Ermənistan ordusu tərəfindən mülki əhalinin, xüsusən də uşaqların hədəfə alınması ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın)
Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri 2017-ci il avqust ayının 7-də Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Tovuz rayonunun Ermənistanla həmsərhəd olan Qaralar kəndini iriçaplı silahlardan atəşə tutaraq mülki əhalinin qəsdən məhv edilməsi məqsədilə törəddikləri növbəti təxribat nəticəsində Qaralar kənd sakini - 2004-cü il təvəllüdlü 13 yaşlı uşaq Yusifov Ramin Sabir oğlu qəlpə xəsarətləri alaraq ağır vəziyyətdə xəstəxanaya yerləşdirilmişdir.
Mülki insanların, o cümlədən uşaqların hədəfə alınması və qətlə yetirilməsi məqsədi daşıyan qəddar əməllər işğalçı Ermənistanın yürütdüyü davamlı terrorizm siyasətinin tərkib hissəsidir.
2017-ci ilin 4 iyul tarixində isə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Füzuli rayonunun Alxanlı kəndində məskunlaşan çoxsaylı mülki əhalinin yaşadığı yaşayış məntəqələri və mülki obyektlər hədəflənmiş şəkildə, qəsdən ağır silahlardan atəşə tutulmuş, nəticədə 1967-ci il təvəllüdlü yaşlı qadın Allahverdiyeva Sahibə və onun 2 yaşlı qız nəvəsi Quliyeva Zəhra həlak olmuş, digər mülki şəxs 1965-ci il təvəllüdlü qadın Quliyeva Səlminaz ağır yaralanmış və mülki obyektlər dağıdılmışdı.
Göründüyü kimi, Ermənistan özünün təcavüzkar əməllərindən əl çəkməyərək Ordumuzun cəbhəboyu mövqelərini və mülki əhalinin yaşadığı əraziləri iriçaplı silahlardan intensiv atəşə tutmaqla beynəlxalq humanitar hüquq normalarının tələblərini kobud surətdə pozmaqda davam edir.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən minlərlə günahsız insanın həyatına son qoyulması, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının kobudcasına pozulması, dünya mədəniyyətinə mənsub tarixi, dini və mədəni abidələrin tam dağıdılması ilə nəticələnən Azərbaycana qarşı 25 ildən artıq davam edən hərbi təcavüz, etnik təmizləmə və terror aktlarının davamı olan növbəti bir cinayət aktı kimi qiymətləndirilməlidir və beynəlxalq hüquq normalarına əsasən həmin cinayətləri törədənlərin cəzalandırılması istiqamətində təsirli tədbirlər görülməlidir
Cəzasızlıq mühitinin arxayınçılığı belə səviyyəyə çatıb ki, dəfələrlə törətdiyi vəhşiliklər, xüsusilə azyaşlı uşaq və qadınları hədəfə alması beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən kəskin şəkildə pislənilməsinə baxmayaraq, Ermənistan bu çirkin əməllərindən nəticə çıxarmayaraq avqustun 7-də 13 yaşlı Ramin Yusifovun yaralanması ilə nəticələnən növbəti cinayəti törətməkdən belə çəkinməmişdir.
Ermənistan 1988-ci ildən başladığı və uzun müddətli ara vermədən davam etdirdiyi hərbi təcavüz nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisini, eləcə də ətraf yeddi rayonu işğal etmiş, bununla da ölkəmizin ərazisinin 20 faizi zəbt olunmuş, bir milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşamağa məcbur olmuşdur.
2016-cı ilin 2-5 aprel tarixlərində erməni silahlı qüvvələri tərəfindən mülki əhalinin yaşadığı çoxsaylı yaşayış məntəqələrinin, məktəb və digər sosial obyektlərin, habelə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qoşunların təmas xətti boyunca mövqelərinin ağır artilleriyadan, iri çaplı silahlardan intensiv atəşə tutulması nəticəsində cəbhə xətti boyunca 34 mülki şəxs yaralanmış, arasında uşaq olmaqla 6 nəfər həlak olmuşdur.
Ermənistanın Azərbaycan mülki əhalisinə və mülki obyektlərə birbaşa və qəsdən hücumları, beynəlxalq humanitar hüququn və insan haqlarının, xüsusilə 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları və ona 1 saylı Əlavə, həmçinin uşaqların hüquqlarına və insan hüquqlarının müdafiəsi və fundamental azadlıqlara dair Konvensiyanın ciddi şəkildə pozulmasıdır.
Bu hadisələr isə Ermənistanın təcavüzkar siyasətini, qeyri-insani hərəkətlərini növbəti dəfə təsdiqləyərək, belnəlxalq hüquq normalarına saymazyana münasibət göstərdiyini bir daha sübut edir.
Bununla bağlı dünya birliyinə, mötəbər beynəlxalq qurumlara və həmkarlarıma  bir daha müraciət edərək, Azərbaycana qarşı aparılan uzunmüddətli erməni təcavüzünə, dinc əhalinin qətlə yetirilməsinə, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının pozulmasına son qoyulması məqsədilə, yalnız pisləmək deyil, qətiyyətli səylər göstərməyə çağırıram.
