Cari ilin 20 yanvar tarixində ölkəmizin Moldovadakı Səfirliyində Moldovadakı Azərbaycanlılar Konqresi (MAK) ilə birgə 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr edilmiş anım mərasimi keçirilib.
Mərasimə Qanlı Yanvar faciəsinin ildönümünü yad etmək və vətənimizin azadlığı naminə canlarından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsini yad etmək məqsədilə Moldovada yaşayan çoxsaylı soydaşlarımız, müxtəlif icma nümayəndələri, moldovalılar toplaşıb.
Mərasimdə Azərbaycanın dövlət himni səsləndirilib, Şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Səfirliyin önündə faciə qurbanlarının xatirəsinə həsr edilmiş guşə önünə çiçəklər düzülüb.
Eyni zamanda, MAK-ın sədri Elçin Bayramov, faciənin şahidi olmuş azərbaycanlı icmanın üzvləri çıxışlar səsləndirərək, bu qanlı tarixin gənc nəsillər tərəfindən anılmasının vacib olduğunu vurğulayıblar. Natiqlər çıxışlarında Sovet Ordusu hissələrinin iştirakı ilə həyata keçirilmiş hərbi təcavüz nəticəsində yüzlərlə dinc əhalinin amansızlıqla qətlə yetirildiyini, bu qırğının xalqın iradəsini sarsıtmadığını, şəhidlik zirvəsinə ucalmış Vətən övladlarının fədakarlıqlarının xalqımızın tarixinə yeni parlaq səhifə yazdığını, faciəyə bir neçə il sonra yalnız Ümummili lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə dövlət səviyyəsində siyasi-hüquqi qiymət verildiyini qeyd ediblər. Çıxışlarda bildirilib ki, Azərbaycan tarix boyu ağır sınaqlardan keçib, 2020-ci ildə növbəti hərbi təcavüzə məruz qalıb, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi, ordumuzun gücü və xalqın birliyi sayəsində 30 ilə yaxın davam edən erməni işğalına son qoyulub, torpaqlarımız işğaldan azad edilib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunub. Sonda, 20 yanvarda milli birliyimizin qalib gəldiyi tarixin Zəfər gününə gedən yolun başlanğıcı olduğu vurğulanıb.
Mərasim Moldovanın kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən işıqlandırılıb.
Eyni zamanda, Səfirliyin önündə 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümü ilə əlaqədar Qanlı Yanvarda törədilmiş görünməmiş qəddarlığı əks etdirən tarixi foto şəkillər sərgilənib.
Moldova mətbuatında rumın və rus dillərində səfir Qüdsi Osmanovun 20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümünə həsr edilmiş müsahibəsi, habelə faciəyə dair məqalə və yazılar geniş dərc edilib.

В Молдове отметили 32-ю годовщину трагедии 20 января
20 января Посольство Азербайджана в Молдове совместно с Конгрессом азербайджанцев Молдовы (КАМ) провело памятную церемонию, посвященную 32-й годовщине трагедии 20 января.
На церемонии, посвященной годовщине кровавой январской трагедии и памяти шехидов, павших на пути независимости Азербайджана , приняли участие многочисленные азербайджанцы, проживающие в Молдове, представители национальных общин, общественные деятели, представители СМИ, студенты и молодежь.
В начале церемонии прозвучал государственный гимн Азербайджана. Затем участники мероприятия почтили память павших минутой молчания.
Председатель Конгресса азербайджанцев Молдовы Эльчин Байрамов, члены азербайджанской общины-свидетели трагедии 20 января выступили перед собравшимся и поделились воспоминаниями о той страшной ночи. В выступлениях была отмечена важность сохранения подрастающим поколением памяти трагедии 20 января. Также было подчёркнуто, что на протяжении всей своей истории Азербайджан и азербайджанский народ подвергался суровым испытаниям, среди которых один из тяжелых периодов для Азербайджана- 30-летняя оккупация азербайджанских земель армянскими вооружёнными силами.
Однако, как отметили выступающие, азербайджанский народ в очередной раз доказал свою решительность, стойкость и силу духа. В 2020 году в ответ на очередную агрессию, благодаря мудрому руководству Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева, силе и отваге Азербайджанской армии и единству народа 30-летней армянской оккупации был положен конец, азербайджанские земли были освобождены и территориальная целостность Азербайджана была восстановлена. В заключение было подчеркнуто, что 20 января 1990 года это начало национального единства Азербайджанского народа, которое еще более укрепилось после победы в Отечественной войне.
Затем участники мероприятия возложили цветы к стенду, посвященному трагедии 20 января и ознакомились с выставкой, организованной перед Посольством Азербайджана и посвященной кровавым событиям 20 января.
Мероприятие было широко освещено в Молдавских СМИ.
Также в прессе Молдовы была опубликована статья Посла Азербайджана Гудси Османова на румынском и русском языках, посвященная 32-й годовщине трагедии 20 января.