Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin “Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus təyyarənin qəzaya uğraması ilə bağlı mətbuat məlumatı
25 dekabr tarixində “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinə məxsus J2-8243 nömrəli Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən “Embraer 190” təyyarəsi təcili eniş zərurəti ilə bağlı Aktau şəhəri istiqamətinə yön alaraq, Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Qəzanın səbəbləri araşdırılır.
Göyərtədə 62 sərnişin, 5 ekipaj üzvü olmaqla, ümumilikdə 67 nəfər olub.
İlkin məlumata əsasən, 32 nəfərin sağ qaldığı müəyyən edilib. Aralarında vəziyyəti ağır olanlar var.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üçün Baş nazir Əli Əsədovun sədrliyi ilə dövlət komissiyası yaradılıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, faciəvi qəza ilə əlaqədar, Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar naziri, eləcə də rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin rəhbərlik etdiyi heyət Qazaxıstana yola düşüb.
Qəza ilə əlaqədar ilk andan Azərbaycan Respublikasının Aktau şəhərindəki Baş Konsulluğu hadisə yerində fəaliyyət göstərir. Qazaxıstan tərəfi ilə əlaqələndirilməklə, fövqəladə xilasetmə qurumları tərəfindən təcili operativ tədbirlər görülür.

Пресс-релиз Министерства Иностранных Дел Азербайджанской Республики в связи с крушением самолета авиакомпании «Азербайджанские авиалинии»
25 декабря самолет Embraer 190 авиакомпании «Азербайджанские авиалинии», выполнявший рейс J2-8243 из Баку в Грозный, был направлен в Актау в связи с необходимостью экстренной посадки и потерпел крушение недалеко от города. Причины аварии расследуются.
На борту находилось 67 человек, включая 62 пассажира и 5 членов экипажа.
По предварительной информации, 32 человека выжившие. Некоторые из них находятся в критическом состоянии.
По поручению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева для расследования причин авиакатастрофы была создана государственная комиссия под председательством Премьер-Министра Али Асадова. Кроме того, по поручению Президента Азербайджанской Республики в связи с трагическим происшествием в Казахстан отправилась делегация во главе с Министром по Чрезвычайным Ситуациям Азербайджанской Республики, а также Министром Цифрового Развития и Транспорта.
Генеральное консульство Азербайджанской Республики в Актау работает на месте происшествия с первого момента катастрофы. Аварийно-спасательные службы принимают срочные оперативные меры в координации с казахстанской стороной.
Горячие линии, связанные с происшествием:
AZAL
(+994) 12 5048280
(+994) 12 5048202
(+994) 12 5048203
Генеральное консульство Азербайджанской Республики в Актау
+77087127016
Министерство по Чрезвычайным Ситуациям Республики Казахстан:
+7 7172 559621
+7 7292 319091
Мы молимся о милости Аллаха к тем, кто погиб в этой катастрофе, и о выздоровлении тех, кто получил ранения.