Moldovada 20 Yanvar faciəsinin qurbanlarının xatirəsi yad edilib
Мərasimdə şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, səfirliyin qarşısında faciə qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş guşə önünə çiçəklər düzülüb.
Anım tədbirində səfirliyin diplomatları, Moldovada yaşayan çoxsaylı soydaşlarımız, tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən səfir Ülvi Baxşəliyev 20 Yanvarın anım və qürur günü olduğunu bildirib. Diplomat bildirib ki, 20 Yanvar hadisələrinə ilk dəfə Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən siyasi-hüquqi qiymət verilib. Şəhid olan bütün qəhrəmanların xatirəsinin hər bir azərbaycanlının qəlbində əbədi yaşayacağını vurğulayan Ü.Baxşəliyev deyib ki, şəhidlərimizin qisası döyüş meydanında alınıb, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa edib.
Sonra Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin sədri Elçin Bayramov 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan tarixinin ən qanlı səhifələrindən biri olduğunu, dövlətimizin azadlığı, xalqımızın birliyi və həmrəyliyinə gedən yolda mühüm rol oynadığını söyləyib. O, həmçinin qeyd edib ki, milyonlarla həmyerlimiz hadisənin səhəri günü Azadlıq meydanında toplaşaraq xalqımızın sovet cəlladları qarşısında əyilməz və qorxmaz olduqlarını nümayiş etdirib.

Жертвы трагедии 20 января почтили в Молдове
В столице Молдовы Кишиневе прошло памятное мероприятие, посвященное 34-й годовщине трагедии 20 января.
В памятном мероприятии приняли участие дипломаты посольства, соотечественники и студенты, проживающие в Молдове.
Выступая на мероприятии, посол Ульви Бахшалиев отметил, что 20 января – день памяти и гордости. Дипломат также сказал, что первый давшим политико-правовую оценку событиям 20 января стал Общенациональный лидер Гейдар Алиев. Подчеркнув, что память обо всех героях-шехидах будет жить вечно в сердце каждого азербайджанца, У.Бахшалиев заявил, что наши шехиды были отомщены на поле боя, Азербайджан полностью восстановил свою территориальную целостность и суверенитет.
Также на мероприятии выступил Председатель Конгресса азербайджанцев Молдовы Эльчин Байрамов заявив, что трагедия 20 января является одной из самых кровавых страниц в истории Азербайджана и сыграла важную роль на пути к свободе нашего государства, единству и солидарности всего народа. Он также отметил, что утром в день происшествия на площади Азадлыг собрались миллионы наших соотечественников и продемонстрировали неукротимость и бесстрашие нашего народа перед советскими палачами.
В сквере на против посольства была организована выставка исторических фотографий посвященной трагедии 20 января.