Mən “açıq məktub” yazmağı xoşlamıram, lakin başqa çıxış yolum yoxdur. Seymin Antikorrupsiya Komissiyasının sədri Vitaliyus Qaylyus mənim ona hələ 2015-ci ildə verdiyim sualların heç birinə cavab verməyib
. Buna görə onun bu il – 2017-ci ildə də lütfkarlıq göstərib mənə izahat verəcəyinə inanmıram.
Gintaras Visotskas Seymin Antikorrupsiya Komissiyasının sədri Vitaliyus Qaylyusa açıq məktubunu bu sözlərlə başlayır. AZƏRTAC məktubu təqdim edir.
Antikorrupsiya Komissiyasının sədrinə məktub
Buna görə də açıq məktub yazmağım labüddür, xüsusən ona görə ki, məsələ ciddidir. Son dərəcə ciddi bir komissiyanın rəhbərinin bu il sentyabrın 6-da nümayiş etdirdiyi davranış çox yersizdir. Bu davranış istər adı çəkilən komissiyaya, istərsə də Seymin özünə etimadı gücləndirmir. Parlament üzvünün hərəkətləri ən azı Litvanın beynəlxalq nüfuzuna ziyan vuran ikili standartların mövcud olmasını nümayiş etdirir.
Fikrimin daha aydın olması üçün əvvəlcə sentyabrın 6-da Seymin rəsmi saytında dərc edilmiş, Seymin Antikorrupsiya Komissiyasının rəhbəri, deputat V.Qaylyusun imzaladığı məlumatı sitat gətirirəm. Antikorrupsiya Komissiyası “Organized Crime and Corruption Reporting Project” (OCCRP) Beynəlxalq Jurnalist Təhqiqatları Mərkəzinin pulların yuyulması ehtimalı haqqında, Azərbaycanın Avropanın vəzifəli şəxslərinə iri məbləğdə pul köçürməsi haqqında hesabatında göstərilən informasiyaya cavab” olan rəsmi məktubunda Maliyyə Cinayətlərinin Təhqiqatı Xidmətinə (MCTX) müraciət edib. Antikorrupsiya Komissiyası həmin informasiyada göstərilən şəxslərin barəsində görülən preventiv tədbirlər və onların Litva ilə mümkün əlaqələri barəsində komissiyaya məlumat verilməsini xahiş edir. Pulların yuyulmasının və terrorçuların maliyyələşdirilməsinin prevensiyası haqqında qanuna görə bu məsələ həmin xidmətin səlahiyyətlərinə aiddir”.
Seymin üzvü V.Qaylyus ilk baxışda özünü düzgün aparır. Sayıqlıq zəruridir. Lakin gəlin bu məsələyə daha diqqətlə baxaq.
Qəribə dostluq
V.Qaylyusun belə bir məktubu imzalamağa mənəvi haqqı varmı? Yoxdur. O, ədalət naminə bu işdən çəkinməli idi, çünki o, Ermənistan ilə Azərbaycan arasında qarşılıqlı münasibətlər məsələsində açıq-aydın qərəzli mövqe tutur.
Ermənistanı sevən və Azərbaycana şübhə ilə baxan Litva vətəndaşları heç bir pis iş görmürlər. Litva qanunları Ermənistanın Litvaya Azərbaycandan daha yaxın olduğunu hesab etməyi qadağan etmir, lakin Litva nümayəndələri, xüsusən rəsmi şəxslər dolayı yolla da olsa, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ üzərində həm NATO, həm Avropa İttifaqı, həm də Litvanın özü tərəfindən tanınmış hüququna mübahisə etməyə başlayanda təhlükəli vəziyyət yaranır. Bu halda aşkar ikimənalılıq görünür: əgər biz Ukraynanın, Gürcüstanın, Moldovanın ərazi bütövlüyünə hörmət ediriksə, onda Azərbaycanın Dağlıq Qarabağı özünə qaytarmaq hüququnu da dəstəkləməliyik.
