Moldovada Azərbaycanın Müstəqilliyinin Bərpası günü qeyd edilib
Oktyabrın 18-də Azərbaycanın Moldovadakı səfirliyinin önündəki Qələbə bağında 18 oktyabr - Azərbaycanın Müstəqilliyinin Bərpası Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin büst-heykəli önünə gül dəstələri düzüblər.
Sonra Azərbaycanın Moldovadakı səfiri Qüdsi Osmanov iştirakçılar qarşısında çıxış edib. O, tədbirin qonaqlarına müstəqilliyin ilk illərində erməni aqressorları tərəfindən etnik təmizləməyə məruz qalmış Azərbaycan xalqının keçdiyi ağır sınaqlarından, Azərbaycan torpaqlarının işğalından, Azərbaycan dövlətinin xilası və müasir Azərbaycanın inkişafında Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan danışıb. Diplomat Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq bərpası məsələsinə də toxunub. O, Prezident İlham Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasəti sayəsində Azərbaycanın hazırda dünya birliyinin ən nüfuzlu üzvlərindən biri, regionun lider dövləti, sabit iqtisadiyyatı, güclü orduya malik ölkə olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə həmçinin Moldova parlamentinin deputatı, Azərbaycan və Moldova parlamentlərarası dostluq qrupunun həmsədri Vitaly Jakot çıxış edib. O, öz müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparan və regionun ən güclü dövlətlərindən birini qurmağa qadir olan Azərbaycan xalqının gücü və iradəsindən söz açıb. V.Jakot bu gün Azərbaycanda müşahidə olan tərəqqi və rifahı qeyd edərək, bunun ölkə rəhbərliyinin iradəsinin, qətiyyətinin və böyük əməyinin nəticəsi adlandırıb.
Vətən Müharibəsinin qazisi İlqar Cahangirov çıxışında 44 günlük müharibənin nəticələri və Azərbaycanın ərazi bütövlüyunün bərpasından danışıb. O, qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının layiqli övladları ədalətin bərqərar olması uğrunda mübarizə aparıblar. Onlar göstərdikləri mərdlik və şücaət, Azərbaycan Prezidentinin iradəsi və qətiyyəti nəticəsində parlaq qələbə qazana biliblər.

В Кишиневе отметили День Восстановления Независимости Азербайджана
18 октября в сквере Победы у Посольства Азербайджана в Молдове состоялось мероприятие, посвященное 18 октября – Дню восстановления независимости Азербайджана.
Вначале участники мероприятия возложили цветы к бюсту-памятнику общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
Затем перед собравшимися выступил Посол Азербайджана в Молдове Гудси Османов. Он рассказал гостям мероприятия про тяжелые испытания азербайджанского народа, который подвергся этнической чистке со стороны армянских агрессоров в первые годы независимости, оккупацию азербайджанских земель, о неоценимой роли Гейдара Алиева в спасении Азербайджанского государства от разрушения и его заслугах в развитии современного Азербайджана. Дипломат также коснулся вопроса восстановления территориальной целостности Азербайджана в соответствии с нормами и принципами международного права. Он подчеркнул, что благодаря успешной внутренней и внешней политике Президента Ильхама Алиева, в настоящее время Азербайджан – один из наиболее авторитетных членов мирового сообщества, ведущее государство региона, страна с устойчивой экономикой и сильной армией.
Также на мероприятии выступил депутат Парламента Молдовы, сопредседатель группы межпарламентской дружбы между Азербайджаном и Молдовой Виталий Жакот. Он отметил силу и решимость азербайджанского народа, который боролся за свою независимость и смог построить одно из сильнейших государств региона. В.Жакот подчеркнул, что прогресс и процветание, которое наблюдается во всех сферах в Азербайджане – показатель и яркий пример трудолюбия, воли и решимости руководства страны.
Ветеран Отечественной войны Ильгар Джахангиров в своем выступлении рассказал про 44-дневную войну, в результате которой была восстановлена территориальную целостность Азербайджана. Он отметил, что достойные сына азербайджанского народа боролись за восстановление справедливости и смогли одержать блестящую победу благодаря воле и решительности Президента Азербайджана, а также своей отваге и доблести.