XİN:Ermənistanın su resurslarından ekoloji terror və təzyiq vasitəsi kimi istifadəsi dövlət səviyyəsində həyata keçirilən siyasətdir
“Ermənistanın su resurslarından ekoloji terror və təzyiq vasitəsi kimi istifadə etməsi dövlət səviyyəsində həyata keçirilən siyasətdir".
Bunu APA-ya Xarici İşlər Naziyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyev bildirib. H. Hacıyev deyib ki, rəsmi Yerevanın bu siyasəti Ermənistan ərazisindən Azərbaycana doğru axan çaylara, həmçinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindəki su resurslarına, o cümlədən Sərsəng su anbarına münasibətdə tətbiq olunur.
“Ermənistanın Azərbaycana doğru axan su resurslarını qəsdən çirkləndirilməsi mövcud problemin başqa bir istiqamətidir. Ermənistanın ekologiya nazirinin müavini Erik Qriroryanın məhz Azərbaycana su axınının qarşısını almaq üçün Ermənistandan Araz çayına axan su resurslarının məhdudlaşdırılması barədə açıqlaması Ermənistanın sudan ekoloji terror və təhdid kimi istifadə etməsini bir daha sübut edir. Bu baxımdan Ermənistan sivil davranış və öhdəliklərdən boyun qaçırmaq üçün “Su Konvensiyası” adı ilə tanınan “Transsərhəd su axınları və beynəlxalq göllərin mühafizəsi Konvensiyası”na (Convention on the Protection and Use of Transboundary Watercourses and International Lakes) qoşulmaqdan nümayişkarcasına imtina edir. Buna baxmayaraq, Ermənistanın Beynəlxalq çayların suyundan istifadə haqqında 1966-cı il Helsinki və 2004-cü il Berlin Qaydaları, BMT Baş assambleyasının transsərhəd sular haqqında qanuna dair qətnaməsi (The law of transboundary aquifers), Avropa ŞurasıParlament Assambleyasının Avropada transsərhəd su hövzələri haqqında qətnaməsi və digər beynəlxalq sənədlər üzrə öhdəlikləri var” – deyə, o bildirib.
1. Hacıyev qeyd edib ki, Avropa ŞurasıParlament Assambleyası 2016-cı il qış sessiyasında məxsusi olaraq “Azərbaycanın sərhəd rayonlarının sakinlərinin qəsdən sudan məhrum edilməsi” haqqında qətnamə qəbul edib və bu qətnamədə Ermənistanın sərhədyanı çaylara və işğal olunmuş ərazilərimizdəki Sərsəng su anbarına münasibətdə yürütdüyü siyasəti ekoloji terror kimi qiymətləndirilib: “Bu sənədlərə əsasən, sudan istifadə  hüququ həyat və sağlamlıq üçün vacibdir və sudan maneəsiz istifadə (suya maneəsiz çıxış) hər bir dövlət üçün əsas hüquq, həyat mənbəyi və strateji əhəmiyyətə malikdir və sərhədlərin mövcudluğu bu istifadəni məhdudlaşdıra bilməz. Ermənistanın ekoloji terrorizm və onun tərkib hissəsi olaraq “su terroru” siyasəti Azərbaycan tərəfindən beynəlxalq təşkilatlarda davamlı olaraq qaldırılır. Ermənistan tərəfinin son açıqlaması da aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlarda müzakirəyə çıxarılacaq”.

Azerbaijan says use of water resources as a means of eco terror and pressure is state policy in Armenia
Armenia’s use of water resources as a means of ecological terror and pressure is a policy that is being carried out at state level, Azerbaijan’s Foreign Ministry spokesperson Hikmet Hajiyev toldAPA on Wednesday.
Hajiyev noted that this policy is being applied in relation to the rivers flowing through Armenia to Azerbaijan, as well as water resources in Azerbaijan’s occupied territories, including the Sarsang water reservoir.
According to the spokesman, Armenia’s deliberate pollution of water resources flowing to Azerbaijan is another facet of the current problem.
He stressed that Armenia’s deputy ecology minister Erik Grigoryan’s statement about the halting of water resources joining the Aras River from Armenia in order to prevent water flow to Azerbaijan is proof of Armenia’s abuse of water resources as a means of ecological terror and threat.
“For this reason, Armenia is demonstratively refusing to join the Convention on the Protection and Use of Transboundary Watercourses and International Lakes, also known as the Water Convention, in a bid to evade from civil behavior and obligations,” Hajiyev said. “Nevertheless, Armenia has obligations under the 1966 Helsinki and 2004 Berlin Rules on the uses of the waters of international rivers, the UN General Assembly's law on transboundary aquifers, the Council of Europe's Parliamentary Assembly’s resolution on transboundary water basins in Europe, etc..”
Hajiyev recalled that in 2016 the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) passed a resolution, titled “The inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water.
“In the resolution, the PACE regarded Armenia’s policy regarding the border rivers and the Sarsang reservoir in the occupied Azerbaijani lands as ecological terror,” the spokesman said. “According to these documents, the right to use water is important for life and health, and unhindered access to water is a fundamental right, a source of life for each state and is of strategic importance.”
Azerbaijan constantly briefs relevant international organization about Armenia’s policy of “water terror”, Hajiyev said.
He added that the latest statement from the Armenian side will also be submitted for discussion in relevant international organizations.