V.Qaylyus məhz Dağlıq Qarabağ məsələsində Litvanın mövqeyinə dolayısı ilə şübhə edənlərdən biridir. Seymin əvvəlki çağırışında o, Dağlıq Qarabağ ilə (Ermənistanla yox, məhz Dağlıq Qarabağı işğal etmiş və indi orada ağalıq edən hakimiyyətlə) liberal Dalya Kuoditenin rəhbərlik etdiyi Dostluq Qrupuna mənsub idi. Buna görə də onun barrikadanın hansı tərəfində olduğunu anlamaq çətin deyil (2015-ci ilin əvvəlində mən ona məktub yazıb xahiş etmişdim ki, bu qrupun fəaliyyətində iştirak etməyə nə üçün razılaşdığını izah etsin, lakin ondan cavab almadım).
Antikorrupsiya Komissiyasının sədri məhz bu cür qəribə “dostluq” ucbatından ən azı “göz aldatmaq” üçün məktubu öz müavininin imzalamasına icazə verməli idi. Əgər o, özünün ermənipərəst əqidəsini açıq etiraf etmiş olsaydı, bu gün daha abırlı görünərdi.
Qəribə tələskənlik
Lakin Dağlıq Qarabağı işğal etmiş qüvvələrlə açıq-aşkar “qardaşlaşma” cəhdləri və eyni zamanda, Litvanın rəsmi baxışlarında gizli şübhələr V.Qaylyusun atdığı yeganə qəribə addım deyil.
V.Qaylyusun qəribə tələskənliyi də diqqəti cəlb edir. Sentyabrın əvvəlində 15min.lt portalında pulların yuyulması ehtimalı haqqında məqalə dərc ediləndən bir gün sonra Antikorrupsiya Komissiyasının SRFP rəhbərliyinə obrazlı şəkildə desək, Azərbaycanın Litva siyasətçilərini pul gücünə ələ alıb-almadığının aydınlaşdırılması barədə ünvanlanmış xahişi dərc olundu.
Mən 15min.lt portalında dərc edilmiş yazını dəstəkləməyə və ya təkzib etməyə hazırlaşmıram. Həqiqətən Avropada korrupsiyaya qurşanmış, vicdansız, tamahkar siyasətçilər var. Avropa - müqəddəs inək deyil.
Amma hər halda, Seymin Antikorrupsiya Komissiyasının sədri nəyə görə öz müavinlərindən xahiş etməyib ki, onlar bu jurnalist təhqiqatını daha diqqətlə araşdırsınlar? Axı bir sutka ərzində bütün nüansları dəqiqləşdirmək çətindir. Məsələn, jurnalist təhqiqatının təşəbbüskarları arasında Qərbdə nüfuzlu erməni diasporunun və rəsmi Yerevanın erməni mənşəli jurnalistləri yoxdurmu?
Qəribə susqunluq
Lakin ən maraqlısı budur ki, təxminən yarım il bundan əvvəl Avropa parlamentarilərinin Azərbaycan rəhbərliyinə qəsdən, qərəzli, məqsədyönlü şəkildə qarayaxmaları üçün Ermənistanın onları pul gücünə ələ almaq cəhdləri məlum olanda cənab V.Qaylyus nə üçün susurdu?
Bu il baharda və yayda Avropa Strateji Kəşfiyyat və Təhlükəsizlik Mərkəzinin (European Strategic Intelligence and Security Center) dərc etdiyi məlumatı Seymin Antikorrupsiya Komissiyasına açıq-aşkar xatırladıram. Bu kəşfiyyat təşkilatı 2002-ci ildə Brüsseldə təsis edilib.
Avropa Strateji Kəşfiyyat və Təhlükəsizlik Mərkəzinin rəhbərlərindən biri - 59 yaşlı Klod Monike Fransa kəşfiyyatının (Fransa Xarici Kəşfiyyatının baş direksiyasının) keçmiş işçisidir. Onun işinin spesifikası kəşfiyyat məlumatlarını təhlil etməkdir. Jurnalist fəaliyyəti onun üçün pərdə idi. K.Monike terrorizm, casusluq, mütəşəkkil cinayətkarlıq, beynəlxalq münaqişələr üzrə ixtisaslaşıb. O, Nyu-Yorkda 11 sentyabr terror aktları haqqında kitab yazıb. K.Monikenin kitabları çox populyardır.
Təşkilatda ikinci şəxs 20 ildən artıq müddətdə təhqiqat jurnalistikası ilə məşğul olan Jenovefa Etyendir. Üçüncü şəxs 57 yaşlı sosioloq, Yaxın Şərq üzrə tanınmış mütəxəssis Uilyam Rasimoradır.
