Niku Popesku: Moldova ilə Azərbaycan arasında siyasi münasibətlər yüksək səviyyədə inkişaf edir
Fevralın 9-da Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Moldova Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropaya inteqrasiya naziri Niku Popesku ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Moldova ilə dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafını məmnunluqla qeyd edib və bir çox sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətin daha da genişləndirilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
Ceyhun Bayramov moldovalı həmkarına bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası və bu xüsusda, Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, delimitasiya prosesi, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri ilə bağlı məlumat verib.
Niku Popesku ikitərəfli münasibətlərin inkişafından məmnunluqla danışıb. O, iki ölkə arasında siyasi münasibətlərinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini və Moldovanın hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini vurğulayıb. Hazırkı səfərin mövcud əlaqələrin inkişafına və dərinləşməsinə təkan verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Tərəflər Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində infrastrukturun yenidən qurulması layihələri, bu xüsusda, ərazilərin tez bir zamanda minalardan təmizlənməsinin əhəmiyyəti və bu prosesə Moldova ekspertlərinin cəlb edilməsi məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər iqtisadi, ticarət, enerji, humanitar, mədəni və digər sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün mövcud potensialdan istifadə olunması ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Həmçinin görüşdə iqtisadi münasibətlərə xüsusi diqqətin ayrılmasının önəmli olduğu qeyd edilib və bu xüsusda, Azərbaycan Respublikası ilə Moldova Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Görüşdə iki ölkə arasında çoxtərəfli platformalarda (BMT, ATƏT, Avropa Şurası, QDİƏT, GUAM və “Şərq Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü) həyata keçirilən uğurlu əməkdaşlıq və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Нику Попеску: Политические отношения между Молдовой и Азербайджаном развиваются на высоком уровне
9 февраля министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов встретился с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел и европейской интеграции Республики Молдова Нику Попеску.
На встрече министр Джейхун Байрамов с удовлетворением отметил развитие отношений дружбы и сотрудничества между Азербайджаном и Молдовой, подчеркнул важность дальнейшего расширения взаимодействия во многих областях.
Джейхун Байрамов проинформировал молдавского коллегу о постконфликтной ситуации в регионе, реализации трехсторонних заявлений и шагах, предпринятых Азербайджаном в связи с этим, процессе делимитации, а также работах по восстановлению и реконструкции на освобожденных от оккупации территориях.
Нику Попеску с удовлетворением рассказал о развитии двусторонних отношений. Он подчеркнул, что политические отношения между двумя странами развиваются на высоком уровне, Молдова всегда поддерживала территориальную целостность Азербайджана. Он выразил надежду на то, что нынешний визит придаст импульс развитию и углублению связей.
Стороны провели широкий обмен мнениями о проектах реконструкции инфраструктуры на освобожденных территориях Азербайджана, в этом свете значении скорейшего разминирования территорий и вопросах вовлечения в этот процесс молдавских экспертов.
Стороны обменялись мнениями по использованию имеющегося потенциала для развития двусторонних отношений в торгово-экономической, энергетической, гуманитарной, культурной и других сферах. На встрече также была отмечена важность уделения особого внимания экономическим отношениям, в этом контексте было подчеркнуто значение деятельности Совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Азербайджанской Республикой и Республикой Молдова.
Стороны обменялись мнениями об успешном сотрудничестве двух стран на многосторонних площадках (ООН, ОБСЕ, Совет Европы, ОЧЭС, ГУАМ и инициатива «Восточное партнерство») и продолжении взаимной поддержки в рамках международных организаций.