Moldovada Azərbaycanın Müstəqilliyinin Bərpası günü qeyd edilib
Oktyabrın 18-də Azərbaycanın Moldovadakı səfirliyinin önündəki Qələbə bağında 18 oktyabr - Azərbaycanın Müstəqilliyinin Bərpası Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin büst-heykəli önünə gül dəstələri düzüblər.
Sonra Azərbaycanın Moldovadakı səfiri Qüdsi Osmanov iştirakçılar qarşısında çıxış edib. O, tədbirin qonaqlarına müstəqilliyin ilk illərində erməni aqressorları tərəfindən etnik təmizləməyə məruz qalmış Azərbaycan xalqının keçdiyi ağır sınaqlarından, Azərbaycan torpaqlarının işğalından, Azərbaycan dövlətinin xilası və müasir Azərbaycanın inkişafında Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan danışıb. Diplomat Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olaraq bərpası məsələsinə də toxunub. O, Prezident İlham Əliyevin uğurlu daxili və xarici siyasəti sayəsində Azərbaycanın hazırda dünya birliyinin ən nüfuzlu üzvlərindən biri, regionun lider dövləti, sabit iqtisadiyyatı, güclü orduya malik ölkə olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə həmçinin Moldova parlamentinin deputatı, Azərbaycan və Moldova parlamentlərarası dostluq qrupunun həmsədri Vitaly Jakot çıxış edib. O, öz müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparan və regionun ən güclü dövlətlərindən birini qurmağa qadir olan Azərbaycan xalqının gücü və iradəsindən söz açıb. V.Jakot bu gün Azərbaycanda müşahidə olan tərəqqi və rifahı qeyd edərək, bunun ölkə rəhbərliyinin iradəsinin, qətiyyətinin və böyük əməyinin nəticəsi adlandırıb.
Vətən Müharibəsinin qazisi İlqar Cahangirov çıxışında 44 günlük müharibənin nəticələri və Azərbaycanın ərazi bütövlüyunün bərpasından danışıb. O, qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının layiqli övladları ədalətin bərqərar olması uğrunda mübarizə aparıblar. Onlar göstərdikləri mərdlik və şücaət, Azərbaycan Prezidentinin iradəsi və qətiyyəti nəticəsində parlaq qələbə qazana biliblər.

On October 18, in the Victory Square near the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Moldova, took place an event dedicated to October 18 - the Day of Restoration of Azerbaijan's Independence
At the beginning, the participants of the event laid flowers at the bust of the Nation Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev.
The Ambassador of Azerbaijan to the Republic of Moldova, Gudsi Osmanov, took the floor. He told the participants of the event about the hard challenges of the azerbaijani people, who were subjected to ethnic cleansing by Armenian aggressors in the first years of independence, about the occupation of azerbaijani lands, about the priceless role of Heydar Aliyev in saving the azerbaijani state from destruction and about his merits in the development of modern Azerbaijan. The diplomat also referred to the restoration of Azerbaijan's territorial integrity in accordance with the norms and principles of international law. He noted that thanks to the successful internal and foreign policy of the President Ilham Aliyev, Azerbaijan is now one of the most authoritative members of the world community, a leading state in the region, a country with a stable economy and a strong army.
Also, the Deputy of the Parliament of the Republic of Moldova, Chairman of the Moldova-Azerbaijan Parliamentary Friendship Group, Vitalie Jacot in his speech highlighted the strength and determination of the azerbaijani people, who fought for their independence and managed to build one of the strongest states in the region. V. Jacot noted that the progress and prosperity seen in all spheres in Azerbaijan - an indicator and a living example of the hard work, will and determination of the country's leadership.
In his speech, Patriotic War veteran Ilgar Jahangirov spoke about the 44-day war that restored Azerbaijan's territorial integrity. He said that the worthy sons of the Azerbaijani people fought for the restoration of justice and managed to achieve a brilliant victory thanks to the will and determination of the President of Azerbaijan and their courage and bravery.
At the end of the event, participants were introduced to an exhibition dedicated to the modern development of Azerbaijan.