Moldova Respublikasının ərazisinə daxil olmağı planlaşdıran və ya Moldova Respublikasının ərazisindən tranzitlə Ukraynaya yollanan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının nəzərinə
Moldova Respublikasının ərazisinə daxil olmağı planlaşdıran və ya Moldova Respublikasının ərazisindən tranzitlə Ukrayna Respublikasına yollanan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarının nəzərinə
Moldova Respublikasının 200/2010 Qanunun 6(I) maddəsinə əsasən Moldova Respublikasının ərazisinə daxil olmaq üçün icazə aşağıda qeyd olan şərtlərə cavab verən əcnəbi vətəndaşlara verilir:
a) Dövlət sərhədini keçən şəxs Moldova Respublikasında tanınan və ya qəbul edilən etibarlı sənədə malik olmalıdır. Moldova Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə digər hallar nəzərdə tutulmayıbsa
b) Bu qanunun maddələrinə uyğun olaraq, vizası, yaşama hüququ haqqında etibarlı şəxsiyyət vəsiqəsi, qaçqınlıq statusu haqqında və ya humanitar müdafiə haqqında etibarlı şəxsiyyət vəsiqəsi olan şəxslərə. Moldova Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə digər hallar nəzərdə tutulmayıbsa
c) Ölkəyə daxil olma məqsədini təsdiq edən sənədin və qalma müddəti, mənşə ölkəsinə qayıtma və ya digər ölkəyə tranzit, o cümlədən tranzit ölkəsindən üçüncü ölkəyə daxil olmaq üçün yetərli maliyyə vasitəsinin mövcudluğunu təsdiq edən sənədin təqdim olunması
d) Tranzit keçidi zamanı, əcnəbi vətəndaşlar təyinat dövlətin ərazisinə giriş üçün icazə və ya əks halda Moldova Respublikasının ərazisini tərk etmə barədə zəmanət verməlidirlər
e) Moldova Respublikasına daxil olan şəxslər barəsində qadağa qoyulmuş və ya arzuolunmaz elan edilmiş əcnəbilər kateqoriyasına daxil olmamalıdırlar.
f) Moldova Respublikasına daxil olan şəxslər milli təhlükəsizlik, ictimai asayiş və sağlamlıq üçün təhlükə göstərməməlidirlər
g) Moldova Respublikasına daxil olan şəxslər barəsində Moldova Respublikasına girişə qadağa ilə bağlı şəxsi təlimat olmamalıdır
Bununla yanaşı, Moldova Respublikası Sərhəd haqqında 215/2011 qanunun 17(1) maddəsinə əsasən Moldova sərhəd polisi qanunla ona verilən hüquq və haqqlara əsasən Moldovaya daxil olan şəxslərin ölkəyə giriş məqsədini təsdiq edən aşağıda qeyd olan sənədləri tələb edir:
a) İşğüzar səfərlər:
- müəssisə, təşkilat və ya qurumdan dəvət
- iqtisadi marağı təsdiq edən sənədlər (məsələn: etibarnamə, əmək müqaviləsi, biletlər və ya sərgidə iştirak etmək üçün dəvətnamə)
b) Təhsil və ya digər tədris növləri üçün səyahət:
- təhsil müəssisəsinə və ya digər tədris növü üzrə qəbulu təsdiq edən sənəd
-qiymət kitabçası və ya kursda iştirak ilə bağlı arayış
c) Turistik və ya şəxsi məqsədlər üçün səyahət:
- Oteldə yerləşmə ilə bağlı təsdiqedici sənəd və ya əcnəbi vətəndaşın şəxsi ünvanda qalacağı təqdirdə ünvan qeyd olmaqla ev sahibinin dəvəti
- Təşkil olunmuş səyahətin məntəqələrini və ya səyahət planını təsdiq edən sənəd
- Dönüş bileti və ya dövrəvi səyahət bileti
d) Siyasi, elmi, mədəni, idman, dini tədbirlərdə iştirak və ya digər məqsədlər ilə həyata keçirilən səfərlər üçün:
- Dəvətnamələr, giriş biletləri, proqram, mümkün olan halda qəbul edən təşkilatın adı, səfər müddəti barədə məlumatı əks etdirən sənədlər

Information for citizens of the Republic of Azerbaijan intending to enter the territory of the Republic of Moldova or transiting through the territory of the Republic of Moldova on their way to Ukraine
According to Article 6(I) 200/2010 of the Law of the Republic of Moldova, entry to the territory of the Republic of Moldova is granted to foreign citizens who meet the following conditions:
a) The person crossing the state border must be in possession of a document recognized or accepted in the Republic of Moldova. Unless otherwise provided for in international treaties to which the Republic of Moldova is a party
b) Under the conditions of this Law, persons holding a valid visa, residence permit, certificate of refugee status or certificate of beneficiary of humanitarian protection may enter the territory of the Republic of Moldova. Unless otherwise provided for in international treaties to which the Republic of Moldova is a party
c) Presentation of documents confirming the purpose of entry and proving the availability of sufficient means to support themselves, to return to their country of origin or to transit through another country and to travel from the country of transit to a third country
d) a guarantee that the alien will be allowed to enter the country of destination at the time of transit or a guarantee that he/she will leave the territory of the Republic of Moldova if he/she does not do so
e) persons entering the territory of the Republic of Moldova must not be prohibited persons or undesirable persons
f) persons entering the territory of the Republic of Moldova must not represent a threat to national security, public order or health
g) Persons entering the territory of the Republic of Moldova shall not be subject to a specific instruction to prevent their entry into the territory of the Republic of Moldova.
In addition, in accordance with Article 17(1) of Law 215/2011 on the State Border of the Republic of Moldova, the Border Police of the Republic of Moldova, in accordance with the rights granted to it by law, requires the following documents confirming the purpose of persons entering the territory of the Republic of Moldova
a) For business travellers:
-an invitation from the enterprise, organization or institution
-documents confirming economic interest (e.g. power of attorney, employment contract, tickets or invitations to exhibitions)
b) For trips for the purposes of studies or other forms of education
-document confirming enrolment in an educational institution or other form of education
-matriculation certificate or certificate of attendance
c) For tourism or travel for personal purposes:
-proof of accommodation in a hotel or, if the foreign national is staying in private accommodation, an invitation from the owner stating the address of the guest's accommodation
-confirmation of travel arrangements or other relevant travel plan document
-tour ticket
d) For journeys undertaken for political, scientific, cultural, sporting, religious or other purposes:
- invitations, entry tickets, programme, if possible documents with the name of the host organisation, duration of the trip