Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
Müstəqil və suveren dövlətə sahib olmaq, milli-mənəvi dəyərlərə, həmrəylik, humanizm, ədalət və qanunun aliliyi prinsiplərinə əsaslanan inkişaf etmiş cəmiyyət qurmaq yüzillər boyu Azərbaycan xalqının ən böyük arzusu olmuşdur. Tarixin müxtəlif mərhələlərində kənar müdaxilələrə, məhrumiyyətlərə baxmayaraq, xalqımız milli kimliyini, mübarizə ruhunu qoruyub saxlamış, öz ideallarına həmişə sadiq qalmış və XX əsrin sonlarında dövlət müstəqilliyini bərpa etmişdir.
1991-ci il oktyabrın 18-də qəbul edilmiş “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktında yeni Konstitusiyanın hazırlanması nəzərdə tutulsa da, 1991–1993-cü illərdə hakimiyyətin yarıtmaz fəaliyyəti cəmiyyət həyatının bütün sahələrində kəskin böhrana, ölkədə anarxiyanın yaranmasına gətirib çıxarmış, dövlət idarəçiliyi mexanizmləri formalaşdırılmamış, qanunçuluğun, vətəndaşların azad, təhlükəsiz yaşamaq hüququnun təmin edilməsi mümkün olmamışdır.
Yalnız 1993-cü ildə xalqın tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıtmış Ümummilli Lider Heydər Əliyevin böyük xilaskarlıq missiyası sayəsində ölkəmizdə cərəyan edən təhlükəli proseslərin qarşısı alındı, ictimai-siyasi sabitlik təmin edildi və müasir dövlət quruculuğu üçün etibarlı zəmin yarandı. Ulu Öndərin bilavasitə rəhbərliyi ilə hazırlanmış və 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul olunmuş Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyası ölkəmizdə genişmiqyaslı qanunvericilik və institusional islahatların əsasını təşkil etdi. Bu Konstitusiya dövlətimizin müstəqilliyinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu, vətəndaşlarımızın layiqli həyat səviyyəsinin, dünya ölkələri ilə dostluq və əmin-amanlıq şəraitində əməkdaşlığın təmin edilməsi kimi ali niyyətlərin həyata keçirilməsi üçün mühüm qanunvericilik bazası rolunu oynamışdır.
Konstitusiyanın preambulasında Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunması başlıca niyyətlərdən biri kimi bəyan edilmişdir. Lakin Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin 30 ilə yaxın işğal altında qalması Azərbaycan Respublikasının suveren hüquqlarının həmin ərazilərdə tətbiqinə imkan verməmişdir. Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə son qoyulması və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün, suverenliyinin bərpa edilməsi Azərbaycan xalqının milli ideyasının əsas məqsədlərindən birinə çevrilmiş, cəmiyyətimizin bütün resursları bu taleyüklü vəzifənin həllinə yönəldilmişdir.
2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq başlanmış Vətən müharibəsində tarixi qələbə və 2023-cü il sentyabrın 19–20-də həyata keçirilmiş uğurlu antiterror əməliyyatı nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edilmiş, Azərbaycan Konstitusiyasının hüquqi qüvvəsi işğalın aradan qaldırıldığı bütün ərazilərdə bərqərar olmuşdur. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 19 sentyabr tarixli 294 nömrəli Sərəncamına əsasən, sentyabrın 20-si Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Günü elan edilmişdir.
Bu gün Azərbaycan Respublikası xalqımızın milli maraqlarını rəhbər tutaraq, yeni reallıqlar şəraitində müstəqil siyasətini daha cəsarətlə, prinsipiallıqla davam etdirir, Konstitusiyanın tələblərinə və öz suveren hüquqlarına əsaslanaraq, qarşıda duran strateji hədəflərə doğru inamla irəliləyir.
