличающихся особой жестокостью и беспощадностью в азербайджанском городе Ходжалы в 1992 году.
Посол Азербайджана в Молдове Гудси Османов рассказал участникам конференции о территориальных претензиях Армении к Азербайджану, отметил, что в ряду преступлений, совершенных в ходе этнических чисток в отношении азербайджанского народа армянскими националистами, Ходжалинский геноцид отличается особой жестокостью. Посол также рассказал о славной победе Азербайджана в 44-дневной войне, в результате которой были освобождены из под оккупации азербайджанские земли и восстановлена территориальная целостность страны.
Выступивший на мероприятии генеральный секретарь Аппарата Президента Андрей Спыну, отметил недопустимость политики оккупации ни в одной стране мира, подчеркнув важность установления мира в регионе, для того, чтобы не допустить повторения страшных и немыслимых событий, подобных Ходжалинской трагедии. Также генеральный секретарь выразил поддержку азербайджанскому народу и отметил, что Молдова как дружеская Азербайджану страна разделяет печаль и радость азербайджанского народа.
Депутат Милли Меджлиса Азербайджана Тахир Миркишили в своем выступлении отметил, что Ходжалинская трагедия была самой кровавой и масштабной трагедией Первой Карабахской войны. Депутат сказал, что данное преступление было совершено в отношении азербайджанского народа соседней Арменией, с жестокостью и беспощадностью, которую азербайджанцы не ожидали от соседей. Он отметил, что Ходжалинский геноцид это преступление не только в отношении азербайджанского народа, но и преступление против человечности и всего человечества в целом. Азербайджанский депутат подчеркнул важность признания Ходжалинского геноцида всеми странами, для предотвращения повторения подобных трагедий.
Депутат Парламента Молдовы, председатель от Молдавской стороны группы межпарламентской дружбы между Азербайджаном и Молдовой Виталий Жакот выступил на конференции и отметил, что виновники и причастные к данной трагедии должны понести заслуженное наказание, «чтобы ни сегодня, ни в будущем подобные страшные преступления не повторялись вновь», - сказал депутат.
Депутат Милли Меджлиса Азербайджана Солтан Мамедов рассказал участникам конференции о последовательной деятельность Фонда Гейдара Алиева в вопросе донесения правды о Ходжалинской трагедии до мировой общественности. Он отметил большую роль кампании «Справедливость Ходжалы», инициированную в 2008 году вице-президентом Фонда Гейдара Алиева Лейлой Алиевой, в донесении до широкой международной общественности страшных фактов, обнажающих истинное лицо армянских националистов. Депутат рассказал, что разоблачение виновных в данной трагедии и широкое информирование о ней мировой общественности определено Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым одним из приоритетных направлений внешней политики страны. В то же время, азербайджанский депутат заявил, что на повестке дня стоит подписание мирного договора между Азербайджаном и Арменией, а проводимая Азербайджаном политика по установлению мира и стабильности в регионе отвечает интересам всех народов региона.
Молдавский политический обозреватель, политолог Руслан Шевченко в своем выступлении отметил важность международного суда над преступниками, совершившими геноцид в Ходжалы, подчеркнув, что такие преступления не имеют срока исковой давности.
Председатель Конгресса Азербайджанцев Молдовы Эльчин Байрамов рассказал участникам конференции о ежегодно проводимых в различных уголках мира, в том числе в Молдове азербайджанской диаспорой мероприятиях, посвященных Ходжалинской трагедии и призвал молодежь не забывать трагические страницы своей истории.