Avropa Strateji Kəşfiyyat və Təhlükəsizlik Mərkəzinizin maraq dairəsi Qərb sivilizasiyası üçün təhlükə doğuran təhdidlərdir.
ESISC kəşfiyyat təşkilatının müşahidələri
Bəs bu təşkilat özünün rəsmi www.esisc.org saytında nə dərc etmişdi? O, erməni diasporundan olan lobbiçilərin dəstəklədikləri qərəzli Avropa parlamentariləri qrupunun Mərkəzi və Şərqi Avropa dövlətiləri ilə ünsiyyətdə Avropa ölkələri hökumətinə güclü təsir göstərmək məqsədi olduğunu bildirirdi. Avropa parlamentarilərinin diqqət mərkəzində Azərbaycan da var. ESISC analitiklərinin sözlərinə görə, bu qrup Azərbaycana qarşı bütöv tədbirlər arsenalı hazırlayıb, həmin tədbirlərin köməyi ilə beynəlxalq rəyə çox böyük, lakin gizli təzyiq göstərilir.
Lakin ESISC hesabatının müəlliflərinin sözlərinə görə, ən maraqlısı odur ki, Avropa parlamentarilərinin nüfuzlu, çoxsaylı antiazərbaycan və eyni zamanda, ermənipərəst lobbi qrupu məhz 2012-ci ildə - Avropa strukturlarında “məlum şəxsin” mühüm vəzifəyə təyin olunduğu vaxt formalaşmışdı.
ESISC analitikləri bildirirlər ki, bu şəxs beş ildən artıq müddətdə Avropa Şurasının insan haqları üzrə komissarı vəzifəsində işləmiş latış Nil Muyjniyeksdir. Bir sözlə, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT), Avropa Şurası Parlament Assambleyasının siyasətçiləri ilə xaricdəki erməni diasporu, Ermənistandan olan məmurlar və Corc Soros Fondu arasında gizli əlaqələr sadalanır ki, Dağlıq Qarabağ Ermənistanın ərazisi kimi tanınsın – bu isə heç də az sensasiya deyil.
Yeri gəlmişkən, hesabatın ikinci hissəsində N.Muyjniyeksə xüsusi diqqət yetirilir. ESISC-in hesabatına görə, 2012-ci ildə AŞPA-ya seçilmiş Muyjniyeks avropalı diplomatları, Ermənistanın rəsmi vəzifəli şəxslərini, erməni lobbiçilərini, qeyri-hökumət təşkilatlarını və Corc Soros Fondunu birləşdirən gizli şəbəkənin əsas nümayəndəsinə çevrilib. ESISC analitiklərinin fikrincə, bu latış Avropa strukturlarında tutduğu nüfuzlu rəsmi vəzifədə mühüm rol oynayır, rəsmi Yerevanın Dağlıq Qarabağ barəsində maraqlarını Avropaya qəbul etdirir. O, Avropanın yeni siyasətçilərini də özünün ermənipərəst fəaliyyətinə cəlb etməyə çalışırdı. Qeyd etmək lazımdır ki, Şimal ölkələrindən və Baltikyanı dövlətlərdən (bu məqama xüsusi diqqət yetirək – müəllifin qeydi), Niderlanddan və Almaniyadan olan siyasətçiləri xüsusi canfəşanlıqla “ovlayırdılar”.
ESISC-in hesabatına daxil edilmiş cədvəldə göstərilir ki, son beş ildə N.Muyjniyeksin Avropa İnsan Haqları Şurasının komissarı olduğu dövrdə Avropada antiazərbaycan əhval-ruhiyyəsi güclənib.
Məhz onun rəhbərliyi dövründə AŞPA-nın rəsmi plenar iclaslarından əlavə, Ermənistana xeyir verən, Ermənistan və Rusiya silahlı dəstələrinin təcavüzü nəticəsində Dağlıq Qarabağı (azərbaycanca – Qara Bağ) itirmiş Azərbaycana ziyan vuran qeyri-rəsmi iclaslar da keçirilib.
