Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə Kişineuda qəbul təşkil olunub
Azərbaycanın Moldovakadı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Moldova Parlamentinin spikeri İqor Qrosu, energetika naziri Dorin Junqietu, Moldovanın sabiq prezidenti Pyotr Luçinski, bu ölkənin sabiq Baş nazirləri Kirill Qaburiç, İon Kiku, deputatlar, xarici ölkələrin səfirlikləri, ictimai-siyasi xadimlər, diplomatlar, İkinci Qarabag müharibəsinin qaziləri, diaspor fəalları iştirak ediblər.
Qəbul Azərbaycanın və Moldovanın Dövlət himnlərinin ifası ilə başlayıb.
Sonra çıxış edən Azərbaycanın Moldovadakı səfiri Ülvi Baxşəliyev bildirib ki, 28 May xalqımızın azadlıq və müstəqillik uğrunda mübarizə tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış bir gündür. 1918-ci il mayın 28-i Şərqdə və bütün müsəlman aləmində ilk demokratik respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yarandığı gündür. Amma çox təəssüf ki, qurulandan iyirmi üç ay sonra respublika süqut etdi. Bu, bir daha onu göstərir ki, müstəqilliyi qoruyub saxlamaq onu əldə etməkdən daha çətindir. 1918-ci ildə qaldırılan bayraq 1920-ci ildə endirilib. Bundan sonra Ulu Öndər Heydər Əliyev bu bayrağı ilk dəfə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sessiyasında rəsmi olaraq qaldırıb və təsis edib. Praktiki olaraq müstəqilliyə gedən yol bu tarixi andan başlayıb.
“Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ilk illərdə böyük çətinliklərlə, ərazilərinin müəyyən hissəsinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı ilə üzləşmişdi. Bununla belə, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı ərazilərimizin əksəriyyətini işğaldan azad edə bildi. Həmçinin 2023-cü ilin sentyabrında öz ərazilərimizi tam bərpa etdik. Təəssüf ki, işğal dövrü ərzində Ermənistan həmin ərazilərdə bir milyondan artıq mina yerləşdirib ki, bu da öz növbəsində ərazilərimizin bərpasını çətinləşdirir və insanların həyatı üçün ciddi təhlükə yaradır. İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə bu günədək 400-ə yaxın vətəndaşımız minaların partlaması nəticəsində həlak olub və ya ağır yaralanıb”, - deyə Ülvi Baxşəliyev əlavə edib.
Sonra Moldova Parlamentinin spikeri İqor Qrosu çıxış edərək Azərbaycanın Müstəqillik Günü münasibətilə təşkil olunmuş qəbulda iştirakdan böyük şərəf hissi duyduğunu bildirərək deyib: “Bu il biz Moldova Respublikası ilə Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 33-cü ildönümünü qeyd edirik və onların dinamikası müsbətdir. Hər iki ölkənin ortaq cəhətləri var. Bütün bu illər ərzində ölkələrimiz beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlər çərçivəsində bir-birinin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib. Azərbaycan Moldova üçün həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq əməkdaşlıqda mühüm tərəfdaşdır. Moldova parlamenti adından Azərbaycan xalqına ən səmimi təbriklərimi çatdırır, sülh, inkişaf və davamlı firavanlıq arzulayıram”.
Tədbirin sonunda Azərbaycanın milli rəqsləri, xüsusilə Moldovada fəaliyyət göstərən həftəsonu Azərbaycan dili məktəbinin şagirdlərinin ifası qonaqların marağına səbəb olub.

A solemn event dedicated to the Independence Day of the Republic of Azerbaijan took place in Chisinau.
The event, organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova, was attended by the Speaker of the Parliament of the Republic of Moldova, Igor Grosu, as a guest of honor. Officials of the Government of the Republic of Moldova, members of the Parliament of the Republic of Moldova, heads and representatives of diplomatic missions accredited to the Republic of Moldova, public and political personalities, veterans of the Second Karabakh War, as well as members of the Azerbaijani diaspora in the country also attended the event.
The official part of the reception started with honoring the national anthems of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Moldova.
In his speech, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova, Ulvi Bakhshaliyev, said that May 28 is a day written with golden letters in the history of the Azerbaijani nation's fight for freedom and independence. May 28, 1918 - the day when the Azerbaijan Democratic Republic, the first democratic republic in the East and in the entire Muslim world, was founded. Unfortunately, twenty-three months after its foundation the republic fell. This showsthat maintaining independence is more difficult than obtaining it. The flag that was raised in 1918, was lowered in 1920. Afterwards, the Great Leader, Heydar Aliyev, raised and established this flag officially for the first time at the session of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic. Practically, the road to independence started from that historical moment.
"In the first years after regainin independence, Azerbaijan faced great difficulties, namely, occupation of a certain part of its territories by the Armed Forces of Armenia. However, under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the Armed Forces of Azerbaijan were able to liberate of our territories during the "44 Day Patriotic War" in 2020. In September 2023, following local anti-terrorist operations, we fully restored our territorial integrity and sovereignty. With deep regret, I must note that during the period of occupation, Armenia placed more than one million mines on our territories, which poses a serious threat to human lives - to date, about 400 civilians have been killed or seriously injured as a result of mine explosions in our liberated territories", said Ulvi Bakhsaliyev.
In his speech, the Speaker of the Parliament of the Republic of Moldova, Igor Grosu, emphasized that this year marks 33 years since the establishment of diplomatic relations between the Republic of Moldova and the Republic of Azerbaijan, stressing the positive dynamics of these relations.
“Both countries have much in common. All these years, our countries have supported each other's sovereignty and territorial integrity within internationally recognized borders. Azerbaijan is an important partner for Moldova, both bilaterally and in the framework of international cooperation", the Speaker of the Parliament added.
"On behalf of the Parliament of the Republic of Moldova, I would like to extend my most sincere congratulations to the Azerbaijani people, along with wishes for peace, development and continued prosperity", - concluded the President of the Parliament.
The event was followed by traditional Azerbaijani dances, poetry recitals by the students of the Azerbaijani Sunday School, and guests had the opportunity to taste traditional Azerbaijani cuisine.