Moldovanın Kişineu şəhərində Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr olunmuş barelyef quraşdırılıb
Azərbaycanın Moldovadakı səfirliyinin önündəki bağçada Xocalı soyqırımına həsr olunmuş barelyefin açılış mərasimi keçirilib.
Açılışda Moldova Parlamentinin sədri İqor Qrosu iştirak edib. Həmçinin tədbirə Moldovada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, ictimai xadimlər, Azərbaycan diasporunun üzvləri, yerli KİV nümayəndələri qatılıblar.
Səfir Qüdsi Osmanov çıxışında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovanın Xocalı soyqırımına həsr olunmuş müraciətini oxuyub. O qeyd edib ki, barelyefin Kişineu şəhərində açılışı Xocalı soyqırımının Moldovada tanınması istiqamətində aparılan işlərin daha bir təzahürüdür.
Moldova Parlamentinin spikeri İqor Qrosu çıxışında Xocalı soyqırımına dünya ictimaiyyəti tərəfindən lazımi hüquqi qiymətin verilməsi məsələsinin vacibliyinə toxunub. Bildirib ki, firavan gələcəyi təmin etmək üçün əvvəlcə keçmişdə baş verən bu kimi dəhşətli hadisələrə ədalət prinsiplərinə əsaslanan doğru qiymət verilməlidir.
Barelyefin üzərində “Ana harayı” kompozisiyası, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin Xocalı soyqırımı barədə sözləri təsvir olunub. Eyni zamanda, barelyefdə Xocalı soyqırımı haqqında məlumatlar öz əksini tapıb.

Bas-relief commemorating the victims of the Khojaly genocide installed in Chisinau, Moldova
The opening ceremony of a bas-relief dedicated to the Khojaly genocide took place in the garden in front of the Azerbaijani Embassy in Moldova.
Chairman of the Moldovan Parliament Igor Grosu attended the unveiling. Representatives of the diplomatic corps accredited in Moldova, public figures, members of the Azerbaijani diaspora, and local media representatives also took part in the event.
In his speech Ambassador Gudsi Osmanov read address of Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova on Khojaly genocide. He said the opening of the bas-relief in the city of Chisinau is another sign of the work done towards the recognition of the Khojaly genocide in Moldova.
In his speech Igor Grosu touched upon the importance of the legal estimation of the international community regarding the Khojaly genocide. He said that such horrible events of the past must be evaluated in a due way based on the principles of justice in order to ensure the wellbeing of the future.
The bas-relief depicts the composition "Mother's Cry" and words of all-national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev on the Khojaly genocide. At the same time, the bas-relief reflects information about the Khojaly genocide.