Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin “Azərbaycan Hava Yolları”na məxsus təyyarənin qəzaya uğraması ilə bağlı mətbuat məlumatı
25 dekabr tarixində “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinə məxsus J2-8243 nömrəli Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən “Embraer 190” təyyarəsi təcili eniş zərurəti ilə bağlı Aktau şəhəri istiqamətinə yön alaraq, Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Qəzanın səbəbləri araşdırılır.
Göyərtədə 62 sərnişin, 5 ekipaj üzvü olmaqla, ümumilikdə 67 nəfər olub.
İlkin məlumata əsasən, 32 nəfərin sağ qaldığı müəyyən edilib. Aralarında vəziyyəti ağır olanlar var.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üçün Baş nazir Əli Əsədovun sədrliyi ilə dövlət komissiyası yaradılıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, faciəvi qəza ilə əlaqədar, Azərbaycan Respublikasının fövqəladə hallar naziri, eləcə də rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin rəhbərlik etdiyi heyət Qazaxıstana yola düşüb.
Qəza ilə əlaqədar ilk andan Azərbaycan Respublikasının Aktau şəhərindəki Baş Konsulluğu hadisə yerində fəaliyyət göstərir. Qazaxıstan tərəfi ilə əlaqələndirilməklə, fövqəladə xilasetmə qurumları tərəfindən təcili operativ tədbirlər görülür.

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Press release on Azerbaijan Airlines’ aircraft crash
On 25 December, the Embraer 190 aircraft of Azerbaijan Airlines, with operating flight number J2-8243 from Baku to Grozny, was directed to Aktau due to an emergency landing requirement and crashed near the city. The causes of the accident are being investigated.
There were 67 people on board, including 62 passengers and 5 crew members.
According to preliminary information, 32 people have been identified as survivors. Some of them are in critical condition.
Following the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, a state commission chaired by Prime Minister Ali Asadov has been established to investigate the causes of the plane crash. Moreover, per the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, a delegation led by the Minister of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan as well as the Minister of Digital Development and Transport, departed for Kazakhstan in connection with the tragic accident.
The Consulate General of the Republic of Azerbaijan in Aktau has been operating at the scene since the first moment of the accident. Emergency rescue agencies are taking urgent operational measures in coordination with the Kazakhstani side.