Heydər Əliyevin xatirəsi Moldovada anılıb
Dekabrın 12-də Azərbaycan Respublikasının Moldovadakı Səfirliyində ümummilli lider, ulu öndər Heydər Əliyevin vəfatının ildönümü ilə əlaqədar anım mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Türkiyənin Moldovadakı səfirliyinin əməkdaşları, Moldova azərbaycan diasporunun nümayəndələri və azərbaycanlı tələbələr iştirak ediblər. Öncə ulu öndərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Səfir Qüdsi Osmanov ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın, xalqımızın qarşısında böyük xidmətlərindən danışıb. Heydər Əliyevin Azərbaycanın dövlətçilik tarixində önəmli rolunu qeyd edən səfir, azərbaycan xalqının görkəmli oğlu Heydər Əliyevin Azərbaycana ən çətin zamanda rəhbərlik etdiyini, ölkəmizi tənəzzüldən, böhrandan çıxararaq, inkişaf yoluna qoyduğunu və bütün dünyaya tanıtdığını bildirib. Q.Osmanov Heydər Əliyevin qoyduğu zəngin irsin, siyasi kursun bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin diplomat qeyd edib ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində Azərbaycan regionda lider ölkə olaraq, artıq dünya siyasətində öz mühüm rolunu oynayır.
Türkiyə Respublikasının Moldovadakı Səfiri Xulusi Kılıç çıxışında Heydər Əliyevin türk dünyasının fəxri və böyük oğlu olduğunu söyləyib. O qeyd edib ki, Azərbaycanda işlədiyi zaman məhz Heydər Əliyev tərəfindən bünövrəsi qoyulan və bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən siyasət nəticəsində, ölkəmizin günü-gündən  çiçəklənməsinin və hər tərəfli inkişafının şahidi olub. " Heydər Əliyev aramızda olmasada, onun fikirləri, irsi və qurduğu dövlət yaşayır, yaşamalıdır və yaşadılmalıdır", - deyə diplomat bildirib.
Moldova Azərbaycan Konqresinin rəhbəri Vüqar Novruzov Heydər Əliyevin xaricdə yaşayan azərbaycanlılara göstərdiyi diqqət və qayğını qeyd edərək, dahi şəxsiyyətin Azərbaycan dövlətçiliyinə, xalqımızın əmin-amanlığına və bütövlükdə ölkəmizin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışıb.
Sonra mərasim iştirakçıları ulu öndər Heydər Əliyevin Səfirlikdə ucaldılan büstü önünə çiçək və əklillər qoyublar. Səfirlikdə ümummilli liderin xatirəsinə ehsan verilib.

В Посольстве Азербайджана в Молдове почтили память Гейдара Алиева
12 декабря в Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Молдова состоялось мероприятие, посвященное памяти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева.
На мероприятии приняли участие сотрудники посольства Турции, посольства  Азербайджана в Молдове, представители азербайджанской диаспоры и азербайджанские студенты. Вначале гости почтили память великого государственного деятеля минутой молчания.
Посол Азербайджана в Молдове Гудси Османов рассказал присутствующим о заслугах Гейдара Алиева перед Азербайджаном и азербайджанским народом. Отметив выдающуюся роль Гейдара Алиева в истории становления и укрепления государственности Азербайджана, посол отметил, что правление Гейдара Алиева республикой пришлось на тяжелый период, "несмотря на сложности и препятствия на его пути, Гейдар Алиев спас нашу страну от развала, кризиса, направил ее на путь развития и всемирного признания", - сказал дипломат. Гудси Османов отметил, что наследие и политический курс Гейдара Алиева сегодня успешно продолжает его достойный преемник Президент Ильхам Алиев. Посол подчеркнул, что  благодаря успешной политике руководителя страны Ильхама Алиева, Азербайджан являясь лидером в регионе, занимает достойное место и играет важную роль в мировой политике.
Посол Турецкой Республики в Республике Молдова Хулуси Кылыч в своем выступлении сказал, что Гейдар Алиев является гордостью и достойным сыном всего тюркского мира. Он рассказал, что еще в период своей работы на должности Посла в Азербайджане был свидетелем развития и процветания, основа которым была положена при Гейдаре Алиеве и сегодня успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым. "Хотя Гейдара Алиева нет среди нас, но его мысли и идеи живут и должны жить в будущем", - сказал Посол.
Председатель Конгресса Азербайджанцев Молдовы Вугар Новрузов отметил, что Гейдар Алиев всегда проявлял особую заботу и внимание в отношении азербайджанцев за рубежом. Он рассказал о вкладе, который внес великий деятель в Азербайджанскую государственность, благополучие народа и в целом в развитие Азербайджана.
В конце мероприятия к бюсту Гейдара Алиева в Посольстве Азербайджана в Молдове были возложены цветы и венки.