N.Muyjniyeksin qrupunu bir məsələ narahat etmirdi ki, onların fəaliyyəti beynəlxalq hüququ və Avropada qərarlaşmış ərazi bütövlüyü prinsiplərini açıq-aşkar pozur. N.Muyjniyeks özünü elə aparırdı ki, guya BMT Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini işğal etmiş və bütün azərbaycanlıları oradan qovmuş Ermənistanın hərəkətlərini pisləyən qətnamələrindən (822, 853, 874, 884 nömrəli) xəbəri yoxdur.
Hesabatda N.Muyjniyeksdən başqa Ermənistanın mövqeyini süni şəkildə irəlilədən bir neçə avropalı siyasətçinin soyadları da xatırlanır: Piter Omtsiqt, Kristof Ştrasser, Frank Şvabbe və Tini Koks. Onlar N.Muyjniyeksin Azərbaycanı daim tənqid edən, Ermənistanı isə regionda az qala nümunəvi dövlət elan edən qrupuna aid olunur.
Yeri gəlmişkən, artıq yeni intriqa başlanıb. N.Muyjniyeksin mandatı əbədi olmayacaq. Onu kim əvəz edəcək?
Bağışlanılmaz səhlənkarlıq
Bir sözlə, bu ilin ortalarında esisc.org portalında dərc edilmiş, iki hissədən ibarət hesabatı V.Qalyus “goplayıb”. Mənim fikrimcə, bu, bağışlanılmaz səhlənkarlıqdır. Ona görə ki, Avropa İttifaqı təcavüzkar Ermənistanın (deməli həm də Rusiyanın, çünki hazırda Rusiyanın hərbi bazası Ermənistanda dislokasiya edilib) maraqlarının girovuna çevrilməməli idi. Buna görə də bir məsələ açıq qalır: Seymin Antikorrupsiya Komissiyasının rəhbəri nəyə görə Litvada Ermənistan siyasətçiləri tərəfindən deyil, yalnız Azərbaycan siyasətçiləri tərəfindən pul gücünə ələ alınmış şəxsləri axtarır? Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan və Türkiyənin tarixi ilə maraqlanan bu sətirlərin müəllifi hesab edir ki, Litvada ermənilərin mövqeləri çox möhkəmdir. Şübhəli dərəcədə möhkəmdir.
Ermənistanın şübhəli dərəcədə güclü təsiri
Klaypedada, Kaunasda və Şyaulyayda neçə erməni xaçı – Xaçkar qoyulduğunu saymaq lazımdır. Amma azərbaycanlıların Litvada Xocalı qurbanlarının şərəfinə abidə qoymalarına icazə verilməyib. Bu, təsadüfdürmü?
Litva Seymində Azərbaycandan zorla qoparılmış Dağlıq Qarabağla dostluq qrupu yaradılıb. Lakin siz eşitmisinizmi ki, Seymin Milli Təhlükəsizlik Komitəsi, Litva Xarici İşlər Nazirliyi və ya Dövlət Təhlükəsizliyi Departamenti açıq xəbərdarlıq etsinlər ki, Litvanın bu cür “dostluğu” Moldovanı, Gürcüstanı və Ukraynanı terror edən separatçılarla dostluğa oxşayır?
Litvada hər il həm Ermənistan, həm də Azərbaycan üçün ağrılı tarixlər qeyd edilir. Lakin Litva sakinlərinin soyqırımı və müqavimətini araşdırma mərkəzinin rəhbəri Birute Barauskayte və Qurbanlar muzeyinin direktoru Euqeniyus Peykştyanis yalnız ermənilərin tədbirlərinə gedirlər.
Bu il Ermənistandan gəlmiş və özünü dünyanın heç bir yerində tanınmayan qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikası”nın təmsilçiləri adlandıran nümayəndə heyəti Litvada qonaq olub. Ermənistan nümayəndə heyətini ən azı Seymin bir üzvü – Povilas Urbşis müşayiət edirdi. Varenski rayonunun meri Alqis Kaşeta da həmin nümayəndə heyətini qəbul etdi. Lakin Xarici İşlər Nazirliyi bizim rəsmi siyasətçilərin dünyada tanınmamış bir “dövlətlə” qucaqlaşmasını pislədimi?
Litva nəşrləri də özlərini qəribə aparırlar. Məsələn, bu il yayda Ermənistan ilə Azərbaycan arasında ciddi atışmalar qeydə alınıb. Mən Litva mətbuatında Ermənistanın hücumlarından sonra mülki azərbaycanlıların, o cümlədən iki yaşlı uşağın və onun nənəsinin həlak olması barədə xəbər tapmadım. Amma Azərbaycanın əks hücumundan sonra sərhəddə bir neçə erməni əsgərinin həlak olması barədə Litva nəşrlərində çoxsaylı hesabatlar dərc edildi.
Məsələn, 15min.lt portalı Azərbaycan üçün əlverişsiz məqalələr dərc etmək imkanını heç vaxt əldən vermir. Amma Ermənistanda mövcud olan iğtişaşlar, Ermənistanın korrupsiyaya qurşanmış prezidenti Serj Sarkisyan və onun ətrafındakı rejim barədə söhbət açan müəlliflərin yazıları dərc edilmir. Bunun səbəbini heç izah da etmirlər. Bəlkə onlar fikirləşirlər ki, Serj Sarkisyan kristal kimi təmizdir?
Litvada hansı nəşr heç olmasa hərdənbir Azərbaycanın arqumentlərini, məsələn, yuxarıda qeyd etdiyimiz antiazərbaycan təhqiqatı barədə Trend xəbərlər xidmətinin Rusiyadakı rəhbəri Elmira Tarıverdiyevanın fikirlərini dərc etməyə risk edər?
Azərbaycanın arqumentləri
Bir neçə parçanı diqqətinizə çatdırıram: “(...) Qətnamədə ünvanlı şəkildə yalnız bir ölkə - Azərbaycan xatırlanır. Bu Qətnamə antiazərbaycan yanaşmanın aşkar sübutudur (...).
Bütün bunlar erməni mənşəli bir qisim jurnalistin “təhqiqatı” ətrafında qurulub. Məgər təəccüblü deyilmi? Doğrudur, jurnalistlərin heç biri Avropa Parlamentində Bakının maraqlarının uydurma lobbiçiliyinin qəribə nəticəsi barədə fikirləşməyib – təkcə 2009-cu ildə Azərbaycana aid 9 tənqidi qətnamə qəbul edilib. Yəni, doğrudanmı Azərbaycan özünün tənqid edilməsi müqabilində kiməsə pul ödəyib? Lakin görünür, belə xırda məsələlər jurnalistləri və Avropa parlamentarilərini ümumiyyətlə maraqlandırmır (...).
Qəribə haldır ki, jurnalistlərin fikirləşib tapdıqları sxemin belə adlandırılan “ifşaları” sentyabrın 5-də dərc edilib, Avropa Parlamentinin qətnaməsinə əlavə edilmiş Azərbaycana aid düzəliş isə artıq ayın 7-də hazır idi. Elə bil müəlliflər sənədin hazır mətnini əllərində tutub siqnal gözləyirdilər. Bu, Bakıya qarşı yönəlmiş sinxron hərəkətlərin gözəl illüstrasiyasıdır. Bu barədə göstəriş vahid mərkəzdən gəlir. Məqsəd də aydındır – Şərq Tərəfdaşlığının Brüssel Sammiti ərəfəsində Bakı ilə Avropa İttifaqı arasında inkişaf etməkdə olan münasibətləri məhv etmək və Azərbaycanın yüksək səviyyəli nümayəndə heyətinin həmin Sammitdə iştirakına mane olmaq.
Yenə sübut lazımdırmı? Bunun üçün təkcə Azərbaycan əleyhinə düzəlişin müəllifinə nəzər salmaq kifayətdir. Bu, Avropa Parlamentinin deputatı, Bakıda bədnam şöhrətli Renatas Yuşkanın ən yaxın dostu Petras Auştryaviçyusdur (R.Yuşka da P.Auştryaviçyusun Avropa Parlamentində müşaviridir – müəllifin qeydi).
Yuşka 2013-cü ildə baş vermiş qalmaqaldan sonra məşhurlaşdı. Həmin hadisədən sonra Litvanın keçmiş Prezidenti Dalya Qribauskayte bu ölkənin Azərbaycandakı səfiri Arturus Jurauskasın və Macarıstandakı səfiri Renatas Yuşkanın geri çağırılması barədə sərəncam imzaladı.