Konstitusiyamızın bəyan etdiyi niyyətlərdən biri kimi ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa olunduğunu, 2025-ci ildə Konstitusiyamızın qəbul edilməsinin 30-cu və Vətən müharibəsində qələbəmizin 5-ci ildönümünü nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alıram:
1. 2025-ci il Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilsin.
2. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyası Azərbaycan Respublikasında 2025-ci ilin “Konstitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər planına dair təkliflərini bir ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim etsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики Об объявлении 2025 года в Азербайджанской Республике «Годом Конституции и Суверенитета»
Обладать независимым и суверенным государством, построить развитое общество, основанное на принципах национально-нравственных ценностей, солидарности, гуманизма, справедливости и верховенства закона, на протяжении веков было самой большой мечтой азербайджанского народа. Несмотря на внешние вмешательства и лишения на различных этапах истории, наш народ сохранил свою национальную идентичность, дух борьбы, всегда был привержен своим идеалам и в конце ХХ века восстановил государственную независимость.
Хотя в Конституционном акте «О государственной независимости Азербайджанской Республики», принятом 18 октября 1991 года, предусматривалась подготовка новой Конституции, нерадивая деятельность властей в 1991-1993 годах привела к острому кризису во всех сферах жизни общества, анархии в стране, не были сформированы механизмы государственного управления, не удалось обеспечить законность, право граждан на свободную и безопасную жизнь.
Только благодаря великой спасительной миссии общенационального лидера Гейдара Алиева, вернувшегося к власти в 1993 году по требованию народа, были пресечены опасные процессы, происходившие в нашей стране, обеспечена общественно-политическая стабильность и создана надежная основа для строительства современного государства. Принятая 12 ноября 1995 года первая Конституция Азербайджанской Республики, подготовленная под непосредственным руководством великого лидера, составила основу широкомасштабных законодательных и институциональных реформ в нашей стране. Эта Конституция сыграла роль важной законодательной базы для реализации таких высших намерений, как защита независимости, суверенитета и территориальной целостности нашего государства, строительство правового и светского государства, обеспечение достойного уровня жизни граждан, сотрудничества со странами мира в условиях дружбы и спокойствия.
В преамбуле Конституции защита государственной независимости, суверенитета и территориальной целостности Азербайджана были провозглашены ​​как одно из основных намерений. Однако почти 30-летняя оккупация 20 процентов наших земель в результате агрессии Армении против Азербайджана не позволяла применять суверенные права Азербайджанской Республики на этих территориях. Положить конец оккупационной политике Армении и восстановить территориальную целостность и суверенитет нашей страны стали одной из главных целей национальной идеи азербайджанского народа, все ресурсы общества были направлены на решение этой судьбоносной задачи.
В результате исторической победы в Отечественной войне, начавшейся 27 сентября 2020 года в ответ на провокации Армении, и проведенной 19-20 сентября 2023 года успешной антитеррористической операции территориальная целостность и суверенитет нашей страны были полностью восстановлены, юридическая сила Конституции Азербайджана установлена ​​на всех освобожденных от оккупации территориях. Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 19 сентября 2024 года номер 294, 20 сентября было объявлено в Азербайджанской Республике Днем государственного суверенитета.
Сегодня Азербайджанская Республика, руководствуясь национальными интересами нашего народа, в условиях новых реалий более решительно и принципиально продолжает свою независимую политику, основываясь на требованиях Конституции и своих суверенных правах, уверенно движется к предстоящим стратегическим целям.
Принимая во внимание полное восстановление нашей территориальной целостности и суверенитета как одной из провозглашенных нашей Конституцией целей, 30-ю годовщину принятия нашей Конституции и 5-ю годовщину победы в Отечественной войне в 2025 году, руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
1. Объявить 2025 год в Азербайджанской Республике «Годом Конституции и Суверенитета».
2. Администрации Президента Азербайджанской Республики в месячный срок подготовить и представить Президенту Азербайджанской Республики предложения относительно плана мероприятий, связанных с объявлением 2025 года в Азербайджанской Республике «Годом Конституции и Суверенитета».