Beynəlxalq ictimaiyyət bu cür qəddarlıq, amansızlıq və qeyri-insani hadisələrə laqeyd qalmamalı, beynəlxalq cinayətləri törətmiş işğalçı Ermənistanı BMT Nizamnaməsinə müvafiq olaraq cəzalandırılmasına nail olmalıdır.
(Ombudsman)                                         09 avqust 2017-cı il
Müraciət BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, YUNİSEF-ə, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına, Avropa Komissiyasına, Avropa Şurasına, ATƏT-ə və müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına ünvanlanmışdır.

Обращение Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) Азербайджанской Республики в связи с гибелью мирного населения, включая детей в результате обстрелов армянскими войсками
В результате очередного провокационного обстрела пограничного с Арменией села Гаралар Товузского района из крупнокалиберных орудий, совершённого 7 августа 2017 года подразделениями Вооружённых сил Армении с оккупированных территорий Азербайджана с целью намеренного уничтожеиия мирного населения, получил осколочные ранения и в тяжёлом состоянии доставлен  в больницу 13-летний житель этого села Юсифов Рамин Сабир оглы.
Подобные провокации, мишенью которых в последнее время стали гражданские объекты и мирное население, являются составной частью непрекращающейся террористической политики, проводимой Арменией.
В результате интенсивного обстрела тяжёлой артиллерией, крупнокалиберными орудиями многочисленных пунктов проживания гражданского населения в прифронтовой зоне, школ и других социальных объектов, а также подразделений Вооружённых Сил Азербайджана по линии соприкосновения, совершённого Арменией 2-5 апреля 2016 года,  получили ранения 34 мирных жителя, погибло 6 человек, среди которых были и дети.
4 июля 2017 года Вооружёнными силами Армении намеренно были подвергнуты обстрелу из тяжёлых миномётов и гранатомётов многочисленные пункты проживания гражданского населения села Алханлы Физулинского района Азербайджана. В результате этого обстрела погибли пожилая женщина Сахиба Аллахвердиева и её 2-летняя внучка Захра Кулиева, получила тяжёлое ранение 52-летняя мирная жительница села Селминаз Кулиева, разрушены гражданские объекты.
Таким образом, Армения, не прекращая своих агрессивных действий, продолжая нарушать требования норм международного права, подвергает интенсивному обстрелу из крупнокалиберных орудий позиции азербайджанских войск вдоль линии фронта и пункты проживания гражданского населения.
Эти противоправные действия являются очередными преступными актами продолжающейся более 25 лет военной агрессии против Азербайджана со стороны Армении, в результате которой погибли тысячи невинных людей, грубо и в массовом порядке нарушаются права человека, полностью уничтожены исторические, религиозные и культурные памятники, являющиеся достоянием мировой культуры. Поэтому эти акты должны получить правовую оценку в качестве преступления, а по отношению к лицам, виновным в совершении указанных действий, должны быть применены действенные меры наказания в соответствии с нормами международного права.
Уверенность в безнаказанности достигла такого уровня, что, несмотря на резкое осуждение международной общественностью совершённых агрессором преступлений, в особенности, фактов избрания мишенью для обстрелов детей и женщин, 7 августа Армения совершила очередной обстрел, в результате которого был ранен 13-летний ребёнок Рамин Юсифов.
В результате начатой в 1988 году и не прекращающейся в течение продолжительного времени военной агрессии Армении, оккупированы территория Нагорного Карабаха и семи прилегающих районов, захвачено 20 процентов территории нашей страны, более миллиона азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами. Преднамеренные обстрелы Арменией мирного населения и гражданских объектов являются грубым нарушением положений международного гуманитарного права и прав человека, в том числе Женевской конвенции 1949 года и Приложения I к ней, конвенций о защите прав ребёнка и защите основных прав и свобод человека.
Указанные события ещё раз свидетельствуют об агрессивной политике Армении, непризнании ею международных правовых норм.
В связи с изложенным, ещё раз обращаясь к авторитетным международным организациям и к своим коллегам, с целью прекращения продолжающейся в течение длительного времени армянской агрессии против Азербайджана, гибели мирного населения, массового нарушения прав человека, призываю не ограничиваясь осуждением этих противоправных действий, принимать решительные усилия по применению международных санкций в отношении к лицам, совершившим эти преступления.
Международная общественность не должна оставаться равнодушной к подобным жестоким, безжалостным действиям по отношению к мирным людям. За совершённые международные преступления Армения, как страна-агрессор, должна быть привлечена к ответственности и  понести справедливое наказание в соответствии с Уставом ООН.
Азербайджанской Республики                       09 августа 2017-го года
Заявление направлено Генеральному Секретарю ООН, в Совет Безопасности ООН, Верховному Комиссару ООН по правам человека, в ЮНИСЕФ, в Организацию Исламского Сотрудничества, в Европейскую Комиссию, в Совет Европы, в ОБСЕ и омбудсманам различных стран.