O vaxt bu iki şəxsin qeyri-rəsmi söhbətinin yazısı şəbəkəyə düşmüşdü. Onlar deyirdilər ki, ermənilər dini mənsubiyyətinə görə xristian olduqları üçün Dağlıq Qarabağ münaqişəsi məsələsində onları dəstəkləmək, Dağlıq Qarabağı ermənilər kimi “Artsax” adlandırmaq və ermənilərə kömək edənləri dəstəkləmək lazımdır”.
Beləliklə, Avropada neçə siyasətçinin Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə qərəzli yanaşması məsələsini təhqiq etmək zəruridir, lakin bu təhqiqat birtərəfli olmamalıdır. Belə deyilmi, cənab V.Qaylyus?

Visockas: Armenians' positions in Lithuania are suspiciously strong
"Chairman of the Seimas Anti-corruption commission Vitalijus Gailius did not answer any of my questions I asked back in 2015. Therefore, I do not believe that he will condescend to giving explanations this year, in 2017.”
Gintaras Visockas, famous Lithuanian journalist and head of www.slaptai.lt internet edition, has commented on the report published on the official website of the Seimas and undersigned by head of the Seimas anti-corruption commission Vitalijus Gailius. In an official letter: "In response to the information provided in the report of the International Center for Journalistic Investigations ‘Organized Crime and Corruption Reporting Project’ (OCCRP), about possible money laundering, that Azerbaijan transferred large sums of money to European officials, the Anti-Corruption Commission appealed to the Financial Crimes Investigation Service (SRFA). It asks to inform the commission about the preventive measures taken in relation to the persons mentioned in the information and their possible ties with Lithuania, which is within the competence of the service under the Prevention of Money Laundering and Terrorist Financing Law. "
Seimas member Gailius seems to be behaving correctly.
Vigilance is necessary. But let's look more closely..
Does Gailius have a moral right to undersign such a letter? No. In the name of justice, he should have withdrawn, since he takes an obviously prejudiced stance on the issue of relations between Armenia and Azerbaijan.
Those Lithuanian citizens who love Armenia and are suspicious about Azerbaijan do nothing wrong. Lithuanian laws do not prohibit thinking that Armenia is closer to Lithuania than Azerbaijan. However, the danger arises when representatives of Lithuania, especially officials, start, albeit indirectly, to challenge Azerbaijan's right to Nagorno-Karabakh, recognized by NATO, the European Union, and Lithuania itself. In this case, there is a clear ambiguity: if we respect the territorial integrity of Ukraine, Georgia, Moldova, we must support the right of Azerbaijan to regain Nagorno-Karabakh.
Gailius is one of those who indirectly doubts Lithuania’s stance on Nagorno-Karabakh. In the Seimas of the previous convocation, he belonged to the group of Friendship with Nagorno-Karabakh (not with Armenia, but with the regime that occupied Nagorno-Karabakh), led by liberal Dalia Kuodite. So it's easy to understand which side of the barricades he is on (in early 2015, I sent a request to explain why he agreed to participate in the activities of this group, but never received an answer).
It was precisely because of this strange "friendship" that the chairman of the Anti-Corruption Commission, at least for "diverting one’s eyes," had to allow his deputy to sign the letter. If he had openly acknowledged his pro-Armenian convictions, today he would look much more solid.
A strange haste
However, attempts to publicly "fraternize" with the forces that occupied Nagorno-Karabakh and simultaneous latent doubts about the official view of Lithuania are not the only strange move by Gailius.
Gailius’ strange haste seems surprising. As soon as 15min.lt published an article on the probable wiping out of money in early September, the Anti-Corruption Commission submitted a petition to SRFP with a request to find out whether Azerbaijan bribes Lithuanian politicians.
I'm not going to support or deny the article published at 15min.lt. In Europe, there are really corrupt, dishonest, self-serving politicians. Europe is not a holy cow.
And still, why did the chairman of the Anti-Corruption Commission not ask his deputies to take a more thorough eye on this journalistic investigation? After all, during the day it is difficult to clarify all the nuances. Are there the journalists of Armenian origin in the West among the initiators of the journalistic investigation?
A strange silence
However, the most interesting is why Mr. Gailius was silent when reports of Armenia’s attempts to bribe the European Parliamentarians for the purpose of deliberately vilifying the Azerbaijani leadership came out nearly six months ago?
