8 noyabr – Zəfər Gününün beşinci ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Bəyanatı
2025-ci il noyabrın 8-də Azərbaycan xalqı ərazi bütövlüyünün və dövlət suverenliyinin bərpası uğrunda uzun illər apardığı mübarizənin həlledici mərhələsinə yekun vurmuş Zəfər gününü böyük milli qürur duyğusu ilə qeyd edəcəkdir. 2020-ci ilin sentyabr – noyabr aylarında 44 günlük Vətən  müharibəsində əldə edilən Zəfər milli tariximizin ən şərəfli və taleyüklü hadisələrindən biridir.
Azərbaycan beynəlxalq miqyasda tanınmış ərazisinin bir hissəsinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalı altında olduğu 30 ilə yaxın dövrdə beynəlxalq hüquqa sadiq qalaraq torpaqlarını sülh yolu ilə azad etməyə çalışmışdır. Dövlətimizin suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və sərhədlərinin toxunulmazlığını birmənalı şəkildə təsdiqləyən və Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdikləri Azərbaycan ərazisindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi, digər beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələri münaqişənin nizama salınması üçün hüquqi zəmin yaratmışdı. Təəssüf ki, beynəlxalq qurumlar qəbul etdikləri qərarları həyata keçirməkdə qətiyyətsizlik göstərmiş və təcavüzkarı öz adı ilə çağırmaqdan boyun qaçırmış, ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə aparılan sülh danışıqlarından işğalın nəticələrini bu və ya digər şəkildə rəsmiləşdirmək, bu mümkün olmadıqda isə vaxt uzatmaq üçün istifadə edilmişdir. İşğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz məskunlaşdırma siyasətinin genişləndirilməsi, danışıqların formatını dəyişdirməyə cəhdlər göstərilməsi, Ermənistanın rəhbər vəzifəli şəxslərinin “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” iddialarını səsləndirməsi, digər bəyanatları və hərəkətləri işğalçı dövlətin əsl niyyətlərini üzə çıxarmışdır.
Azərbaycan dövlətinin rəhbərliyi onilliklər boyu bəyan etmişdir ki, Azərbaycan Respublikası öz ərazisinin bir hissəsində suverenliyinin qəsb edilməsinə, torpaqlarının quldurcasına zəbt edilməsinə və qoparılmasına heç zaman razı ola bilməz və bütün imkanlardan istifadə edərək ərazi bütövlüyünün bərpasına nail olacaqdır. 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təcavüz aktından sonra Azərbaycan Respublikası BMT-nin Nizamnaməsinin verdiyi özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək, təcavüzkarı sülhə məcbur etmək, Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoymaq məqsədi ilə əks-hücum əməliyyatına başlamışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri dünya hərb tarixinə yeni şanlı səhifələr yazmışlar. İşğalçı qüvvələrə ağır zərbələr endirilmiş, onların çoxlu sayda canlı qüvvəsi və hərbi texnikası məhv edilmişdir. Ölkəmizin işğal altında olan ərazisinin böyük bir hissəsi, o cümlədən Füzuli, Cəbrayıl, Zəngilan, Qubadlı rayonları, Hadrut və Suqovuşan qəsəbələri, ümumən 300-ə yaxın yaşayış məntəqəsi azad edilmişdir. Vətən müharibəsinin ən şərəfli səhifələrindən biri noyabr ayının 8-də Qarabağın incisi və tacı, Azərbaycan mədəniyyətinin beşiyi olan Şuşanın əsarətdən xilas edildiyi gün olmuşdur.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələri qarşısında duruş gətirə bilməyəcəyini, məhvə  məhkum olduğunu anlayan Ermənistan məğlubiyyətini etiraf etmişdir. 44 günlük Vətən müharibəsi 2020-ci il noyabrın 10-da Ermənistanın kapitulyasiya aktını imzalaması ilə başa çatmışdır. Döyüş meydanında qazanılan Zəfərin siyasi-diplomatik müstəvidə də təsdiq edilməsi  Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının dinc yolla Azərbaycana qaytarılmasını təmin etmişdir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin vəsiyyətinin uğurla yerinə yetirilərək Azərbaycan torpaqlarının işğalına son qoyulması, tarixi ədalətin bərpa olunması xalqımızı uzun illər davam edən  məğlubiyyət acısından qurtarmış və onu qalib xalqa çevirmişdir. Bütün dünyaya nümayiş etdirilmişdir ki, Azərbaycan haqsızlıqla barışmayan qüdrətli dövlətdir və bundan sonra heç kəs onunla güc və təzyiq dili ilə danışa bilməz.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uzaqgörən daxili və xarici siyasəti 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi Zəfərin həlledici amili olmuşdur. Həyata keçirilən sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası, iqtisadi müstəqilliyin əldə edilməsinə yönələn düşünülmüş tədbirlər sayəsində Azərbaycan maliyyə dayanıqlığı və xarici yardım olmadan müharibə aparmaq qabiliyyəti qazanmışdır.
Hərbi quruculuq sahəsində zəruri addımlar atılmışdır. Müdafiə sistemində geniş miqyaslı islahatlar aparılmış, müasir peşəkar ordu yaradılmış, hərbi sənaye gücləndirilmişdir.
Suverenlik və qarşılıqlı hörmət prinsiplərinə əsaslanan xarici siyasətin həyata keçirilməsi Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunu yüksəltmişdir. Bütün vasitələrdən istifadə edilərək Azərbaycan torpaqlarının işğalı haqqında həqiqətlər dünya ictimaiyyətinə çatdırılmışdır.
Xalq, iqtidar və ordu arasında möhkəm birlik yaradılmışdır. Doğma torpaqlarını işğaldan azad etməyə hazır olan gənc nəsil yetişdirilmişdir. Bütün siyasi qüvvələr  ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi ideyası ətrafında birləşmişlər.
Ölkədə yaradılmış idarəçilik modeli Azərbaycana lazımi məqamda dəqiq və qətiyyətlə hərəkət etmək imkanı vermişdir. Azərbaycançılıq ideallarından güc alan xalqımızın milli birliyi döyüş meydanında  düşmənə endirilən “dəmir yumruğa” çevrilərək qələbənin mühüm amillərindən biri olmuşdur.
Təəssüf ki, hərbi əməliyyatlar dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüquq normalarını və prinsiplərini, o cümlədən 1949-cu il 12 avqust tarixli Cenevrə konvensiyalarını kobudcasına pozaraq dinc əhaliyə qarşı dəhşətli cinayətlər törətmişlər. Cəbhə xəttindən uzaqda yerləşən Gəncə, Bərdə, Tərtər, Mingəçevir, Qəbələ şəhərlərinə, Siyəzən, Xızı rayonlarına, digər yaşayış məntəqələrinə ballistik raketlər, habelə qadağan olunmuş ağ fosforlu və kaset tipli mərmilər ilə edilən hücumlar nəticəsində 100-dən çox dinc sakin, o cümlədən 11 uşaq qətlə yetirilmiş, 450-dən çox insan yaralanmışdır. Bu dövlət terrorizmi aktlarımüharibə cinayətləri və insanlıq əleyhinə cinayətlərdir.
Qarşı tərəfin qanlı hücumlarına və vəhşilik əməllərinə baxmayaraq, Azərbaycan Ordusu beynəlxalq humanitar hüquq normalarına dönmədən əməl etmiş, düşmənin yalnız silahlı qüvvələrini və hərbi obyektlərini hədəf almış, mülki şəxslərə və yaşayış məntəqələrinə zərər vurulmasına yol verməmişdir.
2023-cü il sentyabrın 19-20-də həyata keçirilən antiterror əməliyyatı nəticəsində isə Ermənistan tərəfindən yaradılmış kriminal xunta rejiminin fəaliyyətinə son qoyulmuş, Azərbaycanın suverenliyi onun bütün ərazisində bərqərar edilmişdir. Bu möhtəşəm uğur 44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilmiş tarixi Zəfərin məntiqi davamı və yekunu  olmuşdur.
Beləliklə, son iki yüz ilə yaxın dövrdə davakar erməni millətçiliyinin həyata keçirdiyi qəsbkarlıq və etnik təmizləmələr silsiləsinə birdəfəlik son qoyulmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Vətən naminə canını fəda etmiş şəhidlərin əziz xatirəsinə dərin ehtiramını bildirir, döyüş meydanlarında həyatını ölümcül təhlükələrə ataraq böyük qələbəmizə töhfə vermiş əsgər və zabitlərimizə minnətdarlığını ifadə edir.
Bu gün azad Qarabağ və Şərqi Zəngəzur innovativ və dayanıqlı inkişaf məkanına çevrilmişdir. İşğalçılar tərəfindən yerlə-yeksan edilmiş şəhər və kəndlər bərpa olunur. Hava limanları, yollar, körpülər, tunellər, digər obyektlər inşa edilir, elektrik, su xətləri çəkilir. Bölgədə Azərbaycanın gələcək inkişafının yeni modellərindən biri formalaşır. Məcburi köçkünlər ata-baba yurdlarına qaytarılır.
Təəssüflə qeyd edilməlidir ki, Ermənistan tərəfinin işğal dövründə və müharibədən sonra Azərbaycan ərazilərində basdırdığı yüz minlərcə tank və piyada əleyhinə minalar bərpa və quruculuq işlərinin sürətlə aparılmasına maneçilik törədir. Hərbi əməliyyatların başa çatmasından sonrakı dövrdə 400-dən çox mülki şəxs və hərbçi minaların partlaması nəticəsində həlak olmuş və ya yaralanmışdır.
Bütün bu itkilərə baxmayaraq, məhz Azərbaycan bölgədə sabitlik yaradılması və Ermənistanla münasibətlərin normallaşması üçün 5 baza prinsipini təqdim etmiş, sülh gündəliyinin irəliyə aparılması üçün siyasi iradə və konstruktiv yanaşma nümayiş etdirmişdir. Sülh sazişinin layihəsi də məhz Azərbaycan tərəfindən tərtib olunmuşdur. Bu ilin avqust ayında Vaşinqtonda Amerika Birləşmiş Ştatları Prezidentinin şahidliyi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Ermənistan Respublikası Baş nazirinin Birgə Bəyannamə imzalaması və iki ölkə arasında sülh sazişinin paraflanması münaqişə dövrünə son qoymuş və regionumuzda uzunmüddətli sülh və sabitliyin yolunu açmışdır.
Əldə edilmiş razılaşmalara uyğun olaraq reallaşacaq Zəngəzur dəhlizi qitələri birləşdirən mühüm nəqliyyat bağlantısına çevriləcəkdir. Vaşinqton razılaşmalarının daha bir önəmli yekunu isə ATƏT-in Minsk qrupunun ləğv edilməsi olmuşdur.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi İkinci Qarabağ müharibəsində qələbənin  tarixi əhəmiyyətini qeyd edərək dövlətimizin müstəqilliyinin, ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin möhkəmləndirilməsi işinə sadiqliyini bir daha ifadə  edir. Milli Məclis Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bölgədə sülh və əməkdaşlıq mühiti yaradılmasına yönələn səylərini dəstəklədiyini bildirərək xalqımızı öz liderinin ətrafında  daha sıx birləşməyə səsləyir.
(Bəyanat Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin 2025-ci il 31 oktyabr tarixli iclasında qəbul edilmişdir.)

Statement of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the fifth anniversary of 8 November - Victory Day
On November 8, 2025, the people of Azerbaijan will commemorate Victory Day with a sense of profound national pride, marking the conclusion of the decisive stage of the long-standing struggle to restore territorial integrity and state sovereignty. The Victory achieved in the 44-day Patriotic War of September–November 2020 is among the most honourable and fateful events in the nation’s history.
Azerbaijan has strived to liberate its lands through peaceful means, whilst adhering to international law, during the nearly 30 years when part of its internationally recognized territory was under occupation by the Armenian armed forces. Four resolutions of the UN Security Council that unequivocally affirmed the sovereignty and territorial integrity of our state and the inviolability of its borders and demanded the immediate and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan, together with decisions and resolutions of other international organizations, established the legal basis for resolving the conflict. Unfortunately, international institutions displayed a lack of resolve in implementing their decisions and have refused to call the aggressor by name, while the peace negotiations conducted through the mediation of the OSCE Minsk Group were used either to formalize, in one way or another, the consequences of the occupation or, when that was not possible, to stall for time. The expansion of a policy of illegal settlement in the occupied territories, attempts to alter the format of the negotiations, statements by Armenia’s senior officials voicing claims of “a new war for new territories,” as well as their other declarations and actions, laid bare the true intentions of the occupying state.
For decades, the leadership of Azerbaijan has consistently declared that the Republic of Azerbaijan can never consent to the bandit-like seizure, occupation, or forcible separation of any part of its sovereign territory, and that it will utilize all available means to ensure the restoration of its territorial integrity. On 27 September 2020, following yet another act of aggression by the armed forces of Armenia, the Republic of Azerbaijan, exercising its inherent right of self-defence under the Charter of the United Nations, launched counter-offensive operations with the aim of compelling the aggressor to peace and ending the occupation of Azerbaijani territories.
Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Azerbaijani Armed Forces inscribed new glorious pages in the history of world warfare. Heavy blows were inflicted upon the occupying forces, and large numbers of their manpower and military equipment were destroyed. A vast portion of our country’s territory that had been under occupation was liberated, including the districts of Fuzuli, Jabrayil, Zangilan, and Gubadli, the settlements of Hadrut and Sugovushan, and, in total, nearly 300 residential localities. One of the most honourable pages of the Patriotic War was November 8, the day when Shusha, the pearl and crown of Karabakh and the cradle of Azerbaijani culture, was freed from captivity.
Realizing that it could not withstand the Azerbaijani Armed Forces and was doomed to destruction, Armenia acknowledged its defeat. The 44-day Patriotic War ended on November 10, 2020, with Armenia signing the act of capitulation. The affirmation of the Victory achieved on the battlefield in the political and diplomatic arena ensured the peaceful return of the Aghdam, Kalbajar, and Lachin districts to Azerbaijan.
Ending the occupation of Azerbaijani lands by successful fulfilment of the will of the National Leader Heydar Aliyev and the restoration of historical justice, liberated our people from the long-endured pain of defeat and transformed them into a victorious nation. It has been demonstrated to the entire world that Azerbaijan is a powerful state that does not reconcile with injustice, and henceforth, no one can speak to it in the language of force or coercion.
The visionary domestic and foreign policy pursued by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, was the decisive factor in achieving the historic Victory in the 44-day Patriotic War. Owing to the implemented socio-economic development strategy and well-conceived measures aimed at achieving economic independence, Azerbaijan attained financial stability and the capacity to conduct warfare without reliance on external assistance.
Necessary steps were taken in the field of military construction. Comprehensive reforms were carried out within the defence system, a modern professional army was established, and the military industry was strengthened.
The pursuit of a foreign policy based on the principles of sovereignty and mutual respect has strengthened Azerbaijan’s international image. Through the use of all available means, the truth about the occupation of Azerbaijani territories was conveyed to the global community.
A strong unity has been established between the people, the government, and the armed forces. A young generation has been raised, ready to liberate their native lands from occupation. All political forces have united around the idea of restoring territorial integrity.
The governance model created in the country has enabled Azerbaijan to act accurately and decisively at the necessary moment. The national unity of our people, drawing strength from the ideals of Azerbaijani identity, was transformed into an “iron fist” against the enemy on the battlefield and became one of the principal factors in the victory.
Regrettably, during the conduct of hostilities, the armed forces of Armenia flagrantly violated the norms and principles of international law, including the Geneva Conventions of 12 August 1949, and committed horrific crimes against the civilian population. As a result of attacks with ballistic missiles and prohibited white‑phosphorus and cluster munitions on cities and districts far from the front line, such as Ganja, Barda, Tartar, Mingachevir, Gabala, the Siyazan and Khizi districts, and other settlements, more than 100 civilians, including 11 children were killed, and over 450 people were injured. These acts of state terrorism constitute war crimes and crimes against humanity.
Despite the opponent’s bloody attacks and atrocities, the Azerbaijani Army did not deviate from the norms of international humanitarian law, targeting only the enemy’s armed forces and military facilities, and prevented harm to civilians and residential areas.
As a result of the anti-terrorist operation carried out on September 19–20, 2023, the criminal junta regime established by Armenia was dismantled, and Azerbaijan’s sovereignty was fully restored across its entire territory. This remarkable achievement became the logical continuation and culmination of the historic Victory attained in the 44-day Patriotic War.
Thus, the centuries-long chain of aggression and ethnic cleansing perpetrated by militant Armenian nationalism over nearly two hundred years has been brought to an end.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan expresses its deep respect for the cherished memory of the martyrs who sacrificed their lives for the Motherland and extends its gratitude to our soldiers and officers who risked their lives on the battlefield and contributed to our great victory.
Today, the liberated Karabakh and Eastern Zangezur have transformed into zones of innovative and sustainable development. Cities and villages that were razed to the ground by the occupiers are being restored. Airports, roads, bridges, tunnels, and other infrastructure facilities are being constructed; electricity and water networks are being established. A new model of Azerbaijan’s future development is taking shape in the region. Internally displaced persons are being returned to their ancestral homelands.
It must, however, be noted with regret that the hundreds of thousands of anti-tank and anti-personnel mines planted by Armenia during the occupation period and after the war hinder the rapid progress of reconstruction and restoration efforts across Azerbaijani territories. Since the cessation of hostilities, more than 400 civilians and military personnel have been killed or injured as a result of mine explosions.
Despite all these losses, it was Azerbaijan that set forth five fundamental principles to establish regional stability and normalize relations with Armenia, demonstrating political will and a constructive approach to advancing the peace agenda. The draft peace agreement was likewise prepared by Azerbaijan. In August of this year, in Washington, the President of the Republic of Azerbaijan and the Prime Minister of the Republic of Armenia signed a Joint Declaration in the presence of the President of the United States, and a peace agreement was initialled between the two countries, marking the end of the period of conflict and paving the way for lasting peace and stability in our region.
The Zangezur Corridor, which is to be implemented in accordance with the agreements reached, will become an important transportation link connecting continents. Another significant outcome of the Washington agreements was the dissolution of the OSCE Minsk Group.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, emphasizing the historic significance of the victory in the Second Karabakh War, once again reaffirms its commitment to strengthening the independence, territorial integrity, and sovereignty of our state. The Milli Majlis, expressing its support for the efforts of the President of the Republic of Azerbaijan aimed at establishing an environment of peace and cooperation in the region, calls upon our people to unite even more closely around their Leader.
(The statement was adopted at the session of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan on October 31, 2025)