Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun AZƏRTAC-a məxsusi müsahibəsi
Ermənistan tərəfi həmişə olduğu kimi, bu dəfə də danışıqlar prosesini yalnız özü bildiyi formada təhrif edib. Danışıqlar prosesinin mahiyyətinin təhrif edilməsi və birtərəfli qaydada təqdim edilməsi cəhdləri Ermənistanın münaqişənin həllinə qeyri-ciddi və destruktiv yanaşmasının daha bir göstəricisidir.
Bu fikirləri AZƏRTAC-a məxsusi müsahibəsində Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov bildirib.
Nazir deyib ki, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri tərəfindən münaqişə tərəfi olan Ermənistan və Azərbaycanın razılığı ilə ATƏT-in baş katibinin depozitarisinə təqdim olunan sənədin, bu xüsusda yenilənmiş Madrid Prinsiplərinin qüvvədən düşdüyünü iddia etmək hər hansı məntiqə sığmır. Münaqişənin həlli ilə əlaqədar Azərbaycanın mövqeyi beynəlxalq ictimaiyyətə bəllidir.
Elmar Məmmədyarov bildirib ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) və 884 (1993) saylı qətnamələrinin tələblərinə uyğun olaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri işğal olunmuş bütün Azərbaycan ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmalı, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi təmin edilməlidir. Bu prinsiplər əsasında münaqişənin həlli üzrə hərtərəfli siyasi prosesə başlamaq üçün Azərbaycan hazırlığını dəfələrlə ifadə edib.
“Aprelin 2-dən Ermənistanın qoşunlarının təmas xətti boyunca başladığı təxribat və hərbi avantüra bir daha nümayiş etdirdi ki, Ermənistanın silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində mövcudluğu gərginliyin yaranmasının əsas səbəbidir və regional sülh və təhlükəsizlik üçün başlıca təhdiddir. Bu, eyni zamanda, regionda sülhün nə qədər kövrək olduğunu göstərdi”, - deyə xarici siyasət idarəsinin rəhbəri qeyd edib.
Nazir vurğulayıb ki, çox güman, Ermənistanda bəzi şəxslər regionun hələ də keçən əsrin 90-cı illərində olduğunu düşünür. Region əsaslı dərəcədə dəyişib. Göründüyü kimi, Ermənistandan fərqli olaraq, Azərbaycanın timsalında region ölkələri beynəlxalq və regional səviyyədə daha yetkin siyasi və iqtisadi siyasət yürüdürlər.
Elmar Məmmədyarov deyib ki, Ermənistan rəhbərliyi öz işğalçı qoşunlarını nə qədər tez işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu dərk edərsə, regionda sülh və sabitlik bir o qədər tez təmin oluna bilər.

Эксклюзивное интервью Министра Иностранных Дел Эльмара Мамедъярова для АЗЕРТАДЖ
Как всегда армянская сторона по-своему исказила процесс переговоров. Попытки исказить суть переговорного процесса и представить его в одностороннем порядке являются еще одним несерьезным и деструктивным подходом Армении к решению конфликта.
Об этом в эксклюзивном интервью АЗЕРТАДЖ заявил министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров.
Министр сказал, что высказывать претензии на то, что документ, представленный в депозитарий генерального секретаря ОБСЕ сопредседателями Минской группы ОБСЕ по согласию Армении и Азербайджана, являющихся конфликтующими сторонами, и обновленные в этом контексте Мадридские принципы утратили силу, не соответствуют никакой логике. Позиция Азербайджана в связи с решением конфликта известна международной общественности.
Эльмар Мамедъяров заявил, что в соответствии с требованиями резолюций Совета Безопасности ООН номер 822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) и 884 (1993) вооруженные силы Армении должны быть полностью и безоговорочно выведены со всех азербайджанских территорий, необходимо обеспечение территориальной безопасности и суверенитета Азербайджана внутри границ, признанных на международном уровне. Азербайджан неоднократно выражал готовность к началу всестороннего политического процесса по урегулированию конфликта на основе этих принципов.
«Провокация и военная авантюра, начатая со 2 апреля войсками Армении вдоль линии соприкосновения войск, еще раз продемонстрировали, что наличие на оккупированных территориях Азербайджана вооруженных сил Армении является основной причиной возникновения напряженности и главной угрозой для регионального мира и безопасности. Это одновременно демонстрирует то, насколько хрупок мир в регионе», - отметил руководитель внешнеполитического ведомства.
Министр подчеркнул, что некоторые лица в Армении, возможно, думают, что регион все еще сохранился таким, каким он был в 90-е годы прошлого века. Регион основательно изменился. Как видно, в отличие от Армении, страны региона на примере Азербайджана осуществляют более зрелую политику, в том числе и экономическую политику.
Эльмар Мамедъяров сказал, что чем быстрее руководство Армении осознает, что должно вывести свои оккупационные войска с оккупированных территорий Азербайджана, тем скорее будут обеспечены мир и стабильность в регионе.