I publicly remind the Anti-Corruption Commission of the Seimas about the announcement made by the European Strategic Intelligence and Security Center in the spring and summer of this year. This intelligence organization was established in Brussels in 2002.
One of the leaders of the European Strategic Intelligence and Security Center is the 59-year-old Claude Monique. He is a former employee of French intelligence (General Directorate of Foreign Intelligence of France). The specific of his work is the intelligence analyst. Journalistic activity was his cover. Monique specialized in terrorism, espionage, organized crime, international conflicts. He wrote a book about the September 11 terrorist attacks in New York. His wooks won great popularity.
The second person in the organization is Genovife Etienne, engaged in investigative journalism for more than 20 years. The third is a 57-year-old sociologist, well-known expert on the Middle East, William Racimora.
The field of interest of the European Center for Strategic Intelligence and Security encompasses the challenges threatening the Western civilization.
So what did this organization publish on its official website www.esisc.org? It cited the biased group of European parliamentarians, supported by lobbyists from the Armenian diaspora, whose goal is to exert a strong influence on the governments of Europe in communicating with the states of Central and Eastern Europe. Azerbaijan is in the spotlight of the biased parliamentarians of Europe. According to ESISC analysts, this group has a whole arsenal of measures against Azerbaijan, with the help of which a huge but secret pressure is exerted on the international opinion.
But the most interesting is that, according to the authors of the ESISC report, an influential, numerous, anti-Azerbaijani and at the same time pro-Armenian lobby group of European parliamentarians was formed precisely in 2012, when the ‘well-known person’ was appointed to an important post in European structures.
According to ESISC analysts, this is Latvian Nile Muižnieks, who worked for more than five years as a Commissioner for Human Rights of the Council of Europe. In a word, the ESISC report listing the secret links between the politicians of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), the Parliamentary Assembly of the Council of Europe with the foreign Armenian diaspora, Armenian officials and the George Soros Foundation, for Nagorno-Karabakh to be recognized as the territory of Armenia is no less sensational.
By the way, in the second part of the report, special attention is paid to Muižnieks. Elected in PACE in 2012, he became the main representative of the secret network uniting European diplomats, Armenian officials, Armenian lobbyists, non-governmental organizations and George Soros Foundation, according to ESISC.
According to ESISC analysis, on his influential official position in European structures, this Latvian plays an important role in imposing the interests of official Yerevan regarding Nagorno-Karabakh on Europe. He also tried to draw in new influential politicians in Europe in his pro-Armenian activities. It should be noted that a particularly zealous "hunt" targeted the politicians of the Nordic countries and the Baltic states (the author's note), the Netherlands and Germany.
The ESISC report provides a table showing that during the last five years when Muižnieks became the Council of Europe Commissioner for Human Rights, anti-Azerbaijani sentiments were growing in Europe.
It was during his leadership that, in addition to the official PACE plenary sessions, informal events were held to benefit Armenia and cause harm to Azerbaijan, which lost Nagorno-Karabakh (in Azerbaijani - the Black Garden) because of the aggression of the Armenian-Russian armed formation
Muižnieks' group did not care that their activities were obviously violating the international law and the established European principles of territorial integrity. Muižnieks acted as if he knew nothing about the resolutions of the OSCE Security Council (822, 853, 874, 884), which condemned Armenia for occupying Azerbaijan's Nagorno-Karabakh and forcing all Azerbaijanis to flee it.
Along with Muižnieks several other European politicians artificially promoting Armenia’s position are mentioned in the report. These are Peter Omzigt, Christoph Strasser, Frank Schwabbe and Tini Cox. They are attributed to Muižnieks’ group which constantly criticizes Azerbaijan and declares Armenia an almost exemplary state in the region.
By the way, a new intrigue has already begun. Muižnieks’ mandate will not be eternal. Who will replace him?
In a word, Gailius missed the two-part report that appeared on esisc.org in the middle of this year. In my opinion, this is an unforgivable negligence. Since the European Union should not become a hostage to the interests of aggressive Armenia (and thus - Russia, since the Russian military base is currently deployed in Armenia).
Therefore, the question why the head of the Anti-Corruption Commission of the Seimas in Lithuania is looking for persons bribed only by politicians of Azerbaijan, and not by Armenia, remains open. The author of these lines, who is interested in the history of Azerbaijan, Armenia, Georgia and Turkey, believes that the positions of Armenians in Lithuania are very strong. Suspiciously strong.
