Moldovada 8 noyabr - Zəfər günü qeyd edilib
8 noyabrda Azərbaycanın Moldovadakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Səfirliyin önündəki “Qələbə” bağçasında Zəfər günü qeyd edilib.
Tədbirdə Moldova Parlamentinin sədrinin müavini Mixail Popşoy, qardaş Türkiyə Respublikasının səfiri Uyqar Mustafa Sertel, Moldovanın Millətlərarası Münasibətlər Agentliyinin sədri Nikolay Reditse, bu ölkədə akkreditə olan doplamatik korpusun nümayəndələri, ictimai-siyasi xadimlər, milli azlıqların icma rəhbərləri və diaspor üzvləri iştirak ediblər.
Zəfər günü münasibətilə Səfirliyin önündəki “Qələbə” bağçasında XVIII əsrin məşhur Azərbaycan şairi və ictimai xadim, Qarabağ xanının vəziri Molla Pənah Vagifin barelyefinin açılış mərasimi olub.
Tədbirdə çıxış edən səfir Qüdsi Osmanov nitqində ilk öncə xalqımıza bu Qələbəni bəxş edən, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və süverenliyi yolunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsini yad edib. Səfir bu gün Xankəndidə keçirilən hərbi paradı qeyd edərək, xalqımızın qürür mənbəyi olan Qələbəni tarixi ədalətin bərpası və beynəlxalq hüququn təntənəsi adlandırıb. Diplomat Ermənistanın ölkəmizə qarşı destruktiv və işğalçılıq siyasətinə baxmayaraq, Azərbaycanın sülh gündəliyinə sadiq olduğunu bildirib. Həmçinin səfir işğaldan azad olan ərazilərdə aparılan geniş miqyaslı tikinti-bərpa, yenidənqurma işlərindən danışıb, “Böyük qayıdış” proqramı çərçivəsində bu torpaqların əsl sahibləri olan keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıtdığını bildirib.
Moldova Parlamentinin sədr müavini Mixail Popşoy Azərbaycan xalqını böyük bayram münasibətilə təbrik edərək, Moldovanın hər zaman ölkəmizin ərazi bütövlüyünü, suverenliyini dəstəklədiyini və bunun qarşlıqlı olduğunu bildirib. O, yaxın gələcəkdə Dnestrayanı münaqişəsinin sülh yolu ilə həll olacağına ümüd ifadə edərək, bunun regionun inkişafına töhfə verəcəyini qeyd edib. Moldova rəsmisi həmçinin ölkələrimiz arasında inkişaf edən dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açıb, Moldovada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diaspor təşkilatının nümunəvi və aktiv fəaliyyətini vurğulayıb.
Qardaş Türkiyə Respublikasının səfiri Uyqar Mustafa Sertel çıxışında 44-günlük müharibə nəticəsində əldə edilən Qələbəni bütün Türk dünyasının Qələbəsi adlandırıb. O, eyni soykökə, dilə, dinə, mədəniyyətə və tarixi bağlara malik olan xalqlarımızın sevincli, kədərli günlərində hər zaman bir-birinin yanında olduğunu dilə gətirib.
Moldovada tanınmış siyasi analitik Vitaliy Andreevskiy çıxışında Azərbaycanın Qələbəsini tarixi adlandıraraq, əldə edələn Zəfərin güclü lider və xalqın birliyi tandemi əsasında qazanıldığını vurğulayıb.
Daha sonra ürək sözləri ilə Moldovanın Millətlərarası Münasibətlər Agentliyinin sədri Nikolay Reditse, Moldova Azərbaycan Konqresinin sədri Elçin Bayramov, siyasi ekspert Ruslan Şevçenko, diasporun fəal üzvü Maarif Rəhimov və milli diasporlar təşkilatların rəhbərləri çıxış ediblər.

Victory Day was celebrated in Moldova
On November 8th, an event dedicated to Victory Day took place in the “Victory” Square near the Azerbaijani Embassy in Moldova. The event was attended by the Deputy Speaker of the Parliament of the Republic of Moldova Mihail Popshoi, the Ambassador of the Brotherly Republic of Türkiye Uygar Mustafa Sertel, Deputy Director General of the Moldovan Agency for Interethnic Relations Nicolae Radita, political analysts Vitalie Andrievschi and Ruslan Shevchenko, representatives of the diplomatic corps accredited to Moldova, public and political figures, leaders of national communities and members of the Azerbaijani diaspora.
On the occasion of Victory Day, a ceremony was held in the “Victory” Square near the Embassy to unveil the bas-relief of Molla Panah Vagif - Azerbaijani poet, 18th century Azerbaijani statesman and vizier of the Karabakh Khanate.
Speaking at the event, Azerbaijan Ambassador Gudsi Osmanov honored first of all the memory of the martyrs who sacrificed their lives for the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan, thus giving this victory to the Azerbaijani people.
The Ambassador remarked the military parade that took place in Khankendi city today and called the victory in the 44-day war a source of pride for our people, the restoration of historical justice and the triumph of international law. The diplomat noted that despite Armenia's destructive and aggressive policy towards our country, Azerbaijan is committed to the peace agenda. The Ambassador also spoke about the large-scale construction and reconstruction works underway in the territories liberated from occupation and informed that under the "Great Return" program, former refugees - real owners of these lands are returning to their homes.
The Deputy Speaker of the Parliament of the Republic of Moldova, Mihail Popshoi, congratulated the Azerbaijani people on the occasion of the great holiday and noted that the Republic of Moldova has always consistently supported and supports the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and this is mutual. He expressed his hope that the Transnistrian conflict will be resolved peacefully in the near future, which will give an impluse to the development of the region. In addition, Mr. Popshoi noted about the development of friendly and cooperative relations between Moldova and Azerbaijan, and highlighted the exemplary and active work of the Azerbaijani diaspora in Moldova.
The Ambassador of the Brotherly Republic of Türkiye, Mr. Uygar Mustafa Sertel in his speech, described the victory in the 44-day war as a victory of the whole Turkish world. He said that our people who share the same origin, language, religion, culture and historical ties are always by each other's side in both happy and sad days.
In his speech, Vitalie Andrievschi, a well-known political analyst from Moldova, described Azerbaijan's victory as historic and stressed that it was achieved thanks to the tandem of a strong leader and the unity of the people.
The next speakers were Deputy Director General of the Moldovan Agency for Interethnic Relations Nicolae Radita, President of the Azerbaijani Congress of Moldova Elchin Bayramov, political analyst Ruslan Shevchenko, active diaspora member Maarif Rahimov and leaders of national diaspora organisations.