Moldovanın Baş naziri: Azərbaycanla Moldova arasında yüksək səviyyədə olan münasibətlər daha da intensivləşib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 10-da ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Moldova Respublikasının Baş naziri Nataliya Qavrilitsa ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri Moldovanın Baş nazirini salamlayaraq, Azərbaycan ilə Moldova arasında əlaqələrin hazırkı səviyyəsi haqqında danışıb. Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasında ənənəvi dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin olduğunu vurğulayıb. O, bu il iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30-cu ildönümünün qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb. Milli Məclisin sədri müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Azərbaycanın enerji siyasətindən danışan Sahibə Qafarova ölkəmizin öz tərəfdaşlarının enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vacib rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Ölkəmizin bu istiqamətdə reallaşdırdığı layihələr, cari ilin iyul ayında Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında imzalanmış enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun bunun bariz nümunəsi olduğu vurğulanıb.
Moldovanın Baş nazirinin Azərbaycana səfər proqramının zəngin olduğunu qeyd edən parlamentin sədri Sahibə Qafarova Nataliya Qavrilitsanın Azərbaycan Prezidenti ilə görüşünün və bu səfərin münasibətlərimizin inkişafına təkan verəcəyini qeyd edib.
İki ölkə arasında parlamentlərarası münasibətlərdən danışan Milli Məclisin sədri ikitərəfli əlaqələrin inkişafında qanunverici orqanların özünəməxsus rolundan söhbət açıb. O bildirib ki, parlamentlərimizdə fəaliyyət göstərən dostluq qruplarının, həmçinin deputatlarımızın beynəlxalq təşkilatlardakı əməkdaşlığı təqdirəlayiqdir.
Sahibə Qafarova Moldova parlamentinin sədri İqor Qrosunun cari ilin fevral ayında Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, qanunverici orqanlarımızın komitələri arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı imkanların mövcud olduğunu qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını işğaldan azad etməsi barədə danışan Milli Məclisin sədri deyib ki, ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalına Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Ordumuzun şücaəti sayəsində son qoyulub, BMT Təhlükəsizlik Şurasının kağız üzərində qalan qətnamələrinin icrasını öz gücü hesabına təmin edib.
Milli Məclisin sədri Ermənistanın işğal altında saxladığı şəhər və kəndlərimizi tamamilə dağıtdığını bildirərək, moldovalı həmkarı İqor Qrosunun Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə səfəri zamanı bu reallıqların bilavasitə şahidi olduğunu diqqətə çatdırıb. Qonağa Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində öz gücü hesabına hazırda həyata keçirdiyi geniş bərpa-quruculuq işləri haqqında da məlumat verilib.
Sahibə Qafarova 30 ilə yaxın işğaldan əziyyət çəkən, müharibədə Qələbə qazanmış Azərbaycanın Ermənistana sülh müqaviləsinin imzalanmasını təklif etdiyini diqqətə çatdıraraq, oktyabrın 6-da Praqada keçirilmiş dördtərəfli görüşdən sonra tezliklə iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanacağına ümidvar olduğunu ifadə edib.
Azərbaycana ilk rəsmi səfərindən və Milli Məclisdə olmaqdan məmnunluğunu bildirən Moldovanın Baş naziri Nataliya Qavrilitsa son bir il yarım ərzində Azərbaycanla Moldova arasında onsuz da yüksək səviyyədə olan münasibətlərin daha da intensivləşdiyini bildirib. O, ölkəsinin Azərbaycanla dostluq münasibətlərini yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib.
Nataliya Qavrilitsa Azərbaycana səfəri çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə bugünkü görüşü barədə təəssüratlarını bölüşüb.
O, Moldova ilə Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələrə də toxunaraq, bu sahədə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin mühüm rolunu vurğulayıb, ölkələrimiz arasında iqtisadiyyat, ticarət, nəqliyyat, enerji təhlükəsizliyi və digər sahələrdə səmərəli əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərindən danışıb.
Baş nazir bu gün iki ölkə arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu qeyd edərək, əlaqələrin inkişafında qanunverici orqanların özünəməxsus rolunu diqqətə çatdırıb.

Председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова встретилась с премьер-министром Молдовы
10 октября председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова встретилась с находящейся с официальным визитом в Азербайджане премьер-министром Республики Молдова Натальей Гаврилицей.
Поприветствовав премьер-министра Молдовы, председатель Милли Меджлиса коснулась нынешнего уровня связей между Азербайджаном и Молдовой. Сахиба Гафарова подчеркнула, что между двумя странами существуют традиционные отношения дружбы и партнерства. Она довела до внимания , что в этом году отмечается 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами. Председатель Милли Меджлиса особо подчеркнула значение взаимных визитов и встреч на уровне глав государств в развитии сотрудничества в различных сферах.
Говоря об энергетической политике Азербайджана, Сахиба Гафарова довела до внимания важную роль Азербайджана в обеспечении энергетической безопасности своих партнеров. Она подчеркнула, что наглядным примером этого являются проекты, реализуемые Азербайджаном в данной сфере, а также Меморандум о взаимопонимании по стратегическому партнерству в энергетической сфере, подписанный между Азербайджаном и Европейским Союзом в июле нынешнего года.
Отметив, что программа визита в Азербайджан премьер-министра Молдовы очень содержательная, председатель Милли Меджлиса Сахиба Гафарова сказала, что встреча Натальи Гаврилицы с Президентом Азербайджана и этот визит придадут импульс развитию отношений двуш стран.
Говоря о межпарламентских отношениях между двумя странами, председатель Милли Меджлиса отметила роль законодательных органов в развитии двусторонних связей. Она сказала, что деятельность групп дружб в наших парламентах, а также сотрудничество депутатов в международных организациях заслуживают одобрения.
С удовлетворением напомнив о визите в Азербайджан председателя парламента Молдовы Игоря Гросу в феврале этого года, Сахиба Гафарова отметила, что имеются хорошие возможности для развития сотрудничества между комитетами законодательных органов двух стран.
Говоря на встрече об освобождении Азербайджаном своих земель от оккупации в результате 44-дневной Отечественной войны, председатель Милли Меджлиса сказала, что благодаря доблести азербайджанской Армии под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева был положен конец 30-летней оккупации Арменией азербайджанских территорий, Азербайджан своими силами обеспечил выполнение резолюций Совета Безопасности ООН, которые оставались на бумаге.
Отметив, что Армения полностью разрушила города и села, которые удерживала под оккупацией, председатель Милли Меджлиса довела до внимания, что ее молдавский коллега Игорь Гросу во время поездки в культурную столицу Азербайджана - Шушу и на другие освобожденные от оккупации территории стал непосредственным свидетелем этих реалий. Гостья была проинформирована и о широкой созидательной и восстановительной работе, осуществляемой в настоящее время Азербайджаном за счет своих сил на освобожденных от оккупации территориях.
Доведя до внимания, что Азербайджан, пострадавший от почти 30-летней оккупации и завоевавший Победу в 44-дневной Отечественной войне, предложил Армении подписать мирный договор, председатель парламента выразила надежду на его скорейшее подписание после четырехсторонней встречи, проведенной 6 октября в Праге.
Выразив удовлетворение первым официальным визитом в Азербайджан и посещением Милли Меджлиса, премьер-министр Молдовы Наталья Гаврилица отметила, что за последние полтора года отношения между Азербайджаном и ее страной, и без того находящиеся на высоком уровне, еще более интенсифицировались. Она подчеркнула, что ее страна высоко оценивает дружественные отношения с Азербайджаном.
Наталья Гаврилица поделилась впечатлениями о сегодняшней встрече с Президентом Ильхамом Алиевым в рамках визита.
Касаясь экономических связей между Молдовой и Азербайджаном, она подчеркнула важную роль деятельности Межправительственной комиссии в этой сфере, отметила перспективы развития плодотворного сотрудничества между нашими странами в экономической, торговой, транспортной сферах, в области энергетической безопасности.
Отметив, что сегодня существуют хорошие возможности для дальнейшего углубления сотрудничества между двумя странами во всех сферах, премьер-министр довела до внимания особую роль законодательных органов в развитии связей.