Niku Popesku: Moldova ilə Azərbaycan arasında siyasi münasibətlər yüksək səviyyədə inkişaf edir
Fevralın 9-da Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Moldova Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər və Avropaya inteqrasiya naziri Niku Popesku ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan Moldova ilə dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafını məmnunluqla qeyd edib və bir çox sahələrdə qarşılıqlı fəaliyyətin daha da genişləndirilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
Ceyhun Bayramov moldovalı həmkarına bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası və bu xüsusda, Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, delimitasiya prosesi, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri ilə bağlı məlumat verib.
Niku Popesku ikitərəfli münasibətlərin inkişafından məmnunluqla danışıb. O, iki ölkə arasında siyasi münasibətlərinin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini və Moldovanın hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini vurğulayıb. Hazırkı səfərin mövcud əlaqələrin inkişafına və dərinləşməsinə təkan verəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Tərəflər Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində infrastrukturun yenidən qurulması layihələri, bu xüsusda, ərazilərin tez bir zamanda minalardan təmizlənməsinin əhəmiyyəti və bu prosesə Moldova ekspertlərinin cəlb edilməsi məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər iqtisadi, ticarət, enerji, humanitar, mədəni və digər sahələrdə ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün mövcud potensialdan istifadə olunması ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Həmçinin görüşdə iqtisadi münasibətlərə xüsusi diqqətin ayrılmasının önəmli olduğu qeyd edilib və bu xüsusda, Azərbaycan Respublikası ilə Moldova Respublikası arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Görüşdə iki ölkə arasında çoxtərəfli platformalarda (BMT, ATƏT, Avropa Şurası, QDİƏT, GUAM və “Şərq Tərəfdaşlığı” təşəbbüsü) həyata keçirilən uğurlu əməkdaşlıq və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyin davam etdirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Nicu Popescu: Political relations between Moldova and Azerbaijan are developing at a high level
On 9 February, Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and European Integration of Moldova Nicu Popescu.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the development of friendship and cooperation between Azerbaijan and Moldova, stressed the importance of further expanding cooperation in many areas.
Jeyhun Bayramov informed his Moldovan colleague about the post-conflict situation in the region, the implementation of the tripartite declarations and the steps taken by Azerbaijan in this regard, the delimitation process, as well as reconstruction and reconstruction works in the territories liberated from occupation.
Nicu Popescu spoke with satisfaction about the development of bilateral relations. He stressed that political relations between the two countries are developing at a high level, Moldova has always supported the territorial integrity of Azerbaijan. He hoped that the current visit would give an impetus to the development and deepening of ties.
The parties had a wide-ranging exchange of views on infrastructure reconstruction projects in the liberated territories of Azerbaijan, in particular the importance of rapid demining of the territories and the problems of involving Moldovan experts in this process.
The parties exchanged views on the use of the existing potential for the development of bilateral relations in trade, economic, energy, humanitarian, cultural and other areas. The meeting also noted the importance of paying special attention to economic relations, in this context, the importance of the activities of the Joint Intergovernmental Commission for Economic Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Moldova was stressed.
The parties also exchanged views on the successful cooperation between the two countries on multilateral platforms (UN, OSCE, Council of Europe, BSEC, GUAM and the Eastern Partnership initiative) and continued their mutual support in international organizations.