Kişineuda Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə qəbul təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının Moldova Respublikasında Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən təntənəli tədbirdə Moldovanın daxili işlər naziri Adrian Efros, Kişineuda səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Moldova Parlamentinin deputatları, xarici ölkələrin səfirlikləri, ictimai-siyasi xadimlər, diplomatlar, diaspor fəalları iştirak ediblər.
Qəbul Azərbaycan və Moldova Dövlət himnlərinin ifası ilə başlayıb.
Sonra çıxış edən Azərbaycanın Moldovadakı səfiri Ülvi Baxşəliyev bildirib ki, 28 May xalqımızın azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizə tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış bir gündür. 1918-ci il mayın 28-i Şərqdə və bütün müsəlman aləmində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yarandığı gündür. Amma çox təəssüf ki, qurulandan iyirmi üç ay sonra respublika süqut etdi. Bu, bir daha onu göstərir ki, müstəqilliyi qoruyub saxlamaq onu əldə etməkdən daha çətindir. 1918-ci ildə qaldırılan bayraq 1920-ci ildə endirilib. Bundan sonra Ulu Öndər Heydər Əliyev bu bayrağı ilk dəfə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sessiyasında rəsmi olaraq qaldırıb və təsis edib. Praktiki olaraq müstəqilliyə gedən yol bu tarixi andan başlayıb.
Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ilk illərdə böyük çətinliklərlə, daha doğrusu, ərazilərinin müəyyən hissəsinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı ilə üzləşdi. Bununla belə, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan ordusu 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı ərazilərimizin əksəriyyətini işğaldan azad edə bildi. Həmçinin, ötən ilin sentyabrında biz öz ərazilərimizi tam bərpa etdik. yerli antiterror əməliyyatları vasitəsilə ərazi bütövlüyü və suverenliyi, beləliklə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinin icrasını təmin etdik. Azərbaycan beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, xüsusilə də suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə ciddi əməl olunması əsasında Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması kursunu müəyyən edib.
Səfir qeyd edib ki, ölkəmizin beynəlxalq aləmdə rolu artmaqdadır. Azərbaycan qlobal əhəmiyyətli məsələlərin müzakirəsi üçün ciddi platformaya çevrilir. Beləliklə, Azərbaycan yekdilliklə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə növbəti Konfransına ev sahibliyi edən ölkə seçilib.
Moldovanın daxili işlər naziri Adrian Efros çıxışında bildirib ki, Azərbaycan qarşısında duran çağırışların öhdəsindən gəlmək və beynəlxalq arenada öz mövqeyini möhkəmləndirmək üçün güclü bacarıq nümayiş etdirib. İqtisadi və sosial tərəqqi, infrastrukturun inkişafı, təhsil və texnologiyaya investisiyalar Azərbaycan xalqının firavan və sabit gələcək yaratmaq əzminin əyani sübutudur. Bu nailiyyətlər Moldova Respublikasında da bizim üçün ruhlandırıcıdır.
“Bu münasibətlə biz Azərbaycanla əməkdaşlığımızı davam etdirmək və intensivləşdirmək üçün güclü öhdəliyimizi bir daha təsdiqləmək istərdik. Biz yeni tərəfdaşlıq imkanlarını araşdırmağa və regionumuzda sülh, sabitlik və rifahı təşviq etmək üçün birgə işləməyə açığıq”,- deyə moldovalı nazir əlavə edib.
Daha sonra təbriklərini çatdıran Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycanın müstəqillik tarixi, əhəmiyyəti və əldə edilən nailiyyətlərini vurğulayıb. O, çıxışında Moldovanı Azərbaycan üçün dost ölkə kimi xarakterizə edərək, beynəlxalq arenada daim dövlətlərimizin bir-birini yaxından dəstəklədiyini qeyd edib. F.Muradov ölkə başçılarının səyləri nəticəsində dövlətlərimiz arasında münasibətlərin, dostluq əlaqələrinin daha da yüksəldiyini bildirib.
Dövlət Komitəsinin sədri Moldovada yaşayan soydaşlarımızın diaspor fəaliyyətində aktivliyini qeyd edərək, onların dost ölkədə çox rahat şəkildə yaşayıb, ölkənin ictimai həyatında yaxından iştirak etdiyini vurğulayıb.

A solemn event dedicated to the Independence Day of the Republic of Azerbaijan was held in Chisinau. The Independence Day of the Republic of Azerbaijan is celebrated on May 28, on this day in 1918 the Azerbaijan Democratic Republic - the first democratic parliamentary state in the East and the whole Muslim world was proclaimed.
In the event as the guest of honor participated the Minister of Internal Affairs of the Republic of Moldova Adrian Efros as well as the Chairman of the State Committee on Diaspora of Azerbaijan Fuad Muradov, representatives of the diplomatic corps accredited in Moldova, officials, politicians, cultural and art figures and the Azerbaijani Diaspora living in Moldova.
In his speech, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova Ulvi Bakhshaliyev informed the participants about Azerbaijan's achievements in recent years, as well as announced the upcoming UN Climate Change Conference (COP29) to be held in Baku in the fall.
“Azerbaijan is becoming a serious platform for discussing issues of global importance. Thus, by a unanimous decision Azerbaijan was elected as the host country of the next UN Climate Change Conference,” said the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova.
Pointing to Azerbaijan's rich experience in chairing major international organizations, the diplomat stressed that his country had repeatedly come up with initiatives that were supported by other participants.
“I am sure that this time too, our chairmanship will give a new impetus to the issues of combating climate change, which concerns us all”, said Ulvi Bakhshaliyev.
The Ambassador of the Republic of Azerbaijan also noted that “over these years, relations between Azerbaijan and Moldova have been developing progressively and dynamically”.
He thanked the representatives of Moldova who carried out in February an observer mission at the extraordinary presidential elections in Azerbaijan, which were held for the first time in the territories liberated from occupation. In his speech, the diplomat emphasized the importance of restoring Azerbaijan's territorial integrity, ending the Karabakh conflict and engaging in an active phase of peace negotiations with Armenia.
Attending a ceremony on the occasion of Azerbaijan's Independence Day in Chisinau, Minister of Internal Affairs of Moldova Adrian Efros spoke about his recent working visit to the friendly country and a series of meetings with Azerbaijani colleagues.
The minister spoke about the Moldovan side's openness to new opportunities, which strengthen the cooperation between the two countries. The minister congratulated the Azerbaijani people on Independence Day and conveyed the warmest wishes on behalf of Moldovan Prime Minister Dorin Recean.
Chairman of Azerbaijan's State Committee for Work with Diaspora Fuad Muradov, who is on a working visit to Chisinau, also noted the strong ties between the Azerbaijani and Moldovan peoples and the role of the Diaspora in the development of relations between the countries. According to him, this is “the way to a harmonious future based on common values and mutual respect”.