Suspiciously strong influence of Armenia
It is only necessary to calculate how many Armenian crosses - khachkars were set in Klaipeda, Kaunas and Siauliai. But Azerbaijanis are not allowed to put a monument in Lithuania in honor of the victims of Khojaly. Accident?
In the Seimas of Lithuania, a friendship group was established with the Nagorno-Karabakh separated from Azerbaijan. But have you heard the Seimasas Committee on National Security, the Ministry of Foreign Affairs or the Lithuanian State Security Department warn publicly that such a Lithuanian "friendship" is similar to friendship with separatists that terrorize Moldova, Georgia and Ukraine?
Every year painful dates for both Armenia and Azerbaijan are marked in Lithuania. But the director of the Center for Studies of Genocide and Resistance of Lithuanians, Birutė Burauskaitė and director of the Victims Museum Eugenijus Peikštanis attend only Armenia-related events.
An Armenian delegation of representatives of the ‘Nagorno Karabakh Republic’ not recognized anywhere in the world has visited Lithuania this year. The Armenian delegation was accompanied by at least one member of the Seimasas - Povilas Urbsis. The delegation was also received by the Mayor of the Varėna District Algis Kaset. But did the Foreign Ministry condemn the embrace of our official politicians with the unrecognized state in the world?
Lithuanian editions also demonstrate a strange approach. Serious shootings were recorded between Armenia and Azerbaijan this summer. I did not find any reports in the Lithuanian press about the killing of Azerbaijani civilians, including a toddler and her grandmother. Meanwhile, most of the Lithuanian publications rushed to report the killing of several Armenian soldiers following Azerbaijan’s counterattack.
Here 15min.lt never misses the opportunity to publish articles unfavorable for Azerbaijan. And it does not publish the articles about the disorder in Armenia, corrupt Armenian president Serzh Sargsyan and the regime of his entourage. They do not even explain why. Perhaps they think that Serzh Sargsyan is crystal clear?
Which edition in Lithuania will at least occasionally print Azerbaijani arguments? For example, the thoughts of Elmira Tariverdieva, head of the Trend Russian service, about the aforementioned anti-Azerbaijani investigation.
Azerbaijani arguments
A few excerpts for your attention: "(...) At the same time, the resolution mentions only one country - Azerbaijan, which serves as a clear proof of the selective anti-Azerbaijan approach of the resolution (...).
"And all this is built around the "investigation" of journalists, some of which are of Armenian origin. Is it not a coincidence? However, none of the journalists thought about the strange result of the alleged lobbying of Baku's interests in the EP - 9 critical resolutions on Azerbaijan were adopted in 2009 alone. Did Azerbaijan pay someone for its own criticism? But journalists and MEPs apparently are not at all interested in such trifles (...).
It is noteworthy that the so-called "exposures" of the schemes invented by journalists were published on September 5, and the amendment on Azerbaijan, added to the EP resolution, was ready for September 7. The authors seem to have been waiting for a signal with the ready draft document in hand. This serves as an excellent illustration of the synchronized actions against Baku, ordered from a single center. The goal is also transparent: the destruction of the developing relations between Baku and the EU on the eve of the Brussels Eastern Partnership summit and hindering participation of the high-level Azerbaijani delegation in this summit.
Need more evidence? Just look who the author of the amendment against Azerbaijan is: EP deputy Petras Austrevicius, the closest friend of Renatas Juska sadly famous in Azerbaijan
"In addition, a significant role in the adoption of this resolution was played by Petras Aštryavičius, one of the co-founders of the Liberal Movement of Lithuania, and in 2006-2008 the chairman of this party, who has been a member of the EP since 2014. There is a well-known saying: "Tell me who your friend is and I'll tell you who you are." So Renatas Juska is a close friend of Aštryavičius. The same Juska whose voice record with the voice record of another responsible officer of the Lithuanian Foreign Ministry Zenonas Kumetaitis came viral on youtube. In his voice record she expressed hate towards Azerbaijan and Muslims and his love for Armenia saying that Lithuania should support Armenians because they are Christian."
So, it is imperative to investigate the number of politicians in Europe holding a biased position on the Armenian-Azerbaijani conflict. But it should not be one-sided, should it, Mr.Gailius?