Kişineu şəhərində Azərbaycanın Moldovadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə 27 Sentyabr – Anım Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Moldovada səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Qaya Məmmədov, Türkiyənin Moldovadakı səfiri Uyqar Mustafa Sertel, Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin sədri Elçin Bayramov və bu ölkədə yaşayan soydaşlarımız iştirak ediblər.
Əvvəlcə torpaqlarımızın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunmuş barelyef önünə əklil qoyulub və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstünə gül dəstələri düzülüb.
Çıxış edən Azərbaycan Moldovadakı səfiri Ülvi Baxşəliyev Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 gün davam edən Vətən müharibəsinin tarixi əhəmiyyətdən, torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasından və regionda yaranan yeni reallıqlardan danışıb. Səfir Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə hər il sentyabrın 27-nin Anım Günü kimi qeyd olunduğunu bildirərək, qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsinin xalqımızın qəlbində daim yaşayacağını vurğulayıb. Natiq 2023-cü il sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin ermənilərin növbəti təxribatlarının qarşısını almaq məqsədilə antiterror əməliyyatı keçirdiyini qeyd edib və 24 saatdan az müddətdə ölkəmizin suverenliyinin tam bərpa edildiyini söyləyib.
Milli Məclisin deputatı Qaya Məmmədov 44 günlük Vətən müharibəsində Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında rəşadətli Ordumuz tərəfindən 30 il işğal altında olan torpaqlarımızın azad edilməsi ilə tarixi Qələbənin əldə edildiyini qeyd edib. Deputat Anım Günündə Moldovada yaşayan bu qədər soydaşımızın iştirak etməsinin qürurverici hal olduğunu bildirərək, harada yaşamasından asılı olmayaraq soydaşlarımızın Azərbaycan dövlətinin yanında olmasının vacibliyindən bəhs edib.
Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin sədri Elçin Bayramov Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin əmri ilə Ordumuz tərəfindən 44 günlük Vətən müharibəsinin tarixi Zəfərlə sona çatdığını qeyd edib, işğal altında olan əzəli torpaqlarımızın azad edilməsi ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa edildiyini bildirib. E.Bayramov torpaqlarımızın azad edilməsində əsgər və zabitlərimizin misilsiz şücaət göstərdiyini, öz qəhrəmanlığı ilə adlarını şanlı Azərbaycan tarixinə əbədi yazdığını vurğulayıb. E.Bayramov müharibə dövründə Moldovada yaşayan azərbaycanlıların cəbhədən gələn xəbərləri maraqla izlədiklərini və torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasına böyük sevinclə yanaşdıqlarını qeyd edib.

The Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova held an event dedicated to September 27 - Remembrance Day.
The event was attended by the Member of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Mr. Gaya Mammadov, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Türkiye to th Republic of Moldova, Mr. Uygar Mustafa Sertel, the Chairman of the Azerbaijani Congress of Moldova, Mr. Elchin Bayramov and our compatriots living in this country.
The event began with a minute of silence in memory of our heroes who sacrificed their lives for the territorial integrity of our lands followed by laying of flowers at the bas-relief dedicated to the 44-day Patriotic War and at the bust of the National Leader Heydar Aliyev.
In his speech, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova, Mr. Ulvi Bakhshaliyev stressed out the historical significance of the 44-day Patriotic War led by, Victorious Supreme Commander-in-Chief, President Mr. Ilham Aliyev, the liberation of our lands from occupation, and the new realities emerging in the region. The Ambassador noted that September 27 is celebrated as Remembrance Day every year in accordance with the relevant Decree of President Ilham Aliyev, and emphasized that the dear memory of our heroic martyrs will always live in the hearts of our people. The diplomat noted that on September 19-20, 2023, the Azerbaijani Armed Forces conducted an anti-terrorist operation to prevent further provocations by Armenians, and as a result the sovereignty of our country was fully restored in less than 24 hours.
The Member of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Mr. Gaya Mammadov noted that the historic Victory was achieved in the 44-day Patriotic War with the liberation of our lands that had been under occupation for 30 years by our brave Army under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief, President Mr. Ilham Aliyev. The MP expressed pride in the attendance of so many of our compatriots living in Moldova on the Day of Remembrance, and stressed out the importance of our compatriots standing by the Azerbaijani state, regardless of where they live.
Chairman of the Azerbaijani Congress of Moldova, Mr. Elchin Bayramov remarked that through 44-day Patriotic War ended with a historic Victory the territorial integrity of our country was restored with the liberation of our ancestral lands under occupation. Elchin Bayramov emphasized that our soldiers and officers showed unparalleled bravery in the liberation of our lands, and with their heroism they forever wrote their names in the glorious history of Azerbaijan. Echin Bayramov noted that during the war, Azerbaijanis living in Moldova followed the news from the front with interest and were very happy about the liberation of our lands from occupation.