2019 FORMULA 1 Azərbaycan Qran Pri yarışı
2019 Formula 1 Azərbaycan Qran Pri yarışının təşkili və keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasına gələcək əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
- Müəyyən edilsin ki, Azərbaycan Respublikasında keçiriləcək 2019 Formula 1 Azərbaycan Qran Pri yarışı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn və bu Sərəncamın 2-ci hissəsində göstərilən sənədlərdən hər hansı birini təqdim edən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər 2019-cu il martın 15-dən mayın 15-dək Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq hava limanlarında viza ala bilərlər.
- Aşağıdakı sənədlərdən biri viza verilməsi üçün əsas hesab edilsin:
2.1. Formula 1 yarışlarının beynəlxalq təşkilatçıları olan “Formula One Management Limited” şirkətinin və Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasının müvafiq qaydalarına uyğun olaraq akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən akkreditasiya kartı;
2.2. Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətində akkreditasiyadan keçməni təsdiq edən akkreditasiya kartı;
2.3. 2019 Formula 1 Azərbaycan Qran Pri yarışına bilet və ya biletin əldə olunmasını təsdiq edən sənəd.
3.1. 2019 Formula 1 Azərbaycan Qran Pri yarışı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi, habelə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 1 iyun tarixli 923 nömrəli Fərmanının 4.2-ci bəndinə əsasən təsdiq edilmiş ölkələrin siyahısı üzrə əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron viza almaq imkanı barədə “Formula One Management Limited” şirkətinə, Beynəlxalq Avtomobil Federasiyasına və xarici ölkələrin müvafiq orqanlarına məlumat versin;
3.2. 2019 Formula 1 Azərbaycan Qran Pri yarışı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi, habelə əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin “ASAN Viza” sistemi vasitəsilə elektron viza almaq imkanı barədə məlumatın Nazirliyin, eləcə də Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki səfirliklərinin və konsulluqlarının internet informasiya ehtiyatlarında yerləşdirilməsini təmin etsin.
- Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti Azərbaycan Respublikasına uçuşlar həyata keçirən aviasiya şirkətlərinə 2019 Formula 1 Azərbaycan Qran Pri yarışı ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasına gələn şəxslər üçün viza prosedurlarının sadələşdirilməsi barədə məlumat versin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики об упрощении визовых процедур для иностранцев и лиц без гражданства, которые приедут в Азербайджанскую Республику в связи с организацией и проведением соревнований Гран-при Азербайджана Формула-1 2019
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, постановляю:
- Установить, что иностранцы и лица без гражданства, приехавшие в Азербайджанскую Республику в связи с предстоящими в Азербайджанской Республике соревнованиями Гран-при Азербайджана Формула-1 2019 и предъявившие один из документов, указанных в части 2 настоящего Распоряжения, с 15 марта по 15 мая 2019 года могут получить визу в международных аэропортах Азербайджанской Республики.
- Считать основанием для выдачи визы один из следующих документов:
2.1. карта аккредитации, подтверждающая прохождение аккредитации согласно соответствующим правилам компании Formula One Management Limited и Международной автомобильной федерации, являющихся международными организаторами соревнований Формула-1;
2.2. карта аккредитации, подтверждающая прохождение аккредитации в Операционной компании «Бакинское городское кольцо»;
2.3. билет на соревнования Гран-при Азербайджана Формула-1 2019 или документ, подтверждающий приобретение билета.
- Министерству иностранных дел Азербайджанской Республики:
3.1. уведомить компанию Formula One Management Limited, Международную автомобильную федерацию и соответствующие органы зарубежных стран об упрощении визовых процедур для лиц, которые приедут в Азербайджанскую Республику в связи соревнованиями Гран-при Азербайджана Формула-1 2019, а также возможности получения иностранцами и лицами без гражданства электронной визы посредством системы «ASAN Viza» по списку стран, утвержденных на основании пункта 4.2 Указа Президента Азербайджанской Республики от 1 июня 2016 года номер 923;
3.2. обеспечить размещение информации об упрощении визовых процедур для лиц, которые приедут в Азербайджанскую Республику в связи соревнованиями Гран-при Азербайджана Формула-1 2019, и возможности получения иностранцами и лицами без гражданства электронной визы посредством системы «ASAN Viza» на информационных интернет-ресурсах министерства, а также посольств и консульств Азербайджанской Республики в зарубежных странах.
- Государственной миграционной службе Азербайджанской Республики уведомить авиационные компании, осуществляющие полеты в Азербайджанскую Республику, об упрощении визовых процедур для лиц, которые приедут в Азербайджанскую Республику в связи соревнованиями Гран-при Азербайджана Формула-1 2019.