Azərbaycanın Moldovadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə 8 Noyabr - Zəfər Günü və 9 Noyabr - Dövlət Bayrağı Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbirdə xarici ölkələrin səfirləri, hökumət rəsmiləri, tanınmış ictimai-siyasi xadimlər, soydaşlarımız iştirak ediblər.
Mərasimin açılışında Azərbaycanın və Moldovanın Dövlət himnləri səsləndirilib və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Səfir Ülvi Baxşəliyev bildirib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Ordumuzun əldə etdiyi bu böyük Qələbə Azərbaycan tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb.
“2020-ci il 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi Zəfərimiz, həmçinin 2023-cü ildə qətiyyətli antiterror tədbirləri nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 30 illik işğalına son qoyuldu. Bu tarixi nailiyyət yalnız Azərbaycanın milli iradəsinin və əzmkar mübarizəsinin təntənəsi deyil, eyni zamanda, bölgədə ədalətin, sülhün və sabitliyin bərqərar olunmasına mühüm töhfədir. 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın öz ərazi bütövlüyünü, ədaləti və beynəlxalq hüququ bərpa edib”,- deyə səfir əlavə edib.
Səfir vurğulayıb ki, ölkə başçımızın rəhbərliyi altında atılmış addımlar Azərbaycanın irəli sürdüyü sülh gündəliyini bir daha təsdiq etdi.
Ülvi Baxşəliyevin sözlərinə görə, hazırda “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərdə uğurla aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri regionun simasını köklü şəkildə dəyişir.
Moldova Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Sergey Mihov Azərbaycanın Zəfər Günü ilə bağlı təbriklərini çatdıraraq bildirib ki, Azərbaycana sülhün, sabitliyin və regional inkişafın təşviqi istiqamətində mühüm səylər göstərir.
“Moldova Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü ardıcıl olaraq dəstəkləyib və dəstəkləməkdə davam edir. Hər iki ölkə arasında münasibətlər səmimi dostluq və fəal əməkdaşlıq ruhunda inkişaf edir. Bu baxımdan biz dövlət başçılarımızın görüşlərini, Xarici İşlər Nazirliyi və digər aidiyyəti nazirliklər səviyyəsində çoxsaylı səfərləri, idarələrarası siyasi məsləhətləşmələri qeyd edirik. Biz ikitərəfli gündəliyin gücləndirilməsinə yönəlmiş müzakirələrin irəliləməsində maraqlı olduğumuzu bildiririk. Ümid edirik ki, ikitərəfli səfərlər praktikasını eyni sürətlə, o cümlədən ən yüksək səviyyədə davam etdirəcəyik”, - deyə Sergey Mihov əlavə edib.
XİN rəsmisi bildirib ki, iki ölkə iqtisadi sahədə səmərəli əməkdaşlıq edir və ölkəmizin enerji təchizatı mənbələrinin və marşrutlarının şaxələndirilməsində Azərbaycan Respublikasının töhfəsinə ümid edir.
Moldovada yaşayan soydaşlarımızın Zəfərimizi qürurla yaşadığını qeyd edən Moldova Azərbaycanlıları Konqresinin sədri Elçin Bayramov isə çıxışında bildirib ki, Zəfər Günü Azərbaycan dövlətinin gücünün, birliyinin simvoluna çevrilib. Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqının və əzəmətli Ordusunun qazandığı Zəfər dövlətçilik tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunub. Moldovada yaşayan azərbaycanlılar da Zəfər Gününü təntənəli şəkildə qeyd edirlər.
Çıxışlardan sonra şanlı Zəfərimizə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib. UNESCO-nun Beynəlxalq Plastik Sənətlər Assosiasiyasının üzvü olan azərbaycanlı rəssam Nərminə Nəcəfovanın və digər tanınmış Azərbaycan rəssamlarının əsərlərindən ibarət “Biz qayıtdıq” mövzusunda rəsm sərgisinə və şanlı Zəfərimizə aid fotosərgiyə baxış keçirilib.

On November 6, 2025, the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Moldova hosted a solemn event dedicated to November 8th - Victory Day in the Patriotic War of 2020, as well as November 9th - the State Flag Day of the Republic of Azerbaijan.
The event was attended by government officials, heads and representatives of diplomatic missions accredited to the Republic of Moldova, well known public and political figures, as well as representatives of the Azerbaijani Diaspora.
At the opening of the ceremony, the guests honored the national anthems of the Republic of Azerbaijan and of the Republic of Moldova. Moreover, the guests honored with and a minute of silence the memory of those who died for the territorial integrity of our country.
In his opening remarks, Ambassador Ulvi Bakhshaliyev stressed that this great Victory achieved by our glorious Army under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev was written in golden letters in the history of Azerbaijan.
"Our historic Victory in the 44-day Patriotic War of 2020, as well as the decisive local anti-terrorist operations in 2023, put an end to the 30-year occupation of Azerbaijani lands. This historical achievement is not only a triumph of Azerbaijan's national will and determined struggle, but also an important contribution to the establishment of justice, peace and stability in the region. As a result of the 44-day Patriotic War, Azerbaijan has restored its territorial integrity, justice and international law," stated the Ambassador.
The Ambassador emphasized that the steps taken under the leadership of our Head of State have once again confirmed the peace agenda put forward by Azerbaijan.
Diplomat also mentioned, the large-scale restoration and construction work successfully carried out in the territories liberated from occupation within the framework of the "Great Return" program that is radically changing the face of the region.
State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Moldova, Sergiu Mihov, conveyed his congratulations to the Republic of Azerbaijan on Victory Day and noted that Azerbaijan is making significant efforts to promote peace, stability and regional development.
"Moldova has consistently supported and continues to support the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan. Relations between the two countries are developing in the spirit of sincere friendship and active cooperation. In this regard, we note the meetings of our Heads of State, multiple visits at the level of the Ministry of Foreign Affairs and other sectoral ministries, and inter-ministerial political consultations. We express our interest in advancing discussions aimed at strengthening the bilateral agenda. We hope that we will continue the practice of bilateral visits at the same pace, including at the highest level," added Sergiu Mihov.
The State Secretary of the Ministry of Foreign official noted that the two countries cooperate effectively in the economic sphere and hope for the contribution of the Republic of Azerbaijan in diversifying the sources and routes of country's energy supply.
The Chairman of the Congress of Azerbaijanis of Moldova, Elchin Bayramov stressed that our compatriots living in Moldova are celebrating our Victory with pride and that Victory Day has become a symbol of the power and unity of the Azerbaijani state. The Victory won by the Azerbaijani people and their magnificent Army in the Patriotic War is engraved in golden letters in the history of our statehood. Azerbaijanis living in Moldova also celebrate Victory Day solemnly.
Following the reception’s progam, a video dedicated to our glorious Victory was shown. Within the reception a painting exhibition on the theme "We returned" consisting of works by Azerbaijani artist Narmina Najafova, a member of the UNESCO International Association of Plastic Arts, and other well-known Azerbaijani artists, and a photo exhibition dedicated to our glorious